Co týden dal: 22/2025




Sdílet článek:

VÁCLAV KRÁSA

Ministr Pavel Blažek podal, po dohodě s panem premiérem, demisi. To se stává v každé vládě a nebývá na tom nic neobvyklého. Ovšem demise ministra Blažka je skutečně kuriozní až směšná. Ministr, jako zástupce státu vypere miliardu korun z bitcoinů, které daroval státu Tomáš Jiřikovský, který byl v minulosti odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Jiřikovský bitcoiny schraňoval na portále Nucleus, který, až do svého zániku, býval jedním z největších nelegálních tržišť na světě, kde se pomocí virtuálních měn obchodovalo s drogami a se zbraněmi. Když se to dozvěděla média, ministr prohlásil, že získal legálně pro stát miliardu korun a předseda vlády uvedl, že ministr Blažek jednal s dobrými úmysly. Je to až neuvěřitelné, že ministr, který nepochybně dokonalé zná trestní právo, má odvahu takovou věc obhajovat, když je jasné že jde o „křišťálově čistou“ ukázku praní peněz a premiér ministra ještě pochválí. Naštěstí se blíží volby, a tak pud sebezáchovy zafungoval a koaliční partneři donutili Petra Fialu, aby se „dohodnul“ s ministrem na jeho demisi. Nebýt voleb, asi by se vše zametlo pod koberec a vláda by si asi peníze ponechala, protože každá koruna na válku je dobrá. Je však možné, že jde o nějakou jinou politickou hru, která má výrazně změnit volby, protože Vít Rakušan už měl připravené, že STAN opustí vládu a tím by došlo k jejímu pádu, což těsně před volbami by výrazně změnilo poměr sil.

Německý kancléř Merz prohlásil, že Německo už nebude omezovat dolet dodávaných zbraní a Ukrajina se nyní může bránit také útokem na vojenské pozice v Rusku. Německo zároveň přestává informovat o dodávkách zbraní, aby Rusko nemělo přehled o tom, jakou výzbroj Ukrajina získává. To je další kamínek k eskalaci války, což je zvláštní ve vztahu k USA, protože Donald Trump se snaží donutit obě strany konfliktu k jednání a ukončení bojů. Je tady jasný nesoulad se zájmy Evropy a Ameriky. Velké země EU, bohužel i vedení České republiky, mají nepochybně zájem na pokračování konfliktu a můžeme se dohadovat proč, kdežto USA chce konflikt co nejdříve ukončit. Důvody jsou zřejmé, pro Donalda Trumpa jsou důležitější oblasti, jako je Blízký Východ, Čína, Irán a další. Motivace evropských zemí na válce na Ukrajině je také zištná – rozdělit Rusko a dostat se k jeho surovinovému bohatství. Je to motivace podivná a domnívám se, že neuskutečnitelná, pro Evropu však velmi nebezpečná. V této souvislosti by měla česká politika věnovat velkou pozornost opětovné militarizaci Německá a vzpomenout si na třicátá léta dvacátého století. Už tehdy bylo zbrojení odůvodňováno nebezpečím z východu, došlo k válečným půjčkám a budování válečné ekonomiky. Ta situace začíná být velmi podobná, protože tehdy Německo zbrojní výrobou řešilo hospodářskou krizi a dnešní situace je shodná, Německo je v hospodářské krizi a válečná ekonomika dá lidem práci, ale co bude dál? To by měli naši potentáti promýšlet. Ještě malý dodatek k chystaným ukrajinsko – ruským rozhovorům o příměří v Istanbulu. Tutu noc v ruské Brjanské a Kurské oblasti, sousedících s Ukrajinou, explodovaly dva mosty. Silniční v Brjanské oblasti se zřítil na železnici v okamžiku, kdy místem zrovna projížděl rychlík do Moskvy. Ruské úřady hlásí sedm mrtvých a desítky zraněných. Později ještě během téže noci explodoval železniční most, když po něm přejížděl nákladní vlak. Podle některých zdrojů zřejmě někdo umístil k mostu časovanou nálož a samozřejmě, že první podezření padá na Ukrajinu. To je další kamínek do úvah, kdo chce a nechce příměří a ukončení zabíjení dalších a dalších lidí. Všude na světě se takové činy, ať to bylo v Iráku, v Afganistánu, v Sýrii, v Irsku a jinde nazývají terorismem. Pokud takové činy jsou uskutečňovány s podporou státu, jedná se o státní terorismus.

V Německu došlo k cenovému boji mezi jednotlivými obchodními řetězci, jehož důsledkem je výrazný pokles cen u velkého množství zboží. Kupující na tom výrazně vydělají. Je zvláštní, že v Česku k podobnému kroku nedošlo. Dnešní úroveň příjmů obyvatelstva v Německu je asi tři krát vyšší než u nás, ale ceny potravinářského zboží jsou srovnatelné. To znamená, že naše životní úroveň je výrazně nižší než nejen v Německu, ale i v jiných státech. Nikdo nechce analyzovat čím to je. Domnívám se, že to je řada okolností, vyšší DPH na potraviny, malý tlak kupujících či kontrolních orgánů a trochu i odevzdaností našich spotřebitelů, kteří se spokojí s jednorázovými slevovými akcemi, které často jen klamou zákazníky. Měli bychom se chovat sebevědoměji a neskočit na každou kampaň.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. „Chaos kolem oslav PSG v Paříži svědčí o integračním problému v Evropě.“ PSG poprvé vyhrálo Ligu mistrů, ale oslavy ve městě se vymkly kontrole. „Nevidíte francouzské vlajky, ale palestinské, alžírské a marocké vlajky,“ říká Roderick Veelo.
    A ještě jedno co týden dává: Annalena Baerbocková byla právě zvolena předsedkyní Valného shromáždění OSN v New Yorku. Bývalý německý ministr zahraničí byl jediným kandidátem na tuto pozici? Asi jo. …. levice, zelení a globalisté tomuto rozhodnutí tleskají.

  2. České ministerstvo obrany souhlasilo s prodloužením pronájmu švédských stíhaček JAS-39 Gripen až do roku 2035.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*