6 důvodů, proč byste měli zvážit přechod z prohlížeče Chrome na Firefox
Sdílet článek:

I když má Google Chrome stále největší podíl na trhu webových prohlížečů, nemusí to nutně znamenat, že je pro vás nejlepší. Ve skutečnosti byl Chrome kdysi možná nejlepším a nejpokročilejším webovým prohlížečem, ale platí to i dnes? Nemusí tomu tak být. Možná budete raději používat jiný webový prohlížeč.

Firefox od Mozilly je stále největším konkurentem Chromu a my vám přinášíme šest důvodů, proč byste měli zvážit přechod z Chromu na Firefox. S těmito důvody samozřejmě můžete a nemusíte souhlasit. Tuto část necháme na vás, ale uvidíte, že Firefox má oproti Chromu mnoho výhod.

  1. Firefox používá (mnohem) méně operační paměti než Chrome

Patříte mezi lidi, kteří mají ve svém webovém prohlížeči neustále otevřenou spoustu různých záložek? Pokud používáte Firefox, pak si s tím nemusíte dělat starosti. Google Chrome si při takovém „chování“ bere velké množství paměti RAM, což vede k horšímu výkonu celého počítače.

Chrome totiž u každé otevřené nové karty a nové stránky vytváří další procesy a každý z nich čerpá vlastní paměť. Firefox naproti tomu aktivuje během svého používání pouze 4 procesy. To znamená, že Chrome s 20 otevřenými záložkami bude mít spuštěno 20 interních procesů a Firefox vždy maximálně 4. Výše zmíněné procesy Chrome jsou tu proto, aby maximalizovaly výkon webového prohlížeče, ale má to spoustu nevýhod. Jak jsme již řekli, spotřebovává to spoustu paměti a také baterii, pokud jej používáte na notebooku.

Pokud se vám počítač při používání prohlížeče Chrome zhroutí, protože máte málo paměti RAM, nemusíte utrácet peníze za upgrade paměti. Stačí zkusit používat Firefox a uvidíte, jak pak bude váš počítač fungovat.

  1. Firefox se hlásí k principu „Open Source Mindset“

Mozilla Firefox je nástroj s otevřeným zdrojovým kódem. To usnadňuje jeho přizpůsobení tak, aby byl kompatibilní s jinými prohlížeči, a „stará se“ o otevřenost webu. Firefox „otevřel“ svůj programový kód každému, kdo jej chce používat, pokud respektuje určitou licenci. To také dalo vývojářům možnost experimentovat s kódem a provádět různé úpravy pro své potřeby.

Firefox má navíc veřejnou roadmapu, tj. mapu s novými funkcemi, které přijdou v budoucnu, a zodpovídá za ni mnoho vývojářů, kteří na ní ve svém volném čase pracují. Je to právě komunita, která Firefox posiluje a každý den jej vylepšuje. Nemluvě o tom, že Firefox nemá žádná „zadní vrátka“ a podobné mechanismy, které by mohly ohrozit vaše soukromí.

  1. Firefox se stará o vaše soukromí

Pokud chcete webový prohlížeč, ve kterém máte větší kontrolu nad svými daty a nad tím, k čemu jsou vlastně vaše osobní údaje používány, je Firefox skvělou volbou. S každou novou verzí se ochrana soukromí zlepšuje a můžete si být jisti, že zabezpečení soukromí uživatelů je prioritou. Pokud například vsázíte v kasinech nebo hrajete na internetu hry od těch nejlepších poskytovatelů (které se nacházejí pod tímto odkazem), tak si buďte jisti, že jim Firefox nedovolí, aby vás při opuštění jejich webových stránek následně sledovali. Kromě toho se Firefox postará o to, abyste jste měli co nejlepší uživatelský zážitek.

Zmiňme také to, že Firefox má vestavěný „tracker blocker“, blokující skripty, které se vás snaží sledovat, a také těžaře kryptoměn, kteří by chtěli váš počítač využít k dolování kryptoměn. Věnujte tomu trochu svého času a podívejte se, co všechno je k dispozici v nastavení. Pokud jde o vaše online soukromí, můžete tam toho hodně měnit a přizpůsobovat svým potřebám.

  1. Firefox umožňuje větší míru přizpůsobení vašim potřebám

Úroveň přizpůsobení webového prohlížeče je další věcí, která odlišuje Firefox od Chrome. Každý webový prohlížeč založený na Chromu vypadá téměř identicky. Dokonce i na jiných platformách a zařízeních. To, co si můžete v prohlížeči Chrome přizpůsobit, je panel nástrojů a můžete skrýt nebo zobrazit několik ikon v adresním řádku.

Ve Firefoxu toho můžete udělat mnohem víc. Kromě přesouvání jednotlivých prvků můžete také přidávat různé skiny a měnit celkový vzhled prohlížeče. Můžete měnit barvy, přidávat jiné designové doplňky a další věcí, které vám pomohou upravit vzhled Firefoxu. Budete si s tím muset trochu pohrát, ale můžete zde provést opravdu mnoho věcí, kterými si Firefox přizpůsobíte podle sebe a svých potřeb.

  1. Firefox přináší jedinečné zážitky

Chrome má obrovskou škálu rozšíření, ale Firefox má některé jedinečné funkce, které uživatelé Chrome nemají k dispozici. Některá z těchto rozšíření jsou tak dobrá, že jakmile je vyzkoušíte sami a zjistíte, jak jsou užitečná, už se nebudete chtít vrátit k Chromu.

Jedním z nejlepších příkladů jsou “ Oddíly pro více účtů“. Jedná se o rozšíření, které vám umožní přihlásit se k jedné webové stránce pomocí dvou různých uživatelských účtů. Například pokud máte více účtů na Twitteru, můžete se přihlásit se všemi najednou v jednom webovém prohlížeči. Zkuste to udělat v prohlížeči Safari, Chrome, Opera… nepůjde vám to.

Oddíly pro více účtů tedy umožňují, aby každá karta byla vlastním „Oddílem“ a abyste se na jedné kartě mohli přihlásit jedním uživatelským účtem a na jiné kartě jiným uživatelským účtem. To se vám hodí i pro účty na Googlu, pro Twitter a mnoho dalších webů, na kterých se přihlašujete pomocí různých údajů.

  1. Firefox umí téměř vše, co dokáže Chrome

Nakonec rozdíly mezi webovými prohlížeči nejsou tak velké. Běžného uživatele to všechno pravděpodobně příliš nezajímá, zejména pokud mu nezáleží na spotřebě zdrojů nebo ochraně soukromí. Pokud se totiž podíváte na užitečnost obou prohlížečů, jsou si velmi podobné. Jinými slovy, co můžete dělat v Chromu, můžete dělat i ve Firefoxu. A naopak.

Chcete synchronizovat karty, záložky a profily na více zařízeních? Chcete vyvíjet webové stránky a potřebujete dobrý debugovací nástroj, s jehož pomocí můžete současně prozkoumat prvky na webu a zobrazit data v konzoli? Chcete mít k dispozici sandbox, abyste se vyhnuli malwaru z podezřelých webových stránek? Chcete sledovat výkon počítače? To vše zvládne Firefox, stejně tak dobře, jako Chrome.

Rozhodnutí je tedy nakonec na vás. Někdy však mohou rozhodovat i maličkosti.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek: