Štítky článku: •  

Pan Jakub Železný z ČT možná upadl na hlavu

a to v něm vyvolalo nedobré následky. Jinak si nelze vysvětlit jeho nenávistný twitterový komentář, na adresu herce Davida Matáska.

Dlouhých 30 let poté, se pan Železný rozčílil a dost nechutným způsobem Davida Matáska napadl za jeho účast v kapele Orlík.

Přestože se samotný Matásek k působení v této kapele mnohokrát vyslovil a označil je za klukovinu a nejnověji zde na idnesu, za jakýsi projev rebelantství, nebránilo to Železnému ve výpadu a výkřikům o rasismu. Počtěte si zde.

Panu Železnému se muselo něco nepěkného přihodit, že takto blábolí, hlavně v čase, kdy na Orlík vzpomenou jen skalní fanoušci a možná čas od času Jirka Hrebenár, když Daniel Landa přijde opětovně s nějakou myšlenou na záchranu lidu Českého.

Orlík… byla tato kapela rasistická, nebo ne? Z mého pohledu rozhodně ne, i když je nutno přiznat, že problematické momenty jejích tvorbu provázely.

Když jsem je slyšel poprvé, dostal jsem záchvat smíchu. Nemohl jsem uvěřit, že ty texty jsou míněny vážně a napadlo mně srovnání s kapelou Saze, hrající sice jiný žánr, ovšem textově stejně naivní, přičemž se ale nejednalo o naivitu programovou ale o parodii. Postupně jsem se seznámil s celou tvorbou Orlíku a musel jsem, a na tom se dodnes nic nezměnilo, přiznat velkou dávku originality a hudební invence. V době kdy se země vzpamatovávala z období temna, parta mladých kluků křičela do prostoru své názory a tyto názory, ač byly chvílemi velice radikální, nebyly zase tak od věci a některé mají platnost i dnes.

Kdo mohl například v roce 1990 tušit, že kolem roku 2007 bude mít text skladby S.O.S tak dramatickou platnost? A kdo mi bude schopen na tomto konkrétním textu ukázat cokoliv rasistického? Mantrou pro ty, co dělají z Orlíku, Landy a nejnověji Matáska rasisty se stala skladba Bílá liga, respektive koncert v Bzenci. Ano, je to hloupě napsaný text ovšem je to hloupost daná tehdejším věkem muzikantů a jejích snahou provokovat a Orlík v tomto směru rozhodně nebyl nijak výjimečný. Dokonce se dá říct, že v tehdejším období patřil k těm nejmírnějším. A na rozdíl od jiných, například skupin jako Valašská liga nebo Krátký proces, se kluci rozhodli raději skončit, než by došlo k skutečným problémům.

Já na skupinu Orlik vzpomínám rád a s nostaligií a je mi líto směru, kterým se Daniel Landa vydal. Rád vzpomínám na kapelu Orlík s povzdechem, když čtu chválozpěvy a dokonce srovnávání s kapelou Ortel. Vždy mi to připomene upřímnost a otevřenost Orlíku (čert už dnes vem kontroverze) a kalkul a vychcanost Ortelu.

Takže pane Železný, dejte si studený obklad na hlavu a zkuste zapřemýšlet, jestli tento váš nejnovější výpad na Twitteru byl míněn upřímně, anebo po Ortelovsku, ve snaze získat nějaké body.

Autor: Martin Braun | martinbraun.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 372 × | Prestiž Q1: 11,75

+21 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top