Co týden dal: 33/2025




Sdílet článek:

VÁCLAV KRÁSA

Po skončení jednání prezidentů USA a Ruska, shrnul prezident Putin na tiskové konferenci podmínky trvalé mírové dohody o ukončení války na Ukrajině. Uvedl: „Jsme přesvědčeni, že aby bylo urovnání trvalé a dlouhodobé, musíme odstranit všechny primární příčiny tohoto konfliktu. A jak jsme již několikrát řekli, zohlednit všechny legitimní obavy Ruska a obnovit spravedlivou rovnováhu bezpečnosti v Evropě a ve světě jako celku.“ Ta slova by měla být pro politiky srozumitelná. Putin podmiňuje mír na Ukrajině celkovou dohodou o mírovém uspořádání na globální úrovni a nevytváření dalších tlaků. Tím se rozumí například nepřijímaní další a další zemí do NATO tak, jak o to usilují evropští členové NATO. I když se mohlo po jednání na Aljašce zdát, že svět se stal bezpečnější, obávám se, že tomu tak není. Po jednáních ve Washingtonu je všechno jinak, i když se všichni tváří, že jednání úspěšně pokračují a všichni touží jen a jen po míru. Právě slovo „mír“ je tím zaklínadlem, které si každá strana vysvětluje jinak. Jednání Trump vs. Putin směřovala k zachování současného stavu, to je mír na Ukrajině uzavřít na linii současné bojové fronty s drobnými úpravami a jasnými bezpečnostními garancemi pro Ukrajinu, které by podpořila Amerika. Evropa a prezident Zelenskyj mají také plná ústa míru, ale s přídavkem „spravedlivého“. To je to zaklínadlo, které oddaluje mírovou dohodu. Nechtějí přijmout realitu, trvají na odchodu Ruska z okupovaných území, v budoucnu i možný vstup Ukrajiny do NATO a další vyzbrojování Ukrajiny. Tyto požadavky jdou mimo realitu, jsou mimo snahu o mír a všichni velmi dobře vědí, že pro Rusko jsou nepřijatelné a Evropa není v postavení, kdy by mohla Rusku poroučet. Evropa chce dál válčit a Zelenskyj se tomu podřizuje. Ostatně on v poslední době odmítl, s odkazem na Ukrajinskou ústavu, vzdát se území Doněcka a Luhanska. Je zřejmé, že mír je ještě daleko, protože představy jednotlivých aktérů jsou obrovsky vzdálené. O tom, jak skutečně touží prezident Zelenskyj hodně vypovídá již několika násobné útoky na ropovod Družba, který je klíčový pro Slovensko a Maďarsko. To je jednoznačně nepřátelský akt vůči těmto dvěma zemím, je to jakýsi druh pomsty za jejich rozdílné postoje v rámci EU v souvislosti s válkou na Ukrajině. Prezident Trump uvažuje globálně, chápe, že Rusko, jako mocnost má svoje požadavky na bezpečnost a snaží se, aniž by si nerozkmotřil země EU, najít nějaký kompromis. Toto globální uvažování je jediná naděje, že nedojde k eskalaci bojů, které by mohly zažehnou obrovský globální konflikt. Samozřejmě, že Trump si uvědomuje, že mír je pro Ameriku výnosný, a proto o něj usiluje. Evropští politici však řeší jen svoje malé parciální zájmy, nezáleží jim na důsledcích jejich nepřátelských kroků, ale hlavně je jim jedno kolik lidí zemře ve válečné vřavě. Pokud je pravda, jak vyplývá z tajných dokumentů Ukrajiny, které byly ukradeny z elektronických databází, přišla Ukrajina už o jeden milion a sedm se tisíc vojáků. Pokud je číslo pravdivé, je to hrozné. Jak někdo už prohlásil, příští podmínky míru, mohou být pro Ukrajinu, ale i Evropu mnohem horší.

Strany, tvořící koalici SPOLU ve středu zveřejnily volební program s názvem „Svoboda a prosperita, i pro budoucí generace“. Svoboda je ve všech volebních programech na prvním místě, ale každá politická síla ji pojímá rozdílně, a proto je pro ně slovo „svoboda“ nic nevypovídající. Jak si koalice SPOLU představuje svobodu vypovídají úvodní slova premiéra Petra Fialy, který na tiskové konferenci varoval, že dnešní opoziční strany by přivedly Česko do chudoby a ruské sféry vlivu. Základem volebního programu SPOLU je vyvolání strachu, že pokud vyhraje opozice, dojde k zásadnímu politickému převratu v naší zemi a naše orientace na západ se přepóluje na východ. Nic není vzdálenějšího pravdě než toto tvrzení. Současné stany vládní koalice se cítí být ohroženy, že ztratí moc a snaží se maximálně polarizovat společnost a v zásadě tvrdit, kdo nejde s námi je proti nám, je nebezpečný a ohrožuje politický systém v zemi. Společně s Piráty a STANEM se snaží vytvořit předvolební koalicí pod záminkou ohrožení země. To je velmi podivný způsob předvolební kampaně, který má vyhrotit předvolební psychózu. Tato koalice, poznamenaná mnoha skandály a podivnými kauzami je přesvědčena, že právě strach ze změny povede voliče k volbě jejich koalice. Nic konkrétního, kromě nevěrohodných slibů o emisních povolenkách (oddálení platnosti a udržení jejich ceny), či slib, že nebudou podporovat imigraci, nic konkrétního nemají. Přitom koalice velmi dobře ví, že ANO, jako nejsilnější opoziční strana nemá v programu referendum o našem členství v NATO nebo EU. Říkají však jasně emisní povolenky pryč, imigrace žádná. Zvyšování výdajů na zbrojení zatím ne. Osobně nevidím nic fatálního v tom, že by u nás bylo referendum o členství v EU či NATO. Obě organizace se během let zásadním způsobem změnily a je možná dobré se zeptat občanů země, kterou politici jen spravují, na jejich názor, protože na to máme výsostné právo. Situace je dnes natolik vyhrocená, že dochází k útokům na volební akce jednotlivých stran, kampaň zachází až do nepřátelství. Vládní moc, místo toho, aby vyžadovala od příslušných orgánů, aby v případě řádně ohlášených volebních akcí, zajistily jejich nerušený průběh, ponechává dění volný průchod. Zapomínají, že příště se to může otočit proti nim. Aby se nemýlili. I globální finanční struktury, jejichž vůli plní, mohou změnit orientaci.

V Senátu, za účasti pana prezidenta, předsedy Senátu, předsedy vlády a dalších mnoha potentátu se uskutečnila předpremiéra filmu režiséra Robina Kvapila, „Velký vlastenecký výlet“, který byl promítán záměrně 21. srpna 2025, aby nějakým způsobem reflektoval srpnové události 1968. Účastníci dokumentu prý zažívají reálné dopady války na Ukrajině, nacházejí se pod palbou raket, chodí mezi hromadnými hroby, procházejí zničenými obytnými prostory a další. Protože jsou dezoláty, tak ničemu moc nevěří. Jedná se o film na zakázku, aby přesvědčil naše občany o nutnosti maximální podpory Ukrajiny. Má to být autentická výprava mezi dezoláty, ale, jak to nazval pan Luboš Zálom, je to „podvod na důvěřivé diváky.“ Opět jsme se přiblížili minulému režimu, kdy se také točily prorežimní filmy, a to samozřejmě za veřejné peníze. Účast všech možných potentátů na předpremiéře vypovídá sama za sebe a měla by být signálem pro případné diváky, že s tímto filmem není něco v pořádku.

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*