Chce europoslanec L. Niedermayer z ČR podřadný region federalistické EU?
Sdílet článek:
V českých médiích se v posledních dnech objevily články, jejichž společným jmenovatelem je vize federalistické nadnárodní Evropské unie v energetice, kdy pro Česko prý nemá smysl budovat vlastní energetiku, elektřinu si dovezeme.

Nikoliv náhodou jsou jejich autory dva europoslanci, kteří bez spočinutí své hlavy na zelený polštář asi ani neusnou. Prvním z nich byl na Seznamu Zprávy europoslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa, druhým europoslanec za TOP09 Luděk Niedermayer, který uveřejnil svůj text v Hospodářských novinách 9. února.

Oba europoslanci sice vystudovali na různých českých VŠ fyziku a matematiku, ale dnes jsou tvrdými zastánci iracionální zelené ideologie ztělesněné v politice Green Deal. Navzdory faktu, že pro tuto transformaci nemáme potřebné efektivní technologie a zdroje. Nemluvě o již těžkých sociálně-ekonomických dopadech v důsledku raketově rostoucích cen energie. Ty zapříčinila regulační politika vedení EU a navíc byl energetický trh doslova zmrzačen spekulativními emisními povolenkami a politikou zelených bonusů a malusů od finančních institucí ovládnutých ideologií zelené udržitelné budoucnosti (ESG). Jak si jinak vyhodnotit fakt, že ČR elektřinu zatím v přebytkovém režimu levně vyrábí, ale české podniky a domácnosti úpí pod knutou energetické drahoty.

L. Niedermayer ve svém článku v podstatě říká, že Česká republika by se měla zříct soběstačnosti v energetice, protože to nemá ekonomicky smysl, když vše zařídí celoevropská expanze obnovitelných zdrojů (OZE), hlavně z větru (VTE) a slunce (FVE), zelený vodík atd. Vše pak bezpečně pokryjí solidární transfery energie přes celý kontinent všemi směry. A to vše pod vůdcovskou úlohou Německa. Europoslanec Niedermayer se dopouští řady argumentačních faulů a manipulace. I když Evropská komise tvrdí, že každá z unijních zemí si může určit „svobodně“ svůj energetický mix, tokem miliardových dotací striktně určených ve prospěch OZE tento mix násilně mění. To ještě opepřuje manipulacemi emisními povolenkami (snižováním jejich objemu), kdy finančním spekulantům na celém světě takto spotřebitelé na zaplacení povolenky přispívají až 1/5 z ceny silové elektřiny. Ty z někdejších 5 eur šplhají už na hranici 100 eur za tunu CO₂.

Právě teď vydala velmi profesionální a kompetentní státní akciová společnost ČEPS (podléhá řízení Ministerstva průmyslu a obchodu) v nejnovější analýze vývoje elektroenergetiky v České republice naléhavé varování před nedostatkem elektřiny v zemi už v roce 2025. Elektřinu bude nutno dovážet, ale není jisté, zda bude vůbec k dispozici. Dovoz v elektřiny by byl logicky spojen s jejím dalším zdražením. Tento vývoj hrozí nastat ještě ve volebním období současné vlády a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Někdejší centrální bankéř Niedermayer zcela ignoruje skutečnost, že EU nastoupila nebezpečný kurs přerozdělování (dosud to bylo jen cca 1 % HDP sedmadvacítky), kterým se z levicových pozic „opravuje“ tržní ekonomika. V současném dotačním období 2021 až 2027 bude přerozděleno 1100 mld. €. Nedosti na tom, poprvé v historii Unie prolomila tabu společných dluhopisů, když v programu Next Generation EU se v obou projektech – v Národním plánu obnovy a ve Fondu spravedlivé transformace – rozdělí na dluh další dotace 750 miliard €. Dluhový program, který byl zdůvodňován potřebou postcovidové obnovy ekonomik EU ovšem skoro výhradně směřuje do zelené tranzice. Dalších 30 let tyto zelené dotace na dluh bude v Česku splácet nastupující generace.

Připomeňme si nelíčený obdiv pana Niedermayera k zelenému Německu, které už v roce 2030 bude prý mít na energetickém mixu 80% podíl OZE. Fantasmagorické a nesplnitelné cíle zelených vládních ideologů Německa autor popsal již ve svém předchozím blogu https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=783451

Nejpodstatnější je, že podle Niedermayera „správná“ tržní, neboli německá cena elektřiny, je vhodná i pro ČR. U nás tak definitivně může skončit předposlední nedávná výhoda lepších cen energie. Poslední výhodou, jež by se musela pro holé přežití českých podniků dlouhodobě „zacementovat“, jsou nízké platy a mzdy. Možná to pan europoslanec neví, ale českou ekonomiku živí právě průmysl, s nejvyšším podílem na tvorbě HDP ze všech zemí EU. A dosud nejúspěšnější a největší tuzemský podnik Škoda Auto může ekonomicky ztroskotat na násilně zaváděné elektromobilitě jako prvku zelené tranzice.

Němci přitom poslední dva roky vlastní emisní cíle nesplnili, nebude tomu jinak ani letos, ani napřesrok. Souběh obou zdrojů energie s dotacemi pro OZE a s kapacitní platbami pro turbínové zdroje vytváří jednu z nejvyšších cen elektřiny v EU i na světě – v nejběžnějším tarifu s maloobchodní cenou v přepočtu kolem 10 Kč za kWh. Této ceně na panem Niedermayerem vychvalovaném „společném“ trhu na burze v Lipsku se pak už blíží cena placená v ČR (cca 8 Kč), kde mají Češi ovšem v průměru trojnásobně nižší průměrné příjmy.

Francouzská vláda se naopak tímto „společným trhem“ s elektřinou nedala převálcovat, když svému dominantnímu většinově státnímu výrobci elektřiny a obchodníkovi EDF prostě nedovoluje ceny zvýšit i na úkor jeho zisku. Právě teď postup francouzské vlády doslova opsala vláda Slovenska, když se s dominantním výrobcem a prodejcem elektřiny SE dohodla, že na tři roky zmrazí cenu silové elektřiny v přepočtu na 1,49 Kč za 1 kWh. Proč by takovou politiku nemohla provádět vláda ČR po dohodě se společností ČEZ? Nějaké zelené žebračenky problém drahé energie od konce nevyřeší.

Pan europoslanec Niedermayer se dnes už stává zcela jasně lobbistou za federalizovanou EU, kde všechny země mají mj. přijmout euro, aby se na ně daly snadněji přesunout a přerozdělit rostoucí astronomické dluhy eurozóny. Tento člen strany TOP09, která je členkou vládní koalice ČR, bezostyšně pléduje za další zadlužení české budoucnosti za nesmyslné úvěry do nefunkční zelené budoucnosti. Je to jasný důkaz, že v blahobytné bruselské bublině ztratil pan Niedermayer jakýkoli vztah k realitě. Možná ale také dobře ví, že vítězem jím prosazovaného vývoje bude zelená aristokracie napojená na dotační veřejné penězovody, náklady na splácení dluhů se přerozdělí na všechny daňové poplatníky. Jako kdybychom se nepoučili ze skandálu z dotační podpory FVE i dalších OZE, jež v letech 2010-2030 přijde české daňové poplatníky dle ERÚ nejméně na 1,03 mld. korun, z toho většinu dostanou solární baroni.

Proponované řešení pana Niedermayera by znamenalo definitivní zničení průmyslu Česka a jeho trvalé sociálně-ekonomické ponížení na nějaký přidružený region Německa. To je doslova vlastizrádný koncept, proti němuž musí stát jasný program energetické bezpečnosti, soběstačnosti a cenové dostupnosti řízený sebevědomou národní vládou ČR. Jen ta je vůči svým občanů odpovědná za co nejlepší fungování republiky, nikoliv bruselská byrokracie, která žádným voličům neskládá své účty.

Němci si podle některých německých novinářů snaží bojem za ochranu klimatu planety vylepšit národní image těžce poškozený dvěma ideologiemi militarismu a nacismu v 20. století. Dnes opět upadají do osidel totalitní ideologie, jež má tentokrát barvu zelené Energiewende a je dokonalou laboratoří k odstrašení následovníků. Je nanejvýš potřebné, abychom jako sousedi Německa a s naší historickou zkušeností zůstali vůči této ideologii a její totalitní aplikaci velmi ostražití, protože nám to mj. velmi velí fyzika, matematika, přírodní zákony a fakta. Jestli na fyziku a matematiku pan europoslanec zapomněl, nevím. Ale věřím, že jeho názory budou mezi českými nejen vládními politiky vnímány jako naprosto okrajové a zcestné.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*