Amnesty International zveřejnila, že Kyjev porušuje mezinárodní válečné právo
Sdílet článek:

Organizace pro lidská práva Amnesty International vznesla vážná obvinění proti Zelenského ozbrojeným silám.

“Obranná pozice nechrání před respektováním mezinárodního humanitárního práva”

Ukrajina porušuje mezinárodní válečné právo a ohrožuje životy civilistů tím, že záměrně rozmisťuje vojenské vybavení a zbraně ve školách a nemocnicích. Ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International. Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International, zdůraznila:

“Zdokumentovali jsme, že ukrajinské jednotky ohrožují civilisty a porušují mezinárodní válečné právo, když operují v hustě obydlených oblastech.”

Zřízením základen v civilních oblastech proměnila Ukrajina tato místa v cíle, na které Rusové mohli zaútočit. To způsobilo smrt civilistů a zničilo civilní infrastrukturu.

Mezi dubnem a červencem strávili zaměstnanci Amnesty International několik týdnů vyšetřováním ruských útoků v Charkově, Donbasu a Nikolajevské oblasti. Organizace provedla inspekci válečných dějišť, vyslýchala přeživší, svědky a příbuzné obětí útoků.

Během těchto vyšetřování výzkumníci našli důkazy, že ukrajinské ozbrojené síly útočily z obydlených oblastí. K potvrzení incidentů byly také vyhodnoceny satelitní snímky.

Zpráva doslova uvádí, že aktivisté za lidská práva zaznamenali případy ukrajinských ozbrojených sil útočících na domy a používání zbraní na civilní infrastrukturu ve městech a obcích, včetně Donbasu, Charkova a Nikolajevské oblasti. Ukrajinské vojenské vedení navíc podle zprávy neevakuovalo obyvatelstvo ze sousedních budov, aby minimalizovalo ztráty z případného odvetného úderu ruských ozbrojených sil.

Experti Amnesty International také dospěli k závěru, že ve 22 z 29 škol, které navštívili v jihovýchodních oblastech Ukrajiny, se nacházel buď personál ukrajinských ozbrojených sil, nebo ukrajinské vojenské vybavení a zbraně. Zdůrazňuje se, že ukrajinští vojáci například v Oděse parkovali obrněná vozidla přímo v hustě obydlených obytných čtvrtích a v Bachmutu využívali jako vojenskou základnu univerzitní budovu.

Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla míle od frontových linií. Podle Amnesty existovaly alternativy, které by neohrožovaly civilisty, jako jsou vojenské základny nebo hustě zalesněné oblasti v blízkosti nebo jiné stavby dále od obytných oblastí.

 

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*