Agonie Západu nebo Ruska – toť kardinální otázka!
Sdílet článek:
Rusku dnes podle diagnóz na dálku vládne psychopat, šílenec. Propaganda jede na plné obrátky a jen málo kdo si uvědomuje, že v tom Rusko zdaleka nejede samo.

Komentátor Alexandr Tomský napsal v reakci na počátek ruské invaze na Ukrajinu komentář Pomalá smrt Západu. V něm analyzuje důvody ruské invaze a končí pesimisticky touto větou: Západ nechal Ukrajinu na holičkách, protože žije svými vlastními fiktivními problémy (gender, diskriminace, klima, sociální spravedlnost) a ve své naivní samolibosti přestal vnímat okolní svět.

Od počátku invaze se leccos změnilo, Německo začalo na Ukrajinu dodávat zbraně a ruský postup není zdaleka tak rychlý, jak se na počátku invaze zdálo. Nicméně, přibyly další problémy. Ruský prezident vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Pokud by jeho diagnóza na dálku byla správná a jedná se o psychopata a šílence, měli bychom se zřejmě všichni oprávněně bát dalšího vývoje.

Lidé znepokojení kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který oznámil ustavení „zvláštního režimu“ u sil jaderného odstrašování, se začali s četnými dotazy obracet na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ten proto v pondělí zveřejnil doporučení pro případ nutné ochrany před jadernými zbraněmi. Zájemci o informace web zahltili, takže byl nedostupný. „Zahltili jste náš nebohý web,” posteskla si na Twitteru šéfka úřadu Dana Drábová. Rady si tak mohli lidé přečíst jen v otisku na sociálních sítích. Drábová vedle toho osvětlila veřejnosti i zbytečnost jodových tablet, které si mnozí s ochranou před jaderným zářením spojují. „Jako ochrana před radiací při použití (nedej bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic,” uvedla na Twitteru. „Hlavní účinky jaderného výbuchu jsou tepelné a mechanické,” poznamenala s tím, že kontaminace radionuklidy bývá druhotným efektem. „A moderní jaderné zbraně se ji snaží omezovat,” dodala na vysvětlenou.

O výkupu jodových tablet už informovala média. Osobně považuji „rady“ pro případ použití jaderných zbraní za zcela zcestné. Vrací mě to osobně do doby, kdy jsme, naposledy tuším na vysoké škole, v hodinách tak zvané civilní obrany, trénovaly nasazování masek a poslouchaly rady o tom, jak zalehnout v případu jaderného výbuchu. Nečekal jsem, že se ve svých sedmdesáti letech opět ocitnu v situaci, kdy se budeme školit proti účinkům jaderných zbraní.

Velmi obsáhlý rozhovor o použití jaderných zbraní poskytl Petr Pavel. Ten byl v letech 2012 až 2015 náčelníkem generálního štábu České armády a poté předseda vojenského výboru NATO.

Lidovky.cz: Zmáčkl by podle vás Vladimir Putin červené tlačítko od jaderných zbraní, které počátkem týdne nechal uvést do nejvyššího stupně pohotovosti?
Do hlavy Vladimiru Putinovi nikdo nevidí. Nikdo neví, co se v ní odehrává. Přesto si myslím, že veškerá oznámení o zvláštním a nejvyšším pohotovostním režimu jaderných sil jsou především politickým prohlášením. Jde o ultimativní nástroje nátlaku nejenom na Západ, aby nepřijímal další opatření proti Rusku, ale také na Ukrajinu, aby se dostala do velice nevýhodné pozice při jednáních, která v pondělí začala.

Lidovky.cz: Jako vojenský představitel NATO jste jednal s náčelníkem generálního štábu Ruské federace Valerijem Gerasimovem. Dovedete si představit, že by dokázal Putinovi oponovat, pokud by požadoval nasazení jaderných zbraní kvůli konfliktu na Ukrajině?
Jako nevidíme do hlavy Vladimiru Putinovi, nevidíme ani do hlavy generála Gerasimova. Přestože jsem měl v minulosti možnost s ním přes tři hodiny jednat, netroufám si tvrdit, že bych ho blíže znal. Když se díváte na situaci v ruském vedení, pozice Vladimira Putina je v dnešní době tak silná, že se obávám, že nikdo z aktivně sloužících generálů si netroufne mít názor, s nímž by prezident Putin nesouhlasil. Navíc v ruských občanech vyvolává – pokud jde o ohrožení Ruska tu ze strany Gruzie, tu Ukrajiny, tu NATO a USA – neuvěřitelnou hysterii. Jakékoli odmítnutí rozkazů prezidenta Putina by bylo velkou částí ruského národa považované za vlastizradu, což vlastně znamená téměř sebelikvidaci.

Toto jsou slova člověka, který je se strategickými úvahami o vojenských doktrínách seznámen velmi dobře. Proto je logická další otázka – proč lídři Západu nebrali ruské požadavky k Ukrajině alespoň z poloviny vážně a proč o ruských požadavcích nejednali. V případě, kdy se dnes zcela vážně uvažuje o tom, že svět může být postižen jadernou katastrofou, se mi zdá současná situace jako pozdní prozření reality. Ať už je Putin psychopat nebo šílenec, jak tvrdí propaganda, či vážně nemocný apod., ještě před několika dny s ním jednal francouzský prezident telefonicky, německý kancléř Scholz osobně a telefonicky s Putinem hovořil i americký prezident Joe Biden. Žádné kompromisy s ruskými požadavky jsem nezaznamenal, ruské požadavky i americká odpověď se obsahově naprosto míjely.

Z otázky v nadpisu tak nakonec může být konstatování skutečnosti, že pokud mezi sebou Rusko a Západ nebudou jednat, může se válka na Ukrajině skutečně stát rozbuškou třetí světové války. Proto neexistuje jenom odpovědnost Ruska, které invazi zahájilo, ale i ostatních jaderných států, zejména USA, k dalšímu osudu světa. USA dokonce oznámily, že nebudou provádět zkoušky balistických raket, aby si to Rusko „špatně nevyložilo“. Spíše by mě zajímalo, zda americká administrativa má plán, jak s Ruskem jednat. Zatím jenom stupňuje sankce všeho druhu a válka pokračuje.

Rusko napadlo ukrajinskou jadernou elektrárnu a poté jí obsadilo. Hrůza jen pomyslet, co by se mohlo stát.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ještě před zahájením anexe vlastní Ukrajiny jsem na tehdá ještě funkčním
    PP vyslovil svoji domněnku že ani car vší Rusy V.V.Putin nebude všemocný,ale pouze dálkově řízený,Jeho ovladač drží ve spárech ty o jejichž blaho a bezpečí tolik pečlivě a z nasazením pečoval,Zbrojaři,bankéři,oligarchové,nadplukovníci

    Nyní se zdá že jeho role užitečného mouřenína končí,S ním zároveň podle mě končí
    pro mnohé z nás víra že existuje někdo a něco,stojící na naší straně,

    Bohužel za nikoliv oslavných ,ale ostrých dělových salv ,kde teče ne šamaňské a pivo z kašen ,ale lidská krev a slzy nevinných lidí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*