Bitcoin dnes prudce padá, až o více než 20 procent
Sdílet článek:
Trhy se bojí omikronu i toho, že je centrální banky přestanou podporovat.

Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna bitcoin dnes prudce ztrácí na své ceně. Ta klesla o více než 20 procent na necelých 42 300 dolarů za kus. Před necelým měsícem přitom bitcoin vyšel na více než 67 700 dolarů, což je tedy dosud jeho historicky rekordní cena.

Za prudkým propadem ceny kryptoměny stojí zejména houstnoucí nervozita finančních trhů. Bezprostředně se stupňuje v důsledku včerejšího zveřejnění čísel z amerického trhu práce. Ten sice vykázal poměrně slabý růst. Tento růst však zároveň není tak slabý, míní trhy, aby přiměl americkou centrální banku k přehodnocení svého stávajícího postoje ohledně ústupu od extrémně expanzivní měnové politiky a kvantitativního uvolňování.

Trhy tak čelí vyhlídce slabší než očekávané makroekonomické situace, která přitom přesto nebude již tolik jako nyní podporována „tištěním peněz“ v podání nejvýznamnější centrální banky světa. Navíc je zneklidňuje stále poměrně nevyzpytatelná nová varianta covidu, omikron, jejíž dopad na americkou i světovou ekonomiku zatím nejsou s to s uspokojivou mírou pravděpodobnosti prognózovat.

Výsledkem stupňující se nervozity a pesimismu trhů je odklon od rizikovějších aktiv typu právě bitcoinu, a naopak příklon k tradičním „bezpečným útočištím“, jako jsou americké dluhopisy.

Současná situace demonstruje, že podstatná část poptávky po bitcoinu je poměrně konvenční. V tom smyslu, že spatřuje v bitcoinu spíše jedno z rizikových aktiv, jež se jako jiná taková aktiva veze na vlně extrémně expanzivní měnové politiky. Jakmile má být taková měnová expanze utlumena, bitcoin se zadrhává. To je do jisté míry paradoxní, neboť bitcoin v roce 2009 vznikl z velké části jako vyjádření vzdoru právě proti konvenčnímu finančnímu systému založeném na přebujelé měnověpolitické expanzi, tedy onom „tištění peněz“ ve velkém.

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*