Glosa MM: Putinovy věty
Sdílet článek:
Rusko vstupuje do doby tektonických změn jako silná a suverénní země a rozhodně využije příležitosti, které se před ním otevírají, pronesl Vladimir Putin v pátek na plenárním zasedání Mezinárodního ekonomického fóra (SPIES) v Petrohradu. TASS shrnul Putinovy klíčové věty.

O globální krizi
Základní principy globální ekonomiky byly narušeny akcemi západních zemí: nejdůležitější obchodní zásady, jako jsou obchodní pověst, nezcizitelnost vlastnictví, důvěra v globální měny, byly vážně narušeny. Bohužel narušeny našimi západními partnery. Tato situace začala před delší dobou a není výsledkem ruské speciální vojenské operace na Donbasu.
Svět vstupuje do období radikálních změn a to se netýká jen ekonomiky: Mezinárodní instituce kolabují a bezpečnostní záruky jsou devalvovány. Západ zřetelně odmítá plnit dřívější dohody. Ukazuje se, že je prostě nemožné dosáhnout s ním nějakých nových dohod.

Konec unipolárního světa
Světoý pořádek založený na dogmatech unipolarity je nestabilní. Tento špatný koncept tvrdí, že existuje jen jediná skutečná supermocnost s omezeným počtem blízkých důvěrníků, která v okamžicích potřeby určuje pravidla obchodních a mezinárodních vztahů ve svém vlastním zájmu. Svět založený na tomto dogmatu je zcela nestabilní. Západní elity lpějí na tomto duchu minulosti a domnívají se, že dominance Západu je neotřesitelná a trvalá. Nic však netrvá věčně.

O budoucnosti světového řádu
Nový světový řád teprve vzniká, ale je jasné, že jeho pravidla budou určovat ti, kteří nebudou následovat cesty vytyčené jinými. V tomto nově vznikajícím světovém řádu bude místo jen pro silné a suverénní státy, ostatní se stanou nebo zůstanou bezprávnými koloniemi. Rusko vstupuje do nové éry jako silná a suverénní země. Určitě využijeme těchto nových ohromných příležitostí, které se před námi otevírají, a staneme se ještě silnějšími.

O nové globální ekonomice
Globální rezervy se přesunou z dolarů a eur ke skutečným zdrojům jako jsou potraviny a další komodity. Proč měnit zboží za dolary a eura, které ztrácejí na hodnotě? Plyne z toho, že ekonomika založená na zdánlivých hodnotách bude nahrazena ekonomikou založenou na skutečných hodnotách a aktivách.

O zásadách ruské ekonomiky
Otevřenost a spolehlivost svobodného podnikání bude klíčovým principem ruské ekonomiky, v kombinaci s odpovědnou a vyváženou makroekonomickou politikou. Moskva nikdy nesejde na cestu uzavřenosti a soběstačnosti. Každá soukromá iniciativa, která bude pro Rusko prospěšná, se dočká maximální podpory a otevřeného prostoru. Sociální spravedlnost je pak čtvrtou zásadou, rozvoj infrastruktury pátou a skutečná technologická suverenita šestou. Potřebujeme vybudovat veškeré oblasti našeho života na zcela jiné technologické základně.

Dekriminalizace ekonomických přestupků
Je zapotřebí opatrně, ale důsledně přistoupit k dekriminalizaci ekonomických přestupků, včetně těch, které se týkají aktivit bez licencí a akreditací.

O průmyslových půjčkách a hypotékách
Hypotéky budou dále sníženy z 9% na 7% a toto snížení bude platit do konce roku. Zcela novým nástrojem pak bude průmyslová půjčka s úrokem ve výši 5% ročně, která bude během letoška zavedena pro společnosti, které začnou připravovat nové podniky.

O sankcích a jejich důsledcích
Západ uvalil na Moskvu nesmyslné a bezhlavé sankce, ale tato „blesková válka“ neměla od počátku naději na úspěch. Krok za krokem normalizujeme ekonomickou situaci. Jarní předpovědi o ruských ekonomických výsledcích se nenaplnily. Ruští činitelé potlačili rostoucí inflaci ze 17,8% na 16,7% a inflace dále klesá. Přebytek státního rozpočtu je letos v květnu oproti květnu loňského roku čtyřnásobný. Sankce však zároveň zvětšily problémy zemí, které je na Rusko uvalily, jen přímé ztráty zemí Rvropské unie přesáhnou v tomto roce 400 miliard dolarů. To je cena za rozhodnutí odtržené od reality a odporující zdravému rozumu.

O budoucnosti Evropské Unie
Evropská unie zcela ztratila svoji politickou suverenitu a její byrokratické elity tancují na hudbu někoho jiného, přijímají vše, co jim jejich nadřízení řeknou, poškozují tím své občany, svoji ekonomiku a svůj obchod. Tyto akce evropských politiků jen prohloubí nerovnost v jejich zemích a jejich odtržení od reality povede v blízké budoucnosti k nárůstu populismu, radikalismu a výměně elit.

O ukrajinské operaci
Veškeré cíle naší speciální vojenské operace budou dosaženy, což garantuje odvaha a hrdinství našich jednotek a soudržnost ruské společnosti, která dodává sílu a důvěru ruské armádě a námořnictvu. Problém s ukrajinským obilím neexistuje. Vždyť my žádné překážky nečiníme. Nebyli jsme to my, kteří položili miny v ukrajinských přístavech v Černém moři. Ať odstraní tyto miny a pak obilí vyvezou, všem civilním lodím zaručíme bezpečnou plavbu.

O investicích v Rusku
Velký byznys by měl investovat ve vlastní zemi, tak jak to dříve dělaly společnosti v Rusku. Setrvalý úspěch, hrdost a sebeúcta přicházejí jen tehdy, když spojíte svoji vlastní budoucnost s budoucností svých dětí a své vlasti.

O možnosti návratu do minulosti
Je chybou se domnívat, že je možné čekat, až bouřlivé doby přejdou, vše se vrátí k tomu, jak to bývalo a vše bude zase stejné. Nebude.

(Přeložil Miroslav Macek)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Nie že by nebolo zaujímavé si vypočuť, čo ten odporný zločinec a gauner rozpráva, ale trochu ma desia ľudia ako tento Macek, ktorý sa ho snažia obhajovať a vychvaľovať. To sú ľudia, ktorí majú na rukách pach krvi.

    • Pane, možná že je vše trochu jinak, než Vám večer troubí CT, Nova, nebo na netu Seznam. O své “prvdě” Vás přesvědčil kdo? Nastudujte si více o Ukrajině, zatím máte znalosto žalostné. Více reálií!

    • Mnoho “mainstreamových” lidí o Rusku ví jen to, že je třeba ho nenávidět a o Ukrajině, že je třeba ji milovat.

  2. Hurá! Pryč od světa peněz, zpět ke krásnému světu směny zboží za zboží!

    No TVL to jsou žvásty…to se mu fakt nikdo nevysmál do xichtu????

  3. S tím úpadkem západní Evropy z hlediska vlivu na světové dění souhlasím. Ta slabost je podle mého především dána slabostí mocenských elit, která je způsobena rozpolceností mezi mocí jednotlivých států a mocí nepovedeného eurounijního molochu. Ty Putinovy vize nového světového řádu jsou pro mě zatím dost odtažité. Jedno však považuji za jisté, pokud se západoevropské elity “neumoudří” a při svém rozhodování budou místo zdravého rozumu vycházet z nějaké kvazi chiliastické a kvazi spasitelské ideologie, ten úpadek bude pokračovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*