Dezinformační kvíz
Sdílet článek:

Socialistický režim nabízel díky své cenzuře a ideologii nepřeberné možnosti lidové zábavy. Například vymyslet něco, co sovětští lidé nedokáží. Nekonečné jinotaje. Moderní doba nabízí podobnou kratochvíli. Například kvíz „Najdi dezinformaci bez pomoci internetu”. Tady je první verze.

Kvíz, který by ještě nedávno nedával žádný smysl. Níže jsou čtyři zprávy. Tři jsou informací, jedna je dezinformace. Zábavné a zároveň smutné je, že není na první pohled zřejmé, která je která.

Zpráva A: V USA chtějí zákonem zrušit nutnost prokazovat se u voleb průkazem totožnosti

Demokratická strana se v USA snaží prosadit na federální úrovni zákon, který by zakazoval jednotlivým státům Unie kontrolovat při volbách totožnost voliče za pomoci nějakého průkazu totožnosti. Podle návrhu zákona by státy byly nuceny akceptovat místo dokladu totožnosti prohlášení voliče. Důvodem pro toto ustanovení je nepřiměřené zatěžování některých voličů nutností opatřit si doklad totožnosti.

Zpráva B: Některé silnice v USA jsou rasistické

Rasistické silnice jsou silnice a dálnice, které byly v minulosti postaveny napříč městskými čtvrtěmi, které jsou obývané převážně barevným obyvatelstvem. Vláda USA navrhuje, aby byly tyto komunikace z federálního rozpočtu přeloženy a dotčené barevné komunity tak znovu spojeny.

Zpráva C: Nová studie prokázala rasistický původ mnoha slov

Státní Univerzita v Michiganu zveřejnila výsledek rozsáhlé studie, podle které je například běžný výraz „girl” známkou rasismu. V minulosti byli totiž i dospělí černoši oslovováni výrazem „girl”, což mělo naznačovat jejich méněcennost.

Zpráva D: Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že 20. října je Mezinárodní den zájmen

Americké ministerstvo na svých stránkách upozornilo na Mezinárodní den zájmen a vysvětlilo, proč jde o důležitý den. Lidé mají možnost sdělovat druhým, zda ve spojitosti s jejich osobou mají být používána zájmena on, ona nebo oni. Zabrání se tím nedorozumění, která mohou vyplynout z určení nesprávného zájmena na základě například vzhledu.

Vyhodnocení testu níže.

Ještě níže.

Vyhodnocení testu:

Zpráva A

Informace s vysvětlením.

Podle ověřovatelů zpráv dezinformace, protože navrhovaný zákon výslovně nehovoří o zákazu dokladu totožnosti. Podle kritiků návrhu zákona je to faktická informace, protože je-li možné se u voleb prokázat prohlášením voliče, jedná se efektivně o zákaz doklad vyžadovat.

Zpráva B

Informace.

Možno ověřit zde a zde pod bodem 27.

Zpráva C

Dezinformace.

I když výraz „boy” může být považován za rasistický, o čemž dokonce rozhodoval soud v kauze Ash versus Tyson Foods.

Zpráva D

Informace.

Oficiální stránka ministerstva zde, tweet zde.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*