Štítky článku: •  

Kdo na podzim nebude hodovat

Podzim stojí život tisíce kachen. Letos byla v hodové sezóně zařezaná jedna obzvláště velká — maloobchodní síť Kačka. Na veřejnosti tato událost zatím příliš nezarezonovala, ale zajímavá je přinejmenším ze tří pohledů.

Zaprvé, demonstruje nám, jak subjektivní je pohled politiků na problémy. Například v Horno-nitranských dolech má přijít do roku 2023 o práci 1500 lidí. Po více než miliardě eur ve vyplacených dotacích, desítkách výjezdových i lokálních zasedání vlády, samospráv a snad i papežské stolice se po letech dospělo k akčnímu plánu. Ten dala vypracovat Evropská komise světové poradenské společnosti PwC a už teď na jeho základě tečou miliony eur na „zlehčení transformace“.

US Steel ohlásil snižování o 2500 pracovních míst do roku 2021, ideálně důchodců a s královským odstupným v hodnotě nového rumunského automobilu. Naplnil tím noviny na několik dní a košickou VÚC přiměl až k nápadu železárny odkoupit.

Z Kachny vyletělo 1800 prodavaček z večera do rána. Momentálně nejen bez odstupného, ​​ale i bez výplat. Zatím k tomu žádný politik neměl tiskovku. Stovky roztroušených obchůdků nemají politický nátlak velké fabriky, takže smůla. Mnohé z těchto (převážně) žen přitom pracovaly v malých obcích v chudších regionech. Tím se dostáváme k druhému pohledu. Automobilky, hutě, velké fabriky si dokáží vydupat pozornost politiků a obrousit hrany problémových zákonů. Naopak, z maloobchodu udělalo zejména Ministerstvo zemědělství obětního beránka na zakrytí všech svých neúspěchů. Drakonické pokuty od hygieny, či zákon o nepřiměřených podmínkách vyžadují svou daň, která obzvlášť těžce dopadá na menší hráče. A to se ještě podařilo z brankové čáry vykopnout odvod řetězců (pod jeho původní verzi by spadala i Kačka).

Jiné menší maloobchodní sítě žijí, Kačka padla. Ano, fatální chybou Kačky byla špatně odhadnutá expanze a rebranding ztrátové sítě novým investorům. Ale vedení Kačky otevřeně říká, že za jejich pád může i rapidní navýšení minimální mzdy a mzdových příplatků. Někteří na to zareagovali, že když investoři neumí zaplatit zvýšenou minimální mzdu a příplatky, tak ať raději nepodnikají. Vždyť jiní tolik vyplácet umí. To je třetí pohled.

No ano, i takto se k tomu dá postavit. Nemůžeš platit, kolik ti přikážou; tak nepodnikej! Jenže pokud bude růst minimální mzdy pokračovat (a na ni navázaných příplatků), přihodí se k tomu sportovní poukazy, či rekreační poukazy pro malé firmy, tak těch co „neumí podnikat“ bude stále více. A ti, co „umí podnikat“, budou poptávat jen programátory, SAP konzultanty či kardiochirurgy, ne prodavačky.

HN, 7. 10. 2019

Píše pan Martin Vlachynský na Slovenském portálu Iness.sk


Pozn. red.: Jak vidno, i Slováci si budují svůj korporátní fašismus. Ony k tomu inklinují všechny socialistické a socializující vlády. A ne náhodou mi to připomíná, že když tady krachly prostějovské oděvní závody, o tisíce šiček se také nikdo nestaral. Maršte na pracák, holoto. Zato když si drze přišli říct manažeři superbohatého koncernu Robert Bosch přímo na vládu o půl miliardy korun, dostali je (dokonce ještě víc, než chtěli). To se to rozdává z cizího, že jo, Sobotko! (Anebo už to byl panko velkomožný Babiš?)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 300 × | Prestiž Q1: 11,25

+20 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top