Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Vláda žádá o důvěru

Od voleb uběhly pomalu tři měsíce, což je jedna šestnáctina volebního období, a vláda teprve žádá o důvěru. Podívejme se dnes na vládní prohlášení.

První otázka je, jak ho brát vážně. Zda jde jen o vládu pokusnou, která má otestovat situaci a rozložení Sněmovny. A teprve příště to bude vláda „na vážno“. Že jde jen o pokus, evokuje zejména přítomnost ministrů, kteří selhali ve svém resortu v minulém volebním období, a každý soudný předseda vlády by je vyměnil. Mám na mysli „ornitologickou“ vládní skupinu: Pelikán, Brabec, Ťok. Tady vedeme doma vědecký spor. Přítelkyně tvrdí, že ťok není pták, ale já myslím, že tokání a ťukání do stromu jsou právě dost typické činnosti teplokrevných, dvounohých obratlovců třídy „Aves“ — ptactvo.

Zadruhé je třeba říci, že příští vláda (i její prohlášení) — bude patrně mnohem, mnohem horší. Tedy pokud dojde k reinkarnaci minulé koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL. Byť tedy přítomnost lidovců ve vládě bude grandiózní úspěch Demokratického bloku.

No a za třetí se pojďme na vládní prohlášení podívat, nejprve na věci nebo aspoň prohlášení jednoznačně pozitivní:

  • Vláda nechce přijmout euro, protože by to vedlo k inflaci a znehodnocení úspor občanů a ke ztrátě vlastní měnové politiky. Ámen.
  • Vláda chce omezit daňové investiční pobídky.
  • Vláda chce omezit a sloučit daňové výjimky a namísto toho plošně snížit daně.
  • Vláda chce provést věcnou revizi školní inkluze. Akorát minule ANO pro inkluzi hlasovalo.
  • Vláda odmítá systém kvót na migranty, akorát europoslanci ANO je naopak podporují v europarlamentu.
  • Vláda chce spolu s armádou připravit plán na okamžité zajištění ochrany hranic republiky.
  • Vláda chce do Senátu volit jednokolově. Lepší by bylo Senát zrušit, ale aspoň něco.
  • Vláda chce připravit výstavbu nových jaderných bloků pro energetickou soběstačnost.

Většina vládního prohlášení jsou samozřejmě floskule, kterým ani předkladatelé nevěří. „Ve středním a odborném školství zvýšíme zapojení odborníků z praxe do výuky a spolupráci škol a firem.“ To je ve vládních prohlášeních už tak 20 let. Kdyby to někdo myslel vážně, napíše: „Zruším zákon o pedagogických pracovnících; Zjednoduším financování regionálního školství a dám ředitelům výraznou autonomii v odměňování zaměstnanců (nenároková složka).“

Některé části vládního prohlášení jsou komické: „Zintenzivníme výstavbu dálnic, konkrétně D1, 3, 4, 6, 7, 11, 35, 48, 52 a 55.“ Tohle bylo i v minulém vládním prohlášení — jen se slovesem „Dostavíme“. Nojo, pokrok nezastavíš.

Něco je ve vládním prohlášení zajímavé: Doplnit do ústavy zákon o všeobecném referendu.

A něco vyloženě nebezpečné. Korespondenční hlasování. Zavádění digitální identity každého občana a vůbec celá kapitola „Digitální Česko“. Z těchhle e-governmentů jsou všichni na větvi, považují to za bůhvíjak moderní. Média i pavědci piští blahem, politici se to rychle snaží dohonit a mohou si ruce urazit, aby pro to hlasovali. Ale řekněme si jasně — úkolem státu je, aby zajistil základní podmínky občanů a státu (ochrana hranic, bezpečnost, vzdělání dětem, péči o staré lidi, …), ale jinak aby občana moc neotravoval.

Tyhle státní elektronické bazmeky sice někdy někomu něco lehce usnadní. Jo, je dobrý přijít na poštu na Czechpoint a něco si tam vyřídit. Ale v 95 % slouží buzerování firem, živnostníků a lidí ze strany státu. Respektive usnadnění buzerování. Ředitelé škol už vědí, malé firmy taky. Ti ostatní k tomu brzy dojdou.

Důležité věci v životě: volby, svatba, koupě baráku, narození dítěte — právě neděláte elektronicky. Jdete osobně volit. Nebo se svědky na úřad či do kostela. Nebo k serióznímu notáři. Nebo do porodnice. Ale i v řadě dalších případů. Vždyť i ti popletení poslanci nejsou elektroničtí — musí sedět na židličce, mávat rukama — vždyť by jinak mohli vše naklikat dopředu z domova a svoje řečnění nahrát do systému.

Elektronika je dobrý sluha, ale zlý pán. Zejména v rukou státu. Půjde o jeden z hlavních soubojů na obranu svobody v příštích deseti letech. A obránci svobody bývají vždy ve výrazné menšině.

Píše pan Václav Klaus ml. na Novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 208 × | Prestiž Q1: 3,82

+1 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Vláda žádá o důvěru

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top