Štítky článku: •  

Předsudečná nenávist

Tento pojem jsem mimoděk použil v minulém blogu a od té doby mě pronásledoval. O tom, že je to kravina par excelance není pochyb. Mě však zajímalo, co asi těm, kteří ho zavedli, v té době klíčilo v hlavě za zrní. A zíral jsem.

Prvně jsem si myslel, že předsudečná nenávist je to, když stojíte před sudem a někoho nemáte rádi. Jakože kdybyste stáli za ním, bylo by všechno v pořádku. Pak mě ale napadlo, že sud z podstaty svého tvaru nemá vpředu, ani vzadu, a že vždy po obvodu stojíte někde před ním. Takže jinak.

Předsudečná nenávist je asi to, když vás něco naštve. Vy pak jdete do hospody, spláchnete to deseti žejdlíky a už je vám to šumák. Anebo by to mohla být ta situace, kdy máte před soudem a jste sami na sebe naštvaný, že jste něco podělali. Účinnou lítost projevit před soudcem můžete, sebenaštvání však ne, protože to by vám ještě přidal. Takže to vypadá asi takto: pane předsedo, sice toho lituju, ale je mi to z duše egál.

Anebo by to mohlo být to, jak jsme neměli Němce rádi před tím, než nám vzali Sudety a potom. Nesnášeli jsme je pak dvakrát tolik. To by šlo. Kdo nemá rád Němce měrou vrchovatou, ale jen tak langsam, ten si to odskáče. Už jsem si myslel, že jsem na to kápl a chtěl to nechat bejt. Pak jsem ale otevřel pár odkazů o tomhle výrazu a zíral jsem. I vy budete. Ta moje čtyři vysvětlení jsou totiž proti oficiální verzi zábleskem zdravého rozumu.

Tak předně jsem se dozvěděl, že předsudečná nenávist je jen jiná, lehčí forma extrémismu. A já bloud jsem si dodnes myslel, že extrémismus je od slova extrém, tedy maximum perversum, ale ono to tak není. Můžete být klidně masovým vrahem i když zrovna sedíte v čekárně u zubaře a spekulujete o tom, zda se finanční pomoc Africe nemíjí účinkem. Chytnout vás u toho policajt, nebudete už zubaře potřebovat vůbec. Jako chápete, předsudečná nenávist není o tom, že byste něco provedli, ale že se kolem toho jen myšlenkově a názorově šmrncnete. Například: to je ale hezká ženská = znásilnění, ten chlap je na ránu = fyzické napadení, ta baba je na zabití = vražda, ten samopal má ale křivou pažbu = terorismus.

Abyste naplnili celou otřesnost jmenovaného banditismu, musíte splnit dvě základní podmínky tohoto zavrženíhodného zločinu. Předsudek a nenávist. Předsudek je úsudek založený na předpokladu. Předpoklad potom vychází ze souběhu zkušeností, znalostí charakteristik a soudného odhadu.

Pokud si třeba myslíte, že čtyři vožralí kriminálníci by klidně v lese znásilnili zabloudilou holku, potom máte nezdravé předsudky. Požádá-li vás cizí bezdomovec o klíče od vašeho paneláku a kolárny, protože ty svoje někde ztratil, máte ještě k tomu i předsudečný problém. Asi nejlíp bude mu říct, že jste ty svoje ztratili taky, jinak s váma prokurátor vytře podlahu jako chasa chlebem pekáč o posvícení.

V rámci boje proti předsudkům byste si neměli taky zamykat byt, kolo ani auto. A učit děti, aby si nebraly sladkosti od cizích chlápků před školou, je už rovnou hazard se zákonem. Opakem předsudku je potom zásudek, který nejlépe charakterizují úsloví „pozdě bycha honit“ a „zbyly mu jen oči pro pláč“. To sice trestné není, ale prakticky je vám to už houby platné.

Nenávist je emoce. Je to nasrání takové intenzity, že to s váma až cloumá. Takové cloumání ovšem náš trestní řád zakazuje. Vy můžete být konsternován, pobouřen, ba i rozlícen, ovšem nasrán už ne. To je už přes čáru. V praxi to pak bude vypadat takto: někdo zabije dítě = nemorálník, znásilní ženu = hrubián, zapálí vám auto = čtverák jeden nevycválaný. Opakem nenávisti je návist. Návidět všechno a všechny je nejenže povoleno, ale se to i doporučuje. Návist nejlépe charakterizuje pořekadlo „čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“.

Pojem předsudečná nenávist velmi potřebujeme. Podle odborníků prý proto, že extrémisté se už přestali projevovat jako extrémisté a není je v podstatě za co stíhat. Vidíte, a někdo by řekl, že je to dobře že se uklidnili a pochopili, a ono ne. Ono to prý doutná skrytě a i když ti vejlupci tvrdí, že by nikoho likvidovat nechtěli, stejně si tajně myslí opak. Takže se na ně musí od lesa. Skrze jejich názory, kterými sice nic neporušují, ale ode dneška už ano. A je jedno, že onen extrémista není vůbec žádnej extrémista. Ode dneška bude.

Pikantní pak na celém tom kabaretu je to, že ona předsudečná nenávist je trestná pouze pokud se spolu s ní spáchá i čin, který trestně stíhat lze. Jde tedy o jakéhosi maňáska na zpětném zrcátku. Zatímco auto bez maskota jede, maňásek bez auta ne. Jedná se tedy bezpochyby jen o nástroj k rozdmýchávání strachu z vlastního svobodného projevu. Nikdy přeci nemůžete vědět, která kritika koho a čeho je už nenávist a kdy ještě ne.

A neví to ani státní moc výkonná. Prý si to pak doplní později podle potřeby. Ministr vnitra Hamáček vypočetl, za čím vším se onen skrytý extrémismus může skrývat, tedy jak široké je pole státní zvůle. Je to jednání, při němž nám budoucí nekalé živly:

  • neusilují o destrukci demokratické společnosti, jen ji oslabují...tedy v reálu nedělají nic protizákonného a to už je podezřelé
  • nerespektují koncept lidských práv… sice o nich ani nikde nerozhodují, ale kdyby rozhodovali, tak by je stejně nerespektovali
  • podněcují k nenávistným aktivitám jiné osoby… tím, že nic nedělají a o ničem nerozhodují
  • šíří strach ve společnosti… už vidím jak nám před volbami BISka pozatýká všechny představitele politických stran za jejich apokalyptické předvolební programy
  • štěpí společnost a vyvolávají v ní antagonismy… doufám, že Miloš dostane na celu popelníček
  • zlehčují osudy obětí totalitních režimů… pro KSČM bych vyčlenil celé jedno křídlo věznice, aby si po večerech mohli zpívat Internacionálu
  • pro komunikaci s veřejností používají dezinformace a konspirační teorie… a pro představitele ANO ten blok budov na druhé straně
  • stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie...tedy pokud zde nechcete žádného islámského fanatika, dostanete s ním společnou celu. On za to, že neuznává práva jiných a vy za to, že jste na to veřejně poukázali.

Opakem předsudečné nenávisti je potom neopodstatněná pudová láska. Láska ke všemu, ke všem a vždy. Vláda nám tím vlastně říká, že jestli se okamžitě nebudeme mít všichni rádi jak Křemílek s Vochomůrkou, zařídí nám takovej verbunk, že se z toho okotíme až na kost.

ceska-justice.cz/.../vlada-zavedla-pojem-predsudecna-nenavist-nespravnym-chovanim-se-muze-dopustit-kazdy/

ceska-justice.cz/.../hamacek-k-pojmu-predsudecna-nenavist-extremiste-uz-se-obavaji-otevrene-hlasit-k-neonacismu/

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 287 × | Prestiž Q2: 10,10

+29 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Jozef

Zdá sa, že drtivú väčšinu ovčanov už takéto témy nezaujímajú. Vlastne už ani nemám predstavu, čo ešte ovčanom dnes zaujíma. Možno Babišove problémy s dotáciami. ...... divný svet.....

PeTaX

Zčásti nezajímají, protože to stejně nemohou ovlivnit. A z části zajímají, ale ani ti to nemohou ovlivnit. Vláda si stejně dělá co chce. Pak před volbami rozhodí pár koblih a jede se dál, kočárem bílým kolem černých skal...

Petr Burian

Já myslím, že zajímá. Bohužel, ten útok je frontální - prvky socialismu v řízení státu - multikulty - práva těch a oněch - queer aktivity - velký bratr - podřízenost leadrům EU - převýchova dětí od školky - lživost jako norma v rámci pseudosvobody slova...atd. A to vše spolu s ohromnou porcí informací každý den rozmělňuje jednotlivé útoky. Asi jako soustředěný útok mravenců. Jejich moc jednotlivců, ale v podstatě jsou jediným organismem.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top