Eva Decroix: Co si to ten expolicista dovoluje?




Sdílet článek:

PETR JANŠA

Pokud v přímém přenosu na hlavním televizním kanále vystoupí senátor, kdysi ikonický policejní manažer, a obviní vládní stranu z toho, že je zločineckou organizací, lze čekat ostrou slovní přestřelku.

Většina politických debat v Česku se odehrává podle očekávatelných scénářů plných opakujících se argumentů, osobních výpadů a obranných manévrů.

Právě to se ale nestalo 1. června 2025 v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS: Robert Šlachta (Přísaha) zde výrazně zaútočil na ODS ve světle aktuální bitcoinové kauzy ministra Pavla Blažka. Jeho hlavní protivnicí u stolu byla místopředsedkyně ODS a poslankyně Eva Decroix.

Její odpověď – „Já rostu, když si expolicista dovoluje vkládat takové subjektivní názory, a ještě používá velmi silné termíny.“– nezapadá do kategorie pouhé rétorické zkratky či popisu. Ani zdaleka. Právě použití označení „expolicista“ v kontextu, kdy je Šlachta aktuálně senátorem a předsedou parlamentního hnutí, je klíčem k pochopení její rétorické strategie.

Výběr tohoto slova bývalý nevyjadřuje pouze skutečnost, že Šlachta kdysi vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a později z policejního sboru odešel. Jde o jasně promyšlený pokus odvést diskuzi od samotné podstaty Šlachtova obvinění a zaměřit pozornost na jeho minulost – tedy dobu, která, jak veřejnost dobře ví, byla lemována dramatickými zásahy, ale i kontroverzními odchody a výpady vůči politickým elitám.

Narážka na expolicistu implicitně pracuje s hypotézou, že Šlachta v politice pouze pokračuje v osobní válce z policejních časů, koná z osobních křivd, je motivován revanší nebo selhává ve schopnosti chápat složitost politického procesu.

Decroix se takto pokoušela zmírnit závažnost obvinění: zločinecká organizace je extrémně silný termín. Pokud ho nevysloví zkušený politik, ale „pouze expolicista“ – tedy někdo, kdo je zvyklý vnímat svět černobíle, v duchu zákona a pořádkové služby – ztrácí výrok pro běžného diváka část váhy a dostává se snáze do polohy odmítnutí.

Zarámovat názor jako subjektivní: Poukaz na Šlachtovu minulost slouží i k tomu, aby byly jeho současné postoje chápány ne jako komplexní politická analýza, ale spíš jako osobní hodnocení, které je třeba brát s rezervou, což zvýraznila i větou o „subjektivních názorech“.

Chtěla hlavně zdůraznit status outsidera: V politických kulisách je Šlachta jako lídr hnutí stigmatizován coby „nezařaditelný“, někdo mimo hlavní proud. Argumentace přes jeho policejní minulost tento obraz posiluje.

Jemně připomenout jeho sporný odchod od policie: Veřejnost má v povědomí Šlachtův odchod na protest proti údajné politizaci útvaru. Ve chvíli, kdy zazní „bývalý policista“, narůstá podvědomí, že jeho současné konání je pokračováním těchto starých bojů. Divák je veden k otázce, zda nejde pouze o subjektivní vendetu nebo pokračování osobní vendety.

Efekt v televizní debatě: Překlopení role obžalovaného a žalujícího

Je příznačné, že Eva Decroix zcela ignorovala Šlachtův aktuální titul senátora a předsedy hnutí, tedy role, které ho jasně legitimizují ve vrcholné politice. Tuto část jeho identity systematicky opomenula jediným slovem: „expolicista“. V praxi tak vrátila debatu z roviny politických argumentů do roviny credibility a osobních motivací – a tedy do pole, kde ODS nemusí přímo vysvětlovat kauzu Pavla Blažka, ale může relativizovat samotného Šlachtu.

Debata probíhala ve znamení značného tlaku na ODS v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Obvinění z „praní špinavých peněz“ nebo z přímého podílu na toku nelegálních prostředků, navíc zasazené do aktuálního předvolebního kontextu, jsou pro ODS mimořádně nebezpečné. Proti takto silným argumentům je účinným a v Česku hojně využívaným štítem právě tzv. delegitimace mluvčího pomocí připomenutí jeho údajně problémové minulosti, nebo snížením váhy jeho argumentace k pouhé subjektivitě.

Incident s Decroixovou poznámkou shrnuje styl, v jakém se v České republice v posledních letech vede veřejná debata, a to nejen u témat korupce. Místo věcné konfrontace se často operuje s narativy, identitami a minulostí účastníků, což bývá účinné zejména v televizním prostředí, kde je jednoduchá nálepka srozumitelnější než složitá argumentace.

Označení Roberta Šlachty v přímém přenosu za bývalého policistu nebylo náhodné. Šlo o promyšlenou obrannou strategii místopředsedkyně ODS Evy Decroix zaměřenou na snížení váhy jeho obvinění a převedení debaty z roviny vážné politické kritiky do roviny osobních motivací a minulých traumat. Není to pouze spor o slova – je to ukázka, jak se v českém politickém prostoru, zvláště v časech skandálů, manipuluje veřejným vnímáním prostřednictvím rétorických zkratek.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. A už stará Detroxka našla důchodce Václava z Vysočiny? 🙂 Pro Boha. Kde se to líhne, tato individua? Evita Detroxka, prodejkyně titulů Blbuše Nerudovka, házečka knih Myrka Němcovka, vícesvetrová Pekarová-Adamová-Neumětelová ad. ad. ad. Pro Boha, kde se to líhne? 🙂 🙂

  2. kde tyto ženštiny ods bere? vím že neovlivní xicht, ale iq by mohli… jenže kdo? písmák benda nebo fiala?

  3. No to jsou ženy (dle OP), které selhaly jako ženy pro život, a tak napřely své síly do kariéry v politice. A v tomto rozbláceném Česku se jim to docela daří.

  4. Šlachta je politická šlapka, která jen shodila vládu aniž by cokoliv relevantního našla. A pokud neviděla policie důvod k zákroku ve Strakovce v březnu 2020, pak byl Šlachtův zásah dokonalým zneužitím pravomoci. Tedy řečník opravdu není důvěryhodný. Ale paní Evička na tom není o nic lépe, ta sice nikde žádnou nesmyslnou razii neprovedla, ale ono stačí si občas přečíst nebo poslechnout její plody. Čili dvojice, která by se neměla k ničemu vyjadřovat se do sebe pustila a bulvární zpracování pak udělá toho špatného z toho, kdo se bulvárnímu autorovi zrovna nelíbí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*