
IVO STREJČEK
V bitcoinové vřavě, která musela otřást posledními zbytky důvěry v dnešní českou vládu a proto ve vládním sebezáchovném marši velmi rychle padl za oběť ministr spravedlnosti Pavel Blažek, zapadla parlamentem schválená novelizace trestního zákoníku. Ta, mimo jiné, staví komunismus na úroveň nacismu a proto i umožní postihovat podporu a propagaci komunismu odnětím svobody na jedenrok až pět let. Předkladatelé této novoty – a s nimi i polistopadoví (to je důležité) bojovníci za postavení komunismu mimo zákon – jsou nadšeni. Tvrdí, že jde nejen o „vypořádání se s minulostí“ (!), ale bojují prý tímto způsobem o naši „budoucnost“ (!!), neboťsmyslem jejich návrhu je prý „otázka prevence před touto hrůznou [komunistickou] ideologií“ (?).
Představa, že těmito způsoby lze bojovat proti totalitním ideologiím nacismu a komunismu, hrůzám, které byly produkty dějinných zvratů minulého století, je směšná i varovná. Směšná proto, že nacismus i komunismus minulého století byly ideologie, které se historicky vyprázdnily, což ovšem neznamená, že by se po jejich porážkách na jimi uvolněná místa netlačily ideologie stejně nebezpečné a ve svých důsledcích podobně zrůdné. Představa varovná je to proto, že čeští zákonodárci v sebestředném domnění, že teď už si s minulostí vyřídili své účty, žádné jiné nebezpečí totalitního myšlení než nacismus a komunismus kolem sebe nevidí. A právě to je zjištění velmi zlé.
Není sporu o tom, že obě ideologie napáchaly nekonečné množství zla, ale stavět v Čechách na stejnou úroveň nacismus, jehož cílem bylo zničit a vyhladit celé národy, který svoji hrůznost prokázal rozpoutáním nejstrašnější války v lidské historii, s komunismem, je nekritickým popíráním historické reality a dalším z módních pokusů převyprávět historii. Ostatně, kdyby byl komunismus ve své době považován za stejně hrůzný jako nacismus, proč by se byl Churchill v boji proti německému nacismu spojoval se Stalinem?
Největším problémem „vyrovnávání se s minulostí“ zpravidla bývá fakt, že pro onen „boj“nevidíme zárodky nesvobodného myšlení či dokonce budoucí totality dneška. Dnes přece málokoho děsí Marx s Engelsem či Stalinem, ti jsou zdiskreditovaní a směšní, problémem dneška není beztvará neideologická snůška nacistické šílené zvrácenostizaložené na praxi brutálního násilí. Problémem dneška je moderní potlačování lidské svobody, které s nacismem i komunismem nemá na první pohled nic společného – má vlastní módní, nevinný, neomšelý a pro leckoho přijatelný kabát: zelená levicováideologie i radikálně revoluční útoky levicového progresivismu proti demokratickému uspořádání aběžnému uspořádání naší civilizace. Má svůj nevinný obsah, i agresivní formu.
Je snadné dnes bojovat proti historicky zdiskreditované myšlence komunismu a současně se nijak nevzpírat radikálním zeleno-levicovým myšlenkám na „revoluční stržení starého řádu“ a vytvoření jakési „nové“ společnosti. Mysleli na to naši zákonodárci při návrhu trestní sazeb za propagování komunismu? Kolik let by v jejich očích vyfasovala Gréta? A vyfasovala by něco vůbec? Není propagace multikulturalismu a obhajoba masové migrace do naší země čímsi, co v důsledku „směřuje k potlačení práv a svobod občanů“, proto tedy hodna pečlivé a pro budoucnost prozíravé pozornosti českých zákonodárců? Vážně se máme tolik bát Gottwalda, nebo bychom si měli raději ve vlastním zájmu všímat moderních ideologií, které jsou lidské svobodě i demokratickému spořádání mnohem nebezpečnější než omšelé a mrtvé totality minulosti?
Je možné, že někteří z těch politiků, kteří pro návrh postavit komunismus na úroveň nacismu a tvrdě trestat každého, kdo by se o komunismu chtěl nějak pozitivně vyjadřovat, tak hlasovali i proto, že podpora jejich politických stran klesá. Snad je děsí, že jisté politické hnutí, které z komunistického podhoubí či zázemí vyrůstá (ale které s gottwaldovskými komunisty už má asi málo cospolečného), se těší u veřejnosti jisté popularitě, a proto oni tak činí z obyčejné politické vypočítavosti. Pak by se raději měli ptát sami sebe a předsedů svých stran, zda nedělají něco špatně, když se jejich strany mezi voliči netěší velké podpoře.
A konec konců zvolit metodu, kterou se z jistého politického názoru udělá „zakázané ovoce“, není úplně prozíravé, neboť jeho plody mohou nakoneczachutnat i těm, kteří by si jej nikdy předtím ani nepovšimli.
Ivo Strejček, IVK
A platí ten zákon i na regulovčíka z Pražského hradu? Jo vlastně! Ten už si to odpracoval… 🙂 🙂
Spor o pohlaví ohledně alžírské boxerky Imane Khelifové byl konečně vyřešen. Podle zveřejněné studie je Khelif biologicky muž, což by mohlo znamenat konec jeho účasti v ženských sportech, včetně nadcházejících olympijských her 2028 v Los Angeles.
Za připomenutí stojí, že dříve se pato-portál Demago g, známý šířením dezinformací a zaujatých interpretací, snažil vyvrátit zprávy o pohlaví Imane Khelif a označil je za „falešné zprávy“ . Tvrdil, že informace o tom, že Khelif je biologický muž, jsou „nepravdivou spekulací“ , přestože v té době již existovaly konkrétní lékařské zprávy.
Nyní, když oficiální testy potvrdily Khelifův mužský karyotyp, je jasné, kdo dezinformace skutečně šířil . Demagog.pl, často citující globalistické narativy , se opět ukázal jako nespolehlivý zdroj, který se více zajímá o politickou korektnost než o fakta .
https://legaartis-pl.translate.goog/blog/2025/06/04/imane-khelif-to-biologiczny-mezczyzna-ujawniono-wyniki-badan-co-dalej-z-jego-kariera/?_x_tr_sl=pl&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
Což o to, zrůdnost komunismu a nacismu je dost srovnatelná. Jasně, liší se v tom, kdo by měl být zlikvidován a oloupen, ale jinak totéž a výsledky vlád hlásících se k tomu jsou taky dost podobné. Nakonec bychom mohli tvrdit, že třeba fašismus byl lepší, protože třeba takovej Franco uchránil španělsko před účastí ve 2. světové, čímž tam zachránil tolik životů, že jej těžko považovat za řezníka.
Ale v tom, že bychom se měli věnovat výzvám budoucím se shodnem. Jenže ony se tyhle nařízení neschvalují proto, aby chránily před minulostí, ony se právě schvalují proto, že tu je něco nebezpečnějšího, od čeho je zapotřebí odklonit pozornost.