
BENJAMIN KURAS
Přestože jsou zprávy o příčinách a důvodech ještě kusé a zmatené, zdá se z nich, že některým Gazanům dochází s krutovládou Hamásu trpělivost. A to by mohlo být dobré znamení, píše v textu pro Deník TO Benjamin Kuras.
Policista z Hamásu
Začalo to v lokalitě zvané Deir el-Balah handrkováním a snad až rvačkou o potravinové dodávky, které jsou od svého přechodu gazských hranic zcela pod dohledem Hamásu a jeho ozbrojenců. To handrkování vyřešil ozbrojenec Hamásu jménem Ibrahim Shaldan v roli policisty tím, že jednoho z těch handrkujících zastřelil.
Jenže tím Hamásu zadřel do zadnice třísku. Tím zastřeleným byl mladík jménem Abdulrahman Abusamra, člen početného a vlivného klanu Albusamrových. Ti si toho hamáského ozbrojence podali a popravili ho střelbou zblízka za účastí tří popravčích. Popravu nafilmovali a vypustili na internet. Získala si v mnoha komentářích souhlas, pochvalu a podporu.
Hamás, prostřednictvím svého Ministerstva vnitra, vyhlásil na popravčí stíhání s cílem „vykonat silná právní opatření za ohavný zločin zabití policisty vykonávajícího svou povinnost“. (Tím rozumějme další pomstu a další popravy). Policista byl Hamásem vyhlášen za šahída čili mučedníka a v internetových komentářích Hamásníků se objevily komentáře typu „Musíme zničit celý ten Amusamra klan.“
Klany v Gaze
Tak se tento možná až tisícičlenný klan strýců, bratranců, zeťů, švagrů, synů, synovců a vnuků ocitl ve válce s Hamásem. A vyzval Gazany k lidové vzpouře. Podporu mu vyslovilo několik dalších velkých klanů.
Internetem začaly kolovat zprávy o podobných případech zabíjení civilistů příslušníky Hamásu. Nejznámějším se stal únos, mučení a vražda mladíka jménem Odai al-Rabei za veřejný protest proti Hamásu. Vyslovují se varování Hamásníkům, že se jim zabíjení členů mocných rodinných klanů vymstí. A těch klanů je v Gaze tolik, že žádný Hamásník už nepozná s jistotou, na koho si troufnout může a na koho ne.
Navíc byl v popravčí četě identifikován člen organizace Al-Fatah, která je součástí palestinské správy v Judeji a Samaří (alias Západní břeh) a má s Hamásem nevyřízené účty z hamásského hromadného vraždění jejích členů. Bude teď i ona ve válce s Hamásem?
Pohřeb jednoho z Hamásem zavražděných v lokalitě Beit-Lahia 25. března se proměnil v několikatisícovou demonstraci většinou mladých mužů pochodujících s nezakrytými tvářemi, s plakáty a hesly jako: Pryč s Hamásem. Hamás ven. Hamás nemluví za nás. Hamás je teror. Vláda Hamásu nás zničila. Hamás, jdi k čertu. Odmítáme vládu Hamásu. Zastavte válku, my chceme žít. Chceme svobodu.
Demonstrace pokračují
„Nejstatečnější lidé na světě,“ nazval demonstranty bývalý politický vězeň Hamásu Moumen al-Natour. „Konečně nacházejí svůj vlastní hlas poté, co všechno ztratili,“ dodal.
Dnes má Hamás podporu sotva třetiny Gazanů, odhaduje ředitel palestinské sondážní agentury. A Gazané hlasují i „nohama.“ V posledním půldruhém roce jich emigrovalo 115 tisíc. To už je 5 procent obyvatel. Na otázku firmy Gallup Poll, zda by emigrovali, kdyby dostali příležitost, odpovědělo 14 procent „trvale“, 38 procent „dočasně na neurčito“. Trumpův nápad na vylidnění, přestavbu a možný návrat zájemců by tedy brala více než polovina Gazanů. Už jen kdo by si ji trvale nebo dočasně vzal.
Těch statečných Gazanů jsou tisíce, ještě ne milion. Hamás je sice oslabený, ale stále ozbrojený. Na izraelskou armádu mu to už nepostačí, ale bezbranné vlastní obyvatelstvo by ještě potlačit dokázal. A i přes ten současný vztek na Hamás Gazané možná nedokážou překonat tu dlouho pěstovanou nenávist k Izraeli. Zpívat zpěv míru z plných plic by sice bylo lákavé, ale předčasné.
DENÍK.TO
Buďte první kdo přidá komentář