
JAROSLAV ČERVENKA
V noci na neděli zaútočilo na Ukrajinu přes tři sta dronů Šáhid-136 a 69 raket. O přetížení ukrajinské PVO ani nemá smysl mluvit a hlavně dochází munice. Kolem íránských UAV Šáhid-136 se aktuálně rojí obrovské množství informací i dezinformací. Kreml drony inovuje setrvale, aktuálně se nejvíce mluví o implementaci umělé inteligence, ale tuto informaci vyvrací Defence Express, který má přístupy ke zprávám z ukrajinských výzkumných ústavů. Problém spočívá jinde. Kyjev již pravidelně dokázal většinu rusko-íránských Šháhidů-136 vyrušit.
Přetížená PVO Kyjeva
Jenže nová verze dronů je rychlejší a létá ve větších výškách. To byl nepochybně cíl ruské modernizace, protože Šáhid-136 je pak obtížnější vyrušit, pokud ne přímo nemožné. Pak zbývá jen PVO, která má ale roli také obtížnější. UAV navíc mají těžší hlavici s větším množstvím výbušniny, takže pokud dron projde, nadělá více škody. Jenže proti dronům ještě Kyjev disponuje nějakou relevantní obranou. Kolem ukrajinských měst jsou alokovány systémy Gepard s dostatečnou detekcí a rychlopalnými kanóny. Přímo u Kyjeva se nachází dvě baterie špičkových systémů krátkého dosahu Skynex. Postupně přibývají C-UAS systémy.
_Aster-30_launch.jpg)
Kreml inovoval balistický Iskander-M
Města jsou obklopena palposty z kulometů a Kyjev účinně nasazuje své F-16 a Mirage 2000-5F. Už těžko se chápe, proč ještě nebyly Ukrajině poskytnuty střely Hydra 70 s APKWS. Západ již aktuálně disponuje značným množstvím účinných prostředků proti dronům. Na Ukrajinu jdou v minimálním množství. Nasazení dvou baterií Skynexů evokuje spíš marketingový tah Rheinmetallu než účinnou pomoc. Mnohem horší je ovšem situace kolem balistických střel. Kreml inovoval Iskander-M. Ten je v terminální fázi letu ještě hůře zasažitelný. A hlavně, Kyjev disponuje jen dvěma systémy, které jsou určené proti balistickým střelám.
Střely Aster do SAMP-T nejsou
Jsou to americké Patrioty a francouzsko-italské systémy SAMP-T. U Patriotů je klíčová verze PAC-3, předchozí systémy nejsou určeny proti balistickým střelám. Při současné intenzitě ruských útoků je jen otázkou času, kdy Kyjevu do Patriotů dojdou střely. U SAMP-T už střely Aster dávno došly. Francouzský Le Monde píše, že munice do SAMP-T a SHORAD Crotale nepřišla na Ukrajinu více než rok. Příčina je jednoduchá. Nedostatečné výrobní kapacity. Evropský vojensko-průmyslový komplex se probouzí ze sna jen velmi pomalu. Je to úměrné schopnosti politiků pochopit, že situace se zásadně změnila.
SAMP-T jako odpověď na Patrioty
SAMP-T je evropskou odpovědí na americké Patrioty. Pokud by se spojenectví s USA skutečně rozpadlo, budou mezi ruskými balistickými střelami a Evropu stát jen tyto systémy. Francie ovšem neměla motivaci je vyrábět ve velkém. V Evropě v zásadě neexistuje ekvivalent pro SAMP-T. Aster 30 mají dosah až 3 000 kilometrů. Střely jsou implementovány na jediné francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle, na italském nosiči Cavour a na řadě fregat včetně těch saudskoarabských. SAMP-T je pozemní verze systému PVO.
Podle Defence24 bude Rusko brzy schopno vypouštět až 1 000 UAV Šáhid-136 denně. Kyjev nemá kapacitně na to, aby před takovým množstvím inovovaných dronů chránil svá města. A přitom prostředky na západě jsou. Každý sestřelený ruský dron Ukrajinci je příspěvek k evropské bezpečnosti. A o obrovském nárůstu významu PVO ani není třeba mluvit. Evropě vše trvá dlouho. Švédové již slíbili svůj moderní Tridon Mk2 Ukrajině, ale ta ho dostane až příští rok. A potřebuje je hned. Stejné je to s C-UAS systémy. Kreml čekat nebude.
Buďte první kdo přidá komentář