Štítky článku: •  

Negativa Facebooku — aneb proč na něm nejsem a nebudu (2/3)

Co dále sleduje (nejen) Facebook, co byste si měli přinejmenším uvědomovat, pokud ho používáte, a s čím byste měli (přinejmenším) počítat. Aneb parafráze poučky z hlubokého socialismu: „Nemysli. Když myslíš, nemluv. Když myslíš a mluvíš, nepiš. Když myslíš, mluvíš a píšeš, nepodepisuj. Když myslíš, mluvíš, píšeš a podepíšeš se, pak se nediv!“

Facebook vás sleduje už i na ulici

Americká reklamní firma nedávno vyvinula kameru, která vás rozpozná na základě FB fotek když vstupujete do obchodu, proleze váš profil a podle toho vám nabídne slevy apod. Psal-li jsem v první části o tom, že chtějí subjekty státní i soukromé vlastnit váš život, toto je přesně ono vyústění — a není pochyb ani popření: reálně existuje a běží. Kamery vás sledují a vytvářejí váš profil — kam chodíte nakupovat, s kým, co si kupujete a jak často.

Cvak. Tady máme Pepu, jako každý pátek v 18 hodin jde do hospody s Karlem a Václavem. S jistotou 97,13 % si dá čtyři piva a poté pojede domů taxíkem. V jeho domě po následující tři hodiny nikdo nebude.

Cvak. V 19 hodin jsme zaznamenali Karolínu, jak jde s neznámým mužem do restaurace. Scan „přátel“ na Facebooku prozradil, že to není nikdo z jejích příbuzných. Nový přítel? Systém mění reklamu na romantické pobyty.

Cvak. Jan se zcela atypicky sešel ve fastfoodu s Františkem, úředníkem, který nedávno změnil svůj FB status na „vyhozen“. Jan se podle Facebookového sledování internetové aktivity intenzivně zajímal o možnou korupci na úřadě, založil blog a ve slevě zprostředkované FB koupil diktafon. Na základě podobnosti s jinými uloženými kauzami máme 73,81 % jistotu, že se pokusí upozornit na něco, co by odpovědné osoby chtěly utajit.

S kamerovým sledováním dostává profilování úplně jiný rozměr. Už nejde jen o váš virtuální profil: šmíráci se za vámi táhnou do fyzického světa. Zanedlouho nebudete moci ani jít do baru bez kamerového analýzy, pak se FaceCam hezky rozšíří do supermarketů (je to pro vaše dobro — pro slevy) — a Facebook už nebude závislý na tom, co mu na sebe sami nahlásíte, protože si vás bude sledovat sám. Emancipuje se z internetu do každodenní existence.

Máme tvoje přátele

Víte, co jako první dělali StBáci, když po někom šli? Sledovali a zapsali si, s kým se stýká. Co ze zatčených jako první vymlátili Rudí Khmérové či Gestapáci? Seznam jejich přátel. Proč? Inu, to je nasnadě. Jednak je takový člověk snáze vytěžitelný: můžete jej vydírat tím, co uděláte jeho přátelům, když nebude „spolupracovat“.

Druhak vám to dotvoří profil: i když si sami své soukromí chráníte, hodně o vás vypoví samotná volba vašich přátel — s kým se stýkáte — nu a dnes vás vaši kamarádi s radostí nabonzují, protože si ani neuvědomují, co dělají.

Nu a do třetice vás vaši přátelé unikátně identifikují. Janů Nováků mohou být statisíce; Janů Nováků, kteří si volají a píší s Milanem Veselým a Klárou Šťastnou už bude jen pár, ne-li jen jeden. A tak je hned jasné, o koho se jedná.

Nemístná paranoia? To si myslel i Yashar Khamaneh, student na holandské univerzitě. Účastnil se diskuse na Facebookové stránce zesměšňující íránské duchovní. A udělal tu chybu, že na začátku použil odkaz na svůj Facebookový profil se svým pravým jménem — a svými přáteli. Tím byl identifikovaný on i jeho rodina — rodina, která žila v Íránu. Do domu jeho otce přišla tajná policie. Poslední slova, která od něj slyšel, byla žádost, aby vydal policii svá hesla. Nevydal je a místo toho profil smazal… A tak byl jeho otec „zmizen“ do nechvalně proslulé věznice a mučícího komplexu Evin v Teheránu.

…And here goes the freedom of speech

azharahmed_arrested_for_this.jpg (48,707 kiB)
Azhar Ahmed's post

Bishoy Kamel je křesťanský učitel v porevolučním Egyptě. Udělal fatální chybu: uvěřil vládě, když tvrdila, že je jeho země svobodná. Na Facebooku měl profil pod vlastním jménem a spravoval Facebookovou stránku, na kterou někdo nahrál vtipy „urážející Muhhamada“. Momentálně je obviněn z rouhání a hrozí mu pět let natvrdo, podobně jako jinému uživateli Facebooku, který byl k tříletému vězení již odsouzen.

Ale to se přece může stát jen v muslimských zemích, že? Že?! Kdepak. V březnu 2012 byl v Británii zatčen devatenáctiletý Azhar Ahmed. Jeho zločin? Drze si myslel, že v Evropě existuje svoboda slova a napsal na svůj Facebookový profil, že britští vojáci vraždí místo talibanu nevinné rodiny a „ať chcípnou“. Skončil za mřížemi.

Když probíhaly pouliční nepokoje, Danny Cook napsal na svou stěnu „Z Londýna až po Birmingham jsou nepokoje, nechci stát bokem, chci být součástí“. Žádných nepokojů se neúčastnil, nikomu neublížil a po půl hodině na příkaz svého otce tento příspěvek smazal — což ovšem nezabránilo soudci Butterfieldu, aby jej poslal za mříže na 2,5 roku. Svoboda vyjádřit, co člověk chce — aniž by cokoli udělal? Tůdle.

Poslední kauzou v řadě je pak případ Brandona Rauba. Tento bývalý člen Námořní pěchoty sloužil šest let své vlasti v Iráku a Afghanistánu, ale stále více jej rozhořčovalo, jak federální vláda oklešťuje osobní svobody a ničí ekonomiku inflací. V tomto duchu psal na Facebooku — a jednoho dne se nestačil divit, protože si pro něj přijela místní Policie, FBI a Tajná služba a pokusily se jej bez zatčení „zmizet“ do blázince. Tedy, bez zatčení — nacpali jej do auta a odvezli k výslechu. Pak se nechali slyšet, že jej vlastně nikdy nezatkli — a to už jej „pro jeho dobro“ umisťovali do psychiatrické léčebny. Zkusili jej tam nezákonně uvrhnout na delší dobu, než povoluje zákon (na 30 dní namísto na 4 hodiny) a použili starého, nedoslýchavého soudce aby jim to prošlo — ale ke své smůle dojeli na informační společnost.

Zatčení Brandona bylo totiž nahráno a jeho matka dělala rámus. Kauza se dostala i na server BusinessInformer — a autority couvly. První místní FBI — ona že nic, že se Brandona ani nedotkla, ani jej neodsoudila a jen „prověřovala hlášení znepokojených občanů“. Policie ale říkala pravý opak — „jenom jsme asistovali FBI“. Tajná služba pro jistotu mlčela úplně. A Brandon dostal právníky. Ti donutili autority k oficiální zprávě, takže to Policie vzala na sebe, řekla, že Brandona zatkla když „kladl odpor“ při pokusu jej proti jeho vůli odvést do blázince a autority se nechaly slyšet, že posty na Facebooku byly jediným důvodem pro pokus zmizet Brandona na psychiatrii. Soudce Alan Sharrett pak Brandona propustil; hlavní obhájce Brandona, John Whitehead, se nicméně nechal slyšet, že „mizení“ lidí do blázinců je masově zneužíváno a každý rok je takto „zmizeno“ na 20 000 lidí.

Co mají všechny tyto případy — Yashara Khameneho, Bishoy Kamela, Azhara Ahmeda, Dannyho Cooka i Brandona Rauba — společného? Neudělali nic, co by někomu ublížilo — prostě napsali svůj osobní názor na Facebook. Názor, který se nelíbil státní moci. A za to byli zavřeni oni, nebo jejich blízcí. A to i v Evropě a USA — a toto jsou jen ty případy, o kterých víme. (U nás se mimochodem trestný čin svobody slova vyskytuje taktéž, jakkoli autority zatím nezneužívají facebook — věnuje se tomu zejména Tomáš Pecina, spravedlivý mezi právníky.)

Facebook přitom nejméně v jednom případě musel kolaborovat s takovýmito amorálními cenzory: i ty příspěvky, které smažete, si totiž uchovává — a nejméně v případě Dannyho Cooka je musel vydat policii jako důkazní materiál. O rozsáhlé spolupráci Facebooku s autoritami píší jiné zdroje.

Když nic špatného nedělám, nemám co skrývat

„Průhledná společnost“ má jistá inherentní negativa: do vašeho života totiž vidí nejen slušní lidé, ale samozřejmě i zločinci. Takže třeba ve Švédsku, které takovou informační otevřenost až anti-soukromí provozuje, jsou zločincům dostupné adresy soudců, kteří je odsoudili, svědkům, kteří je usvědčili nebo obětí, které jim chtěly utéci. Nemáte přeci co skrývat!

Spousta lidí pak Facebookem pomůže zlodějům k vykradačce, protože jim dají krásné fotky svého bytu — ze kterých zloděj vyčte kde máte cennosti, kde máte fotobuňky a alarmy, jaké máte zámky na dveřích a jaký má váš byt půdorys. Pak už jim stačí počkat, až nahlásíte odjezd na dovolenou (a sebelepší zabezpečení vám nepomůže, když se vám dostanou do galerie na základě chyby vašeho „přítele“ nebo když změníte titulní fotku „Timeline“ na dovolenkovou).

Nehledě na nežádoucí známosti — jeden můj známý, matfyzák, se kdysi chtěl setkat s jinou mou známou. Takže si ji na sociální síti našel podle jména, zjistil si tam její školu a třídu, na stránkách školy pak rozvrh a kdy končí a pak už ji poznal podle fotek, přitočil se k ní a značně ji překvapil tím, co všechno o ní věděl. Můj známý byl neškodný fyzik a způsobil dotyčné jen menší šok. Stejnou metodu ale může použít kdokoli, komu se zalíbí vaše Facebooková fotka. A bude vědět i jestli chodíte domů sama, jestli procházíte neobydlenými uličkami… Ještě pořád nemáte co skrývat?

A opět — nejedná se jen o adresy. Británie má tolik kamer, že jí chybí lidé na jejich sledování. Proto ji napadlo, že je dá k dispozici „široké veřejnosti“, aby vás kamerami (které vás v Londýně sledují v průměru 500× za den) mohl sledovat kdokoli. Třeba úchyl. Když mu pěkně pomůžete tagováním fotek na Facebooku, ani se nebude muset namáhat s vaším zaměřováním — prostě vás kliknutím označí jako podezřelé, kamery vás budou sledovat a předávat si mezi sebou automaticky (viz dále čtení o INDECTu) a úchyl se bude jen dívat, kam a kdy chodíte a s kým.

Jinde zase široká veřejnost sleduje zákaznice, jak si prohlíží spodní prádlo. Hlavně potom „likujte“ takový obchod, aby se vaše FB fotka objevila na stránkách obchodu a „sledovatel“ vás tak poznal a mohl vám pochválit novou podprsenku.

(Pro pořádek podotýkám, že se jedná o článek několik let starý!!! A napsaný dávno a dávno před tím, než si Andrea Merkel pozvala na kobereček Marka Zuckerberga, zástupce Google a Twitteru… A dávno před tím, než Facebook během několika dní letošního ledna „záhadně“ změnil své chování. PeTaX)

Pokračování… 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 868 × | Prestiž Q1: 7,03

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top