Drony z kontejneru




Sdílet článek:
D-FENS

Dozvěděli jsme se o úspěšném ukrajinském dronovém útoku, spíše sabotážní akci, při kterém pomocí levných dronů ukrajinská rozvědka SBU poškodila nebo zničila řádově desítky ruských strategických bombardérů.

Lidé jásali nebo smutnili, podle toho, s jako stranou konfliktu právě sympatizují, a jen málokomu došlo, na co se to vlastně dívají a co všechno se tím proměnilo. Jednalo se o první „strategické“ použití dronů.

Útok byl proveden tak, že v běžných přepravních kontejnerech byla umístěna vestavba z OSB desek, ve které byly umístěny běžné FPV drony kvadrokoptéry, vyzbrojené náloží. Ty tam seděly jako slepice v kurníku jen s tím rozdílem, že kurník se obvykle nikam nepřeváží. Kontejnery byly přepraveny na místo za pomoci běžných komerčních dopravců, místo leželo poblíž ruských leteckých základen a dopravci nejspíš ani netušili, co vezou. Horní díl kontejneru se tam otevřel a drony vyletěly do světa na svoji poslední misi. Celkem obsahovaly kontejnery 171 dronů.

Vypadalo to, že na vrchní straně kontejneru byly nějaké panely, nejspíš solární, aby se drony mohly dobíjet. Kdo by se koukal na horní stranu kontejneru, zvláště v Rusku. Drony byly navigovány živým operátorem, ale údajně měly také autonomní mód s využitím analýzy obrazu, jinak řečeno, koukaly kolem sebe a hledaly něco, co má tvar letadla. Ve finální fázi přistály na cíl a vybuchly, přičemž bylo evidentní, že hledají takovou část letadla, jejíž poškození je neopravitelné, tedy centroplán, kde bývá palivová nádrž a hlavní nosník křídla.

Cílem útoku se staly strategické bombardéry Tu-95 a Tu-22, odnesl to prý také letoun pro REB Berjev A-50. Tu-95 jsou staré krámy, co patří do muzea. Rusové je nepoužívají pro jejich původní účel, ale jako odpalovací platformy pro střely s plochou dráhou letu, kterým tak prodlužují dolet. Média často skloňují škody, které tím ruskému letectvu vznikly, tento aspekt pokládám za sporný, protože Rusové své stárnoucí strategické bombardéry nezkoušejí nahradit ani na nich neprovádějí žádný větší upgrade, takže to vypadá, že je nechávají dožít a Ukrajinci tento proces urychlili. Rusové úkoly vrtulových bombardérů postupně a nepříliš úspěšně postupně převádějí na perspektivnější a výkonnější Su-34, přičemž je vidět, že jejich vyzbrojování je zatíženo značnou nevýkonností a korupcí, podobně jako v ČR.

Rusové se nechali nachytat s kalhotami dole. Při pohledu na vyrovnané řady čtyřmotorových Tu-95 seřazených v řadě s minimálními rozestupy si musí každý klást otázku, zda jim náhodou nehráblo. Ano, dali si tu práci a naházeli na horní stranu křídel a trupu pneumatiky, aby „rozbili“ optickou siluetu letadla a trochu to zkomplikovali opticky naváděným dálkovým dronům. Jenže je tam srovnali až nerusky pečlivě, že tím siluetu letadla spíše zvýraznili. Je to od nich tím větší lehkovážnost, protože na podzim roku 2023 již jednou čelily jejich základny útokům dálkových sebevražedných dronů vyrobených z archaických sovětských průzkumných dronů Tu-141 Striž doplněných o výbušnou hlavici a naváděcí systém. Na videích vidíme Rusáky, jak bezdůvodně napadají řidiče kamionů, které kontejnery vezly a snaží se připevnit víko kontejneru, aby drony nemohly z hnízda ven.

Rusové hlásí 13 poškozených letadel, Ukrajinci mluví o několika stovkách, nezávislé zdroje uváděj číslo 41 poškozených nebo zničených strojů. K primárním škodám na archaických letadlech je nutno přidat škody na reputaci ruských ozbrojených složek a rozvědky a sekundární problémy v logistice, protože bezpečnostní složky začaly kontrolovat veškerou dopravu ve snaze odhalit další potenciální „zásilky“.

Myslím, že to nakonec není pro nás až tak podstatné, co se dělo v Rusku. České vojenské juntě by se teď mělo rozsvítit, protože se právě velkohubě chystá utrácet peníze daňových poplatníků za zbraně, které se hodí do minulé války, která už nikdy nepřijde. Samozřejmě je baví nakupovat historické zbraně s patřičnou provizí, jako v případě kulometů Minimi. Přitom všem nám vykládají, že to dělají proto, aby nás bránili před urgentní hrozbou a na nějakou korunu tedy nekoukáme.

Jak nás asi hodlá ubránit vojenský génius Černochová a generalisimus Řehka, který také moc rozumu nepobral, proti rozsáhlému, koordinovanému, distribuovanému, lokalizovanému útoku obtížně detekovatelnými levnými široce dostupnými prostředky na cíle na českém území? Technika dronů se za poslední roky velmi rozvinula a postavit takový kontejner, případně jakoukoli jinou „mrtvou schránku“, zvládne sestrojit každý dement. Schránka se může nacházet na nějakém místě celé roky, baterie dronů a komunikační systém se může napájet z pár baterií a solárního panelu, aby to bylo ekologické a udržitelné, a čekat na příkaz k odletu, který lze opět doručit mnoha kanály. Příští útočník může být kdokoli, třeba nějací kamarádi Grety Thunberg z léčebny, kterým už připadlo málo radikální přilepovat si prdele k silnici. Nebo třeba islamisté, nebo radikální levičáci, protože popsaná metoda je nízkoprahová a ufinancovatelná z kapes různých extrémistických organizací. Není k ní potřeba velké vstupní náklady ani nějaké velké know-how, jediné, co je třeba, je utajení, intenzivní plánování a vyzvědačská činnost. Je tohle důvod, proč nastrčené osoby skupují pozemky kolem amerických základen pro čínské majitele?

Já vidím obrovskou díru v obraně naší země, která sice existovala i předtím, ale teď je vidět.

Slyšeli jsme na to téma něco od Černochové, Řehky a dalších našich válečníků? A co na to stratcom expert Foltýn? Že mlčí? Možná si řekli, že nemáme strategické bombardéry, které by bylo možné zničit, takže se nás to netýká. Nicméně cílem může být cokoli, jak se moderně říká, „kritická infrastruktura“, budovy, technologie, ale také jednotliví lidé, nebo srozumitelně pro Piráty, třeba výdejní automaty na produkty z konopí.

Minulý týden se nám Černochová například zamilovala do raket RBS-70. Něco připomínají, mají protáhlý válcový tvar. Jak nám pomohou protiletecké rakety RBS instalované na nosičích Mars, jedna raketa za nějakých 100 tis. USD, s touto hrozbou?

To je jak nakupovat šavle a fedrpuše, které by ovšem vyšly levněji.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 2,19 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*