Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Imigrante, jsi tu nelegálně? Letíš domů při první příležitosti!

Je kolem osmé ráno a já si to v koloně aut štráduju do práce. Protože celkem spěchám, překračuji rychlost o zhruba 6—8 km/hod. V zrcátku vidím červený sedan, který udělal „myšku“ z vedlejšího pruhu a zařadil se za mě.

Říkám si, kam tak spěchá? V tom mu začala blikat červeno-modrá světla a já už hledal cestu ke krajnici. „Super, teď dostanu pokutu za rychlost,“ problesklo mi hlavou. Přistoupil ke mně člověk v civilu a prokázal se průkazem policie.

„Good morning sir, may I see your ID please?“

Policejní kontrola. Nechtěl po mě žádný další doklad, pouze doklad totožnosti. To mi přišlo celkem divné, neboť obvykle kontrolují i techničák a registraci auta, často i alkohol. Podal jsem mu svůj „kiwácký“ [1] řidičák a v hlavě přemýšlím, proč si vytipoval zrovna mě: „Že by se mu nelíbilo moje tenkrát ještě staré oprýskané auto? Že by si všiml auta narvanýho surfovacíma prknama? Nebo mně přeci jen změřil rychlost?“

Zanedlouho ke mně přisel, vrátil mně řidičák a já se ho ptám, jestli je vše vpořádku:

„Is everything ok, sir?“

„Yes, everything is fine, we were just checking your immigration status, you good to go.“

Hm, takže imigrační kontrola. Pokračoval jsem do práce a v hlavě přemýšlel nad tím, co by se asi tak stalo, kdybych neměl v pořádku víza.

Proces vyhoštění, velice rychlá procedura

V předchozím článku jsem popisoval systém, kterým musíte jako imigrant projít, abyste se mohli natrvalo usadit na Novém Zélandu. V případě, že vás snad napadne tu pobývat po vypršení platnosti vašeho víza, zdržujete se na území Nového Zélandu nelegálně. S největší pravděpodobností vás žádný zaměstnavatel ani nezaměstná. Tedy rozhodně ne ve městě, neboť jim hrozí velké pokuty, ztráta licence, atd. Slyšel jsem o případech práce „na černo“, snad jen někde daleko od civilizace, uprostřed divočiny, atd. Ale standard to rozhodně není!

V případě, že na vás úřady přijdou (kdykoliv, kdekoliv, nejčastěji však při silniční kontrole v autě) a vy nebudete mít v pořádku imigrační status, následuje proces vyhoštění. A ten je, věřte mi, velice rychlá záležitost. V takovém případě totiž dostanete na místě pouta a policie vás odveze do detenčního zařízení, nejčastěji umístěného poblíž letiště. Nedají vám příležitost na nic. Tím myslím vůbec na nic. Nemůžete si domů odvést auto, vybrat peníze, koupit něco na sebe, políbit ženu,… Nemůžete opravdu nic. Možná snad budete moci někomu zavolat, že jste na cestě do své vlasti a ať se vám postará o všechny vaše věci, včetně zaparkovaného auta v centru města. Přijde vám to kruté? Pokud s tím nesouhlasíte, tak raději jeďte domů zavčasu, nebo sem raději nejezděte vůbec.

První volná letenka, a na vaše náklady

V detenčním zařízení čekáte na první volný let do vaší rodné země. Pokud je jediný volný let ten s nejdražší leteckou společností, v první třídě, pak letíte s touto nejdražší leteckou společnosti a v první třídě. To, že to stojí majlant, nikoho nezajímá. V tomto případě to zaplatí vláda Nového Zélandu a přes ministerstvo zahraničí následně začne tuto pohledávku po vás vymáhat.

Dveře zavřené do všech zemí Commonwealth

Takže dnes ráno jste jeli domů z běžného nákupu a teď, už vytrženi ze svého dosavadního života, jste na cestě do své země. Tím to však nekončí. Vaše „hlava“ dostane záznam „nežádoucí“ a tím máte zákaz vstupu do všech zemí Commonwealth (zemí Spojeného království), tedy do Kanady, Jihoafrické Republiky, Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu samozřejmě, Indie, Srí Lanky a spousty zemí Afriky. A to ani na dovolenou!

V podstatě stačí, aby vám vypršelo pracovní vízum. Běžně se stává, že vám ho už neprodlouží, protože o vaši profesi již není zájem z nějakého důvodu a vy tak musíte zemi opustit. Je jedno, že jste tu žili třeba šest let, platili daně atd. Znám případ, kdy dotyčný Čech boural v opilosti, a to tenkrát bylo legální řídit až s 0,8 promile v krvi! Stejně to překročil. Takže byl odsouzen za řízení v opilosti a tím pádem měl záznam v novozélandském rejstříku trestů. Další vízum už díky tomu pochopitelně nedostal, imigrační úřad má k těmto informacím samozřejmě přístup.

Nový Zéland nemá zájem o problémové imigranty nebo o ty, které už nepotřebuje. Taková jsou tu pravidla a my nemáme na výběr než je přijmout a žít s nimi. V cizí zemi se tomu prostě musíme přizpůsobit. Nic jiného nám nezbývá. Tedy zbývá, možnost vrátit se do Česka máme vždy.

Máš se co učit, Evropo

Nedávno jsem na iDnes četl článek, že Velká Británie chce přitvrdit proti nelegálním imigrantům tím, že jim bude zabavovat načerno vydělané peníze. Omlouvám se, ale to mě přijde spíš úsměvné, nežli jakkoliv účinné. A upřímně, s tímto přístupem se ani trochu nedivím, že si imigranti dělají z hostitelské země dobrý den a z dodržování zákonů si nijak hlavu nelámou. Pokud by všechny země EU zavedly tento princip, legálních a bezproblémových imigrantů se to týkat nebude a ti ostatní si dělat nepořádek v žádném případě nedovolí.

Nový Zéland si je velice dobře vědom svojí situace a ví moc dobře, co dělá. Ví, že nejúčinnější řešení nepřizpůsobivých imigrantů je prevence, nikoliv jejich důsledek. Nebo myslíte, že by nám tu někdo pomohl, zemi, která je uprostřed ničeho, tisíce kilometrů od nejbližší pevniny, v případě vypuknutí jakýchkoliv nepokojů, které velice dobře známe z ostatních evropských metropolí?

Psal 28. 5. 2015 pan Lukas Pohl na blog.idnes.cz


[1] Obyvatelům Nového Zélandu se hovorově říká Kiwáci podle místního endemického nelétavého ptáka Kiwi.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 513 × | Prestiž Q1: 12,60

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Imigrante, jsi tu nelegálně? Letíš domů při první příležitosti!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top