EU: Víceméně podvod




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Ať procházíme všechny běžně uváděné důvody, které stvořily Evropskou unii, v časovém odstupu se všechny vyjevují jako podvod. Např. se říká, že důvodem vzniku EU byla snaha navždy rozpustit německou agresivitu, o níž se předpokládalo, že vedla ke světovým válkám. Není tato konstrukce než podvodem na evropských národech, které nemají žádnou vazbu na německou agresivitu a vůbec je nezajímá historická animozita v německo-francouzských vztazích? Zničit kvůli ideologickému blahu dvou velkých sousedních zemí evropské národní substance je velkým podvodem, který navíc stvořil zběsilou agresivitu německo-francouzskou, kterou duo Merz-Macron předvádí. Můžeme procházet jeden z důvodů za druhým a vždycky dojdeme ke stejným závěrům.

Británie Evropskou unii před pěti lety opustila, ale její ekonomika se moc nevylepšila a problémy země přetrvávají, vada ovšem není na straně nezávislosti země, ale na straně mizerné elity, která v zemi vládne. Odpůrci Brexitu argumentují špatnou ekonomickou situací země, ale před Brexitem byla Británie v unijním průměru ekonomické výkonnosti a v dnešním srovnání je to podobné. Z ekonomické perspektivy Brexit nezpůsobil Británii nic špatného. Odpůrci Brexitu tvrdí, jak je negativní, že Británie vypadla z vnitřního unijního trhu, přitom např. Draghiho zpráva uvádí, že vnitřní trh Unie zdaleka není tak otevřený, jak se říká, otevřenost je zhruba poloviční ve srovnání s vnitřním trhem USA. Nedávno Draghi dokonce prohlásil, že vnitřní obchodní bariéry mezi státy EU jsou daleko vyšší než obchodní bariéry mezi USA a EU, které vyvolají Trumpem nastavená cla. Od původního společného tržního prostoru v roce 1992 se dnešní podoba evropského trhu daleko vzdaluje množstvím regulí a ustanovení, které škodí obchodu a jen s rezervou se dá mluvit o svobodném trhu.

Nově dojednávaná postbrexitová dohoda mezi EU a Británií o obchodu a vojenské spolupráci je pokračováním v řadě evropskounijních podvodů. Roky bojů o Brexit a posléze nekonečná jednání o vyvázání Británie z unijního područí najednou přepíše rychlá politická dohoda oslabených lídrů Británie a EU. Wolfgang Munchau v Unherd připomíná, že jenom první část legislativy GDPR (o ochraně dat), která z důvodů unijní klientely i po Brexitu zůstala v Británii v platnosti, je noční můrou. Pár let od Brexitu a EU už stačila zavést další baterie direktiv a regulací na AI a digitální trhy. EU učinila společnosti v dodavatelských řetězcích zodpovědnými za porušování lidských práv a zavedla nejpřísnější předpisy NetZero na světě. Společný trh byl zamýšlen pro zboží i služby, ale ve skutečnosti jde pouze o trh zboží. Služby jsou daleko větší částí evropských ekonomik, ale vnitřní předpisy EU trh služeb blokují. Munchau píše, že v císař je nahý, bezdůvodně, jen pro společné foto, evropští lídři odjedou vlakem do Kyjeva. Do těchto vod vstoupil nyní Starmer, který se snaží znovu propojit Británii s Unií. V časech krizových událostí v zemi je britsko-unijní reset velkou non-událostí, dvě zamořené oblasti zůstanou i dál zamořenými.

Stejná logika, co se týče 150 miliardovému balíku na obranu. Evropská unie exceluje v matení svých členů, místo ekonomického efektu pouze statistický šum, ale proevropskounijním politikům to dá příležitost politicky šramotit. Umožní jim to žvanit o unijní obraně a Starmerovi tvrdit, že resetuje vztahy z EU, ale Brexit to nezmění. Munchau píše, že je všemi deseti pro jediný evropský trh, ale ne pro evropskounijní monstrum. Společný trh s minimálními regulačními bariérami – dnes unijní regule neblokují jen společný trh, ale i vnitřní trh svých členů. Cesty Británie a EU budou divergovat, EU bude dál stagnovat v zátěži své legislativy. Británie ještě plně neimplementovala možnosti Brexitu, ale její ekonomika je plně funkční a City se navzdor předpovědím daří velmi dobře. Finanční inovace, které jsou motorem jejího úspěchu, by nikdy v rámci EU nebyly možné. Británie má dnes daleko větší AI sektor než Francie a Německo dohromady, téměř jako celá EU. Británie je dobře nasměrovaná, zatímco EU ochromována svou legislativou jde ke dnu. Jediným cílem regulací AI v EU je ochrana spotřebitelů před zneužíváním od společností. Munchau má podezření, že regulace podporují lobbistické skupiny stávajících podnikatelských organizací, které chtějí zabránit vzniku potenciálních konkurentů. Staré málo funkční firmy mají v Bruselu dobré kontakty a blokují moderní technologie, které jsou záležitostí startupů.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Prosím a co v tzv DEMOgracii není podvod, vždyť už to slovo samo o sobě je podvod kterého podvodníci dokáží perfektně využít. Slovo demokracie je štít mafie.

  2. Jojo, moderní stát je primárně nástrojem na ochranu velkých firem před malými a jako bonus tunelem na výdělky občanů. Jiného praktického smyslu nemá, když se občan začne domáhat něčeho, co je mu údajně garantováno, obvykle zjistí, že nemá nárok na nic.

  3. Pan autor je odborník na EU. Jiní byli na plyn že zmrzne EU a jiní že zase amíci chtějí RF ukrást suroviny. Dneska bubnujou že vyzbrojování Evropy ohrožuje RF která se jí včera smála že s póvlem který je bez zbraní nejedná. Chudák Evropa. Že se taky nedovíme někdy jak funguje přímá demokracie třeba v RF nebo Severní Koreji. Tam jsou asi všichni spokojeni.

    • Chudáku…tak daleko nikdy nedohlédneš. Optika nepomůže, co není v hlavě, to je ve slintech na netu….mysliteli.

  4. A to si představte pane, že tu roky bubnovali na poplach že prý proxy válka USA proti RF. A přitom ti Ukrajinci se už 3 roky brání bandě zločinců a vrahů careviče který je chce rusifikovat a připojit k RF. A že Ukrajinci jsou jen kompars a na nich vůbec nezáleží dávali v RF TV. Tak to vidíte ty znalce. Dneska jsou málem největší kámoši. A prý proxy. Tak se zas někdy ozvěte.

    • Belhavej, obkladeček! Komu holt není rady, tomu není pomoci. Zbytečně fňukat nad trestem, kterýmu předcházel zločin.
      Jestlipak tehdy volals ježíšmarja neupalujte ty ženy?
      Jestlipak sis někdy pobrečel nad těmi roztrhanými dětmi v pokojíčku, kam dopadl granát z raketometu?
      Ne? Tak aspoň kušuj, troubo vypatlanej fyjalovej sedmilhavej.

  5. A co zamítnutá referenda ve Francii,Holandsku a Irsku ohledně Lisabonského diktátu? Ne že se to nějak obešlo,ale prostě se na to obyčejně papalášsky vysrali.A to tomhle profetovaném zkrumpovaném paspolku mají koule tvrdit,že je to vrchol demokracie.Ta jejich drzost je bezbřehá.

  6. V.P. A víte pane Principe kdo ty chudáky kverulanty protiprávně vyzbrojil taky těmi raketomety? Carevič. A nejen raketomety. Ale tanky,děly ,kulomety, kalašniky, granáty atd atd. No a oni pálili po Ukrajinské armádě pod vedením těch carevičových politruků. No a byl prů… na světě jak správně píšete a pláčete. Možná kdyby kverulanti dodržovali zákony ČR jako Vy nebo v RF (možná taky jako Vy) tak mohli žít v klidu jako v pohádkách. Tak to vidíty ty cáry dobyvatele jaké zmatky dělají na světě u toho 15 m stolu schovaní aby nedostali rýmu. A ten milionek mrtvých odfafkuje v klidu u oběda. Že prý jich mnógo.

  7. Hlas rozumu by měl být na UA a RF….,začít jednat. Jde to ztuha a ztěžka, ale k domluvě jednou dojde.
    Čím později pro UA, tím hůř. Bude ještě menší. Bohužel..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*