Štítky článku: •  

Nedotýkejte se důchodového systému!

To byla podstata apelu generálního tajemníka OECD Angela Gurríi, který vyslovil během návštěvy Slovenska. A dodal, že mnohé země sní o tom, aby měly odchod do důchodu navázán na očekávanou délku dožití.

A my se zabýváme zrušením tohoto systému. Mimořádně pikantní bylo, že ve chvíli, kdy Gurría svůj apel prezentoval, seděli za ním ministři Žiga a Kažimír. Tedy členové nejvyššího vedení strany Smer-SD, která prosazuje zavedení pevné horní hranice důchodového věku na 64 let v Ústavě SR. Je mimořádně nepravděpodobné, že by generální sekretář OECD jen tak řekl „co mu slina na jazyk přinesla“. Mnohem pravděpodobnější je, že tak učinil po dohodě s nimi. To zase hodně vypovídá o stavu nejsilnější strany u nás, když si odpůrci nerozumných návrhů musí přivolávat na pomoc autority ze zahraničí.

Ale vraťme se k důchodovému stropu. Tento nápad je neuvěřitelná hloupost. Ať se nám to líbí nebo ne, penzijní stropy nebo jakékoliv dlouhodobé garance v horizontu desítek let nemají v budoucnu místo, protože jediná jistota budoucnosti je jistota nejistoty. Tvářit se, že umíme něco zastropovat nebo finančně garantovat, je zcela scestné.

Zastaralý důchodový systém

Naopak, vidíme nové faktory, kvůli kterým bychom měli věci zpružňovat, ne fixovat. Nejdůležitější je to, že v budoucnu budeme pracovat zcela jiným způsobem. Lidé nebudou pracovat od devíti do pěti a nebudou mít jen jedno-dvě zaměstnání na celý život. Každý člověk bude spíše kontrahentem, který se bude nechávat najímat na projekty jiným způsobem, ne klasickou pracovní smlouvou. Stát bude mít v budoucnu mnohem více problémů financovat dnešní systém, protože nebude stíhat schvalovat zákony na zdanění a zodvodování nových forem práce.

Dnes máme důchodový systém, kterému je už 130 let. Bismarcka, který prosadil první z daní financovaný penzijní systém, postupně následovaly všechny evropské země. Tento penzijní systém byl přijat v době, kdy lidé používali na dopravu především koně. Mezitím se způsob dopravy vícekrát zásadně změnil, ale důchodový systém máme v podstatě stále stejný. To je neudržitelné.

Diskuse by v současnosti již neměla být o tom, že někdo předloží úplnou hloupost a my ostatní to budeme dolaďovat, šminkovat. I našminkovaný blud zůstává bludem. Měli bychom se vrátit k tomu jak nastavit důchodový systém, aby byl do budoucna udržitelný. Zásadně podceňujeme faktory, které nás čekají a mohou způsobit kolaps systému z finančních důvodů. Stát prostě nebude mít na to, aby ho financoval.

Ne do státní kasy, ale zpět do rodiny

Jedním z řešení důchodového systému je návrat financování důchodů do rodiny. A to adresně. Důchod by se neměl skládat z větší části z toho, co důchodci dá stát nebo co si ušetří, ale z toho, co jeho děti zaplatí na daních a odvodech, resp. stát to přesune přímo z jejich účtu na penzijní účty jeho rodičů, ne do bezedného státního rozpočtu nebo Sociální pojišťovny. Vyřešilo by to mnoho problémů. Je to prorodinné opatření, motivuje občany, aby měli děti. A nejen to. Motivuje je také k tomu, aby se aktivně starali o to, aby byly úspěšné a měli příjmy, což také částečně řeší problém vzdělávacího systému.

Koalice a opozice si dokázaly sednout za jeden stůl v případě zákona o rozpočtové odpovědnosti. To by se mělo v Národní radě stát standardem. Jak má vypadat penzijní systém, vzdělávací systém, či zdravotnictví by nemělo záviset na vládě, která je právě u moci, ale měl by o tom existovat základní politický konsensus. Ještě lépe než výzvy ze zahraničí, abychom se chovali rozumně, je, abychom sami dostali rozum.

Píše pan Ján Oravec na slovenském Hayek.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 151 × | Prestiž Q1: 4,32

+5 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top