Štítky článku: •  

Dukovany budou nejen bez Ruska, nebudou vůbec

Tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech má za sebou „vítězství“ protiruské loby. V jejím čele je mimo jiné i Dana Drábová, která o Rusku nechce ani slyšet.

Dostavba Dukovan je podle minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra absolutně mimo realitu.

Stále platí, že jak Francouzi, tak Korejci nesplňují požadavky české vlády na reaktor o výkonu 1200 megawattů. Nikdo z nich ho v tuhle chvíli nemá. Říkají, že ho mohou ze stávajících odvodit, což je hezké, ale takový reaktor nemá licenci, natož referenční stavbu. Šlo by o prototyp. A je otázka, jestli by to byl rovnocenný tendr, když nabízejí něco, co nemají v ruce. A poslední ze zájemců, americký Westinghouse, zase prokazatelně není v kondici stavět jaderný reaktor. V roce 2017 zbankrotoval, a to i kvůli dvěma stavbám na domácí půdě. Šlo o stejnou cenu, za kterou nabízeli i v roce 2013 dostavbu Temelína v ČR, a ukázala se jako nereálná. Projekt v Jižní Karolíně tak zkrachoval poté, co se prostavělo devět miliard dolarů. Ukázalo se, že namísto dvanácti bude stát šestadvacet miliard dolarů, a tak soukromý investor projekt zastavil.

Politikaření s dostavbou Dukovan má tedy jedinou oběť. Je jím samotný tendr na dostavbu Dukovan. Zástupce ODS Zbyněk Stanjura sice v Událostech 2. 5. 2021 tvrdil, že tendr má vypsat ještě současná vláda Andreje Babiše, ale té chce současně ODS a další partaje SPOLU vyslovit nedůvěru a pak budou říkat, že tendr byl vyhlášen „vládou bez důvěry“ a proto to nemohlo dopadnout jinak než špatně.

Je vůbec pozoruhodné, jak moc se v případě Dukovan vsadilo na geopolitiku a jak málo se ti, co rozhodují (politici) opírají o technické argumenty. Jestliže se tvrdí, že Westinghouse již postavil ve světě přes 100 reaktorů (ano, ale je to už hodně dávno!) a přitom je dnes v bankrotu kvůli tomu, že jeho projekt by stál místo plánovaných 300 miliard korun 650 miliard korun a investor stavbu vzdal, je to „tvrdá realita“. Jestliže se odhad ceny dostavby dnes pohybuje na 170 miliardách korun, bude to zřejmě po vyloučení Rosatomu mnohem více a s nejistým výsledkem.

Pokud silová energie dnes stojí na burze 61,82 EUR/MWh, je to při stávajícím kurzu asi 1600 Kč/MWh. Je jistě pozoruhodné, pokud se náklady na výrobu jedné MWh pohybovaly v Česku podle tohoto zdroje na úrovni 80-100 USD/MWh. Silová energie by tak musela zdražit právě k těmto hodnotám, aby se vůbec pokryly náklady na výrobu. Již dnes se diskutuje otázka, zda se při současném odhadu investičních nákladů nový blok v Dukovanech vůbec zaplatí. Pokud by se investice dále prodražila, asi by se nový blok elektrárny v Dukovanech nezaplatil do doby životnosti vůbec. V našich podmínkách, kdy ČEZ vyrábí i distribuuje, si vlastně ČEZ distribucí „dohání“ příjmy, které ztratí na výrobě.

Geopolitika je moc hezká věc, která ale leze do našich peněženek. Z nového bloku v Dukovanech by tak mohl být stejný problém jako z fotovoltaiky na polích, které stát slíbil v roce 2010 přes 12 000 Kč/MWh, tj. asi osmkrát více než je dnešní cena silové energie na burze. ČEZ by musel výrazně zdražit silovou energii, aby se mu Dukovany zaplatily. Pokud by to stát postavil z našich daní, stálo by nás to na hlavu bratru 20 000 Kč, a to jen v případě „ruské varianty“. Pokud by to stavěli Francouzi nebo Američané, možná ještě dva až třikrát tolik. I z tohoto důvodu je možné, že dostavba Dukovan spadne „pod stůl“.

Autor: Jan Bartoň | janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 301 × | Prestiž Q1: 9,62

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Vajo

Argumentovat cenou na burze není příliš korektní. Ceny elektřiny jsou deformovány dotacemi, povinnými výkupy, emisními povolenkami a ekologickými diskriminacemi/zvýhodňováním celkově. ČEZ se chová jako klasická korporace úzce navázaná na stát. Utrácí velké peníze za nesmysly (viz např. včerejší článek na iDnes „Dobíječky pro elektromobily rychle přibývají, ČEZ jich má už tři sta“), za všechny ty „smart“ projekty, které jsou prosazovány politicky, protože ekonomicky nedávají smysl. ČEZ by zdražení elektřiny samozřejmě velmi přivítal, ale o stavbě JE a energetické koncepci bude rozhodovat stát. Ministr Havlíček a celá naše vláda (a nakonec i parlament) jsou ovládáni ideologií víc než komunisti. Za Ehrenbergera (74-88 ministr energetiky ČSSR) byla energetika v hrozném stavu, ovšem ne z ideologických důvodů, ale protože nebyly prachy. Po velké energetické krizi na přelomu 70/80 dostala energetika prioritu. Komunisti nebyli blbí a věděli, že bez elektřiny ty své tuny oceli a těžký průmysl neutáhnou. Už soudruh Lenin tvrdil, že elektrifikace + sověty = komunismus. Dnešní soudruzi, přestože „zdroje jsou“ a zatnout bilionovou sekeru během dvou let pro ně není žádná ostuda, si budou hrát tak dlouho, až jim to zas celé spadne na hlavu. Nejde jenom o to za kolik, ale jestli vůbec bude elektřina k disposici v potřebné výši a dnešní (v podstatě stoprocentní) dostupnosti.

4 | 0
Borsuk

A vo to tady de...abychom nebyli energeticky soběstační a byli závislejší na Uhnii a Německu. Ideálně se rozhádat s Ruskem tak, aby byly přerušeny veškeré obchodní vztahy a plyn a ropu (ruskou budeme kupovat přes Německo.

1 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top