Dánsko vkročilo do svobody
Sdílet článek:
Na rozdíl od ČT svět nyní obdivuje Dány: zrušili takřka všechna omezení, zdejší politici nevidí problém v tom, že by se ještě některá opatření mohla vrátit.

Např. www.abcnews.go.com nebo www.news.yahoo.com (Denmark ends most covid-19).

Také dánské úřady (www.sum.dk, nebo www.coronasmitte.dk/raad-og-regler/coronapas):

Od 1. února není vyžadován covid-pas, pouze ještě při cestování přes hranice nebo v nemocnicích a sociálních ústavech.

Už ne rouška ve veřejné dopravě nebo v obchodech, je jen doporučena v nemocnicích a sociálních ústavech, už ne covid-pas na akcích či restauracích – stát to už nenařizuje. Vrcholní politici v Dánsku zároveň uvádějí, že pokud by to opravdu bylo zapotřebí, lze se k některým opatřením rychle vrátit (monitoring situace v lokalitách je zajištěn).

Zároveň se ale dozvíme, že i Dánsko se dost přizpůsobilo “módní vlně” v Evropě, pokud jde o covid-pas pro cestování (nebo tam, kde by se ještě používal doma): ještě nedávno Dánsko patřilo k zemím, které uzdraveným z nákazy přiznalo 12 měsíců trvající imunitu. Jenže u účinnosti vakcín se ukázala kratší doba ochrany, takže nyní pro platnost covid-pasu se vyžaduje buď plné očkování s platností na 5 měsíců (od 18 let) nebo uzdravení v posledních 5 měsících nebo PCR test (72 hod.) či antigentest (48 hod.).

Kdo bude chtít covid-pas po 5 měsících prodloužit (aby se nemusel testovat), má si dopřát doplňující dávku vakcíny. A to má Dánsko i vlastní výzkumné studie potvrzující déletrvající imunitu po uzdravení z infekce. Naštěstí nyní většina občanů doma covid-pas nebude potřebovat.

Nicméně Coronasmitte.dk sděluje, že tam, kde to je zatím zákonem povoleno, může se soukromý provozovatel některých akcí dobrovolně rozhodnout, že bude vyžadovat roušku nebo covid-pas (předpokládám, že mnoho podnikatelů se toho vzdá). Provozovatel různých akcí, pokud by vyžadoval covid-pas, nesmí diskriminovat např. osoby, jež se nemohou očkovat, ani jinou skupinu občanů. A dozvíme se, že v Dánsku je širší okruh zdravotních kontraindikací – kdo se nemusí očkovat, resp. dostane potvrzení, že nemůže: různé nemoci, alergie, ne těhotné v 1. trimestru, dále např. i pro duševní nemoc (zvýšené obavy z vakcinace).

Komu se nelíbí ani očkování, ani není uzdraven z nákazy v posledních 5 měsících, prostě by se např. před návštěvou sociálního ústavu otestoval.

Jak to vypadá v zemi, kde je většina občanů tzv. plně očkována a 60 % má i doplňující dávku? Zajímavé dokumenty či informace nabízí dánský úřad pro infekční nemoci SSI (www.ssi.dk). Je lepší se ve statistikách či grafech podívat na fyzické osoby, nikoli jen na přepočet na 100 000 obyv. (ten někdy realitu opticky zkresluje).

V zemi, kde je vyšší podíl populace proočkován, se průběžně nakazí více ti očkovaní než neočkovaní, např. k 30. lednu potvrzené případy – 2116 neočkovaných, 239 zčásti očkovaných a 19 381 plně očkovaných.

Hospitalizovaní (indlagte): neočkovaní 187, zčásti očkovaní 25, plně očkovaní 725.

Dánsko mělo za den i přes 50 000 infikovaných, ale počet pacientů v nemocnicích (na JIP) klesl (covid19.ssi.dk), proto se rozhodlo většinu omezení zrušit. (Na JIP bylo někdy např. jen 32 osob ve vážném či kritickém stavu.)

www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/antallet-af-indlagte-efter-gennembrudsinfektion-har-vaeret-stabilt: úřad pro infekční nemoci tvrdí, že počet hospitalizovaných, kteří se po plné vakcinaci (někdy vč. třetí dávky) nakazili (a jejich stav vyžadoval nemocniční péči), je v posledních týdnech stabilní. Ovšem ke konci loňského roku rostl počet infikovaných po očkování.

K 18. lednu je registrováno 434 803 případů covid-19 u osob s plným očkováním a 105 271 po třetí dávce. Po průlomové infekci (nakažení po očkování) ve 47. – 52. týdnu loňského roku narůstal počet úmrtí; revakcinovaní lidé (s doplňující dávkou) činí největší počet úmrtí po nakažení; zvláště u osob od 75 let se projevila nadprůměrná úmrtnost, zdá se, že ve 2. a 3. letošním týdnu se snížila, uvádí úřad. Ve 3. týdnu bylo 101 úmrtí, ve druhém 96 úmrtí.

V různých zemích vč. ČR existují odborníci, kteří mají podezření na někdy nežádoucí účinek třetí dávky vakcíny (může organismus zatížit bez dostatečné ochrany před nakažením, dotkla se toho např. čs. konference lékařů – Zdraveforum.cz), v Dánsku i jinde patří nejstarší a nejnemocnější lidé k těm nejvíce proočkovaným; pokud za den např. umíralo přes 20 pacientů, pak to v Dánsku patří k vyšší úmrtnosti, alespoň to tak je vnímáno i jejich odborníky. Úřad k tomu nicméně uvádí, že pokud se více starších občanů očkovalo třetí dávkou, pak zde roste i počet úmrtí.

I když jsou lidé přijímáni do nemocnic s pozitivním testem (nebo ho získají až v nemocnici), ne vždy jde o zdravotní problémy způsobené covid-19 (např. když se průběžně zvedne počet hospitalizovaných, úřad poukazuje na to, že část byla přijata pro jiné diagnózy).

Data o nově hospitalizovaných, od 1. listopadu do 10. ledna: na začátku listopadu byla míra hospitalizací 3 %, v lednu klesla na 1,5 %. Pokles potřeby hospitalizací potvrzuje ředitelka SSI Tyra Grove Krause.

www.worldometers.info (denmark): z 546 776 aktivních případů je 32 ve vážném stavu. K 30.12.2021 mělo Dánsko 3256 covid-úmrtí (úmrtnost oproti r. 2020 loni o něco vzrostla), k 31. lednu 2022 jde o 3755 covid-úmrtí.

Jako bývalá takřka celoživotní novinářka se snažím zůstávat neutrální v případech sporů mj. mezi odborníky, ale existují ověřitelné známky, že se důraz na očkování (v některých zemích “za každou cenu”) přece jen přehání (vč. postojů Evropské komise, která patrně nevnímá vědeckou nejistotu, jež zazněla z řad členů Evropské lékové agentury či výboru PRAC ohledně třetí dávky). Na úkor vědeckých studií podporujících přirozenou imunitu. Pokud se takřka nikdo z odpovědných činitelů – politiků nezajímá o vývoj přirozené imunity, ale ani o přítomnost protilátek z očkování, a rovnou se vyžadují další dávky vakcín, pak je to z hlediska vědy nepřijatelné.

Vladimíra Bošková

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*