Biden je veden svými loutkovodiči. Situace v USA připomíná situaci u nás v roce 1949
Sdílet článek:

Je tomu právě rok, kdy jsme na tomto místě hovořili s kolegou, novinářem Dušanem Neumanem, o prudkých proměnách Ameriky z obdivovaného ráje svobody, zejména svobody slova, v něco, co nabývá stále zřetelnějších červených až rudých odstínů. A nedosti na tom – v posledních letech se zde tu a tam občas objevují i nahnědlé nebo načernalé stíny. Dušan Neuman o tom loni v lednu řekl: „V Americe se děje něco, co se podobá Mussoliniho korporativnímu fašismu.“ Právě při těchto jeho slovech zpozornělo nemálo z vás, posluchačů, jak se dá alespoň soudit podle ohlasů, které nám přišly. Je tedy zřejmé, že v tématu budeme po dvanácti měsících pokračovat. Před několika dny jsme si připomněli události v americkém Kapitolu a inauguraci nového prezidenta Joe Bidena. Jak se mu ten rok povedl? Potvrdil, nebo naopak vyvrátil obavy nemalé části Američanů – a nejen jich – z dalšího vývoje Spojených států? Je zřejmé, že právě o tom budu hovořit opět s Dušanem Neumannem, který pracoval třeba pro Český rozhlas, stejně jako pro řadu dalších českých médií, a nyní žije už více než 40 let ve Spojených státech amerických.

Dušan Neumann v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Zlomovým bodem (ve vnímání prezidenta Bidena) byl útěk z Afghánistánu, ta kapitulace – a na to jsou Američané docela citliví.
 • Joe Biden je jen frontman, za kterým stojí jeho loutkovodiči.
 • Jeho (Bidenovy) příspěvky k americké zahraniční politice byly vždycky víceméně nešťastné. Bývalý ředitel CIA za George Bushe napsal, že kdykoli se chce seznámit s nějakým malérem v americké zahraniční politice, tak je pod tím podepsán Joe Biden.
 • Narůstá počet chudých lidí a lidí vyčleněných ze společnosti. A to zejména v demokratických státech.
 • Obrovská, rekordní kriminalita je výsledkem snahy převést bezpečnost obyvatel na čistě sociální problém, sebrat peníze policistům a dát je sociálním organizacím a neziskovkám.
 • Za jeden rok Bidenovy vlády je více zastřelených policistů, než bylo za deset let předtím.
 • Neustále se mluví o systémovém rasismu, ale nejvíce zastřelených policistů jsou černoši nebo Latinoameričané.
 • V Chicagu dochází každý víkend zhruba k padesáti přestřelkám, v nich je deset, patnáct mrtvých – a skoro všechno jsou to černoši.
 • Když jsem koncem padesátých let četl výtisky Rudého práva o procesu se Slánským, tak mi to přišlo tak nesmyslné, tak nepravděpodobné až idiotské, že jsem si říkal, jak jen ti lidi tomu mohli věřit. A činnost parlamentní komise, která vyšetřuje události v Kapitolu loni 6. ledna mi to někdy v něčem připomíná.
 • V některých státech bylo povoleno v prezidentských volbách volit tak, že v některých čtvrtích se objevily na ulicích schránky, trochu připomínající poštovní schránky, což byly volební urny, a dobrovolníci chodili, od voličů vybírali volební lístky a házeli je do těchto schránek. Ty se pak vzaly a lístky v nich se spočítaly.
 • Současná situace v Americe mi v něčem připomíná rok 1949 tady v Čechách.

 

Přehrát pořad

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. Když zde čtu statistiku o těch černoších, vzpomněl jsem si na naší ministryni obrany Černochovou, jak darovala Ukrajincům munici a očekává za to zřejmě příliv ukrajinských vyškolených sestřiček, lékařů, ajťáků a pracujících. Má tu někdo pocit, že je správné posílat do neklidných oblastí zbraně? Já ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*