Jak přežít super-krizi (5. díl): Batoh pro případ nouze a útěk aneb „bug out bag“
Sdílet článek:

V předchozích dílech jsme si řekli o tom, jak přežít krizi na vlastním místě – tedy jak přečkat už takřka nevyhnutelné ekonomické, potravinové a bezpečnostní problémy naší země ve vlastním domě se zahradou nebo v bytě, který je ideálně rozšířený o chatu/chalupu nebo alespoň zahrádku.

To, že většina lidí v Česká republice dokáže přečkat budoucí super-krizi způsobem, že si někde vytvoří svůj maličký azyl a „tiše drží pozici“, je poměrně pravděpodobné. Když se podíváme do historie, normální Češi se během válek a krizí většinou dokázali stáhnout do sebe, schovat se pod krovky a přečkat nejhorší časy relativně v klidu – tedy alespoň ve srovnání se zbytkem Evropy, kde každé vraždění bývá rozsáhlejší, nepokoje masovější, války intenzivnější, fanatici fanatičtější a hladomory krutější.

Bohužel teď máme nejhorší vládu od dob druhé světové války a ta může naši osvědčenou českou metodu přežívání stylem „želvička“ znehodnotit. Našim zkorumpovaným elitám se daří připravovat půdu pro opravdu výjimečně obrovský průser. Stačí se zamyslet nad několika věcmi, které se staly v posledních dvou letech a hlavně v posledních 100 dnech.

O rozvrácení našeho zdravotnictví a masovém napíchání experimentálních lektvarů do populace jsem psala už hodněkrát – zápalná šňůra téhle bomby už dohořívá ke svému temnému cíli (epidemie zánětů srdce, autoimunitních onemocnění, rakovin…). Naše loutková vláda se ale nespokojila jen s obrovskými zdravotními a ekonomickým problémy, způsobenými hystericky přepálenou reakci na relativně málo významný nový virus. Ne, chtějí to dotáhnout ještě dál.

Připravili půdu i pro absolutní kolaps energetiky a potravinářství a k tomu dělají všechno možné i nemožné k tomu, aby nás navíc zatáhli i do válečného konfliktu. Do cizí války mezi mocnostmi (jako obvykle vedenou na cizím území), kterou navíc za naše peníze umanutě přiživují a zhoršují.

Nastavením prakticky nulových pravidel na hraničních přechodech pak naši tupí elitáři způsobili to, že k nám z Ukrajiny proudí nejen skuteční uprchlíci, ale také se sem přesouvá ukrajinská mafie a těžcí zločinci (včetně vrahů), které prezident Zelenský nejen propustil, ale ještě je vybavil zbraněmi. Co je ještě horší – je prakticky jistota, že sem přebíhají i dezertéři z fašistických jednotek jako je Azov – to jsou ti milí pánové, kteří v domech upalují lidi, nožem zaživa vyřezávají zajatcům oči, uřezávají nebo prostřelují politickým oponentům nohy, maminkám vyřezávají z břicha děti nebo na tělo umučené holky vypálí hákový kříž. Jsou to absolutní démoni, navlečení do lidské kůže. Tihle „lidé“ k nám za nadšené podpory naší vlády a pražské kavárny přecházejí mezi skutečnými uprchlíky. Tyhle stvůry, před kterými miliony běžných Ukrajinců už roky utíkají z vlastní země, se teď pohybují i mezi námi, v „naší“ zemi (která už ve skutečnosti naše moc není). Až se tihle neonacisté trochu vzpamatují z úprku před ruskou armádou, připravte se na bezpečnostní peklo. Po kolapsu zdravotnictví, ekonomiky a energetiky nás možná čeká i určitý kolaps policie a bezpečnosti.

Doufejme, že nedojde na opravdu katastrofické scénáře, ale kurz je zatím nasměrován přímo do pekla. Je tedy dobré připravit se na alternativu budoucnosti, kdy budete muset velmi rychle sbalit základní vybavení a zmizet z domu – pro případ přírodních katastrof, sociálních nepokojů, prudkého zhoršení bezpečnosti ve vaší lokalitě nebo dokonce kvůli válce, kterou nám sem zatáhne současná vláda.

Příprava na únik z domu

Zkušenosti lidí z jugoslávské i ukrajinské války ukazují, že se může i v Evropě velmi lehce stát, že svůj pečlivě nachystaný azyl budete muset urychleně opustit. Možná se do roka či dvou budete muset náhle a rychle přesunout na nějaké bezpečnější místo v naší zemi, ale možná i někam dál, do jiné země… I když je pravda, že se globalistickým lídrům povedlo destabilizovat Evropu tak šíleným způsobem, že tu bude těžké najít jakékoli místo, kam vlastně za bezpečím utéct.

V každém případě platí pořád stejné pravidlo: nejlepším způsobem, jak přežít budoucí krizi, je připravit se VČAS na různé alternativy. Jednou z nich je i schopnost velmi rychle sbalit zásadní věci a buď v autě nebo dokonce pěšky opustit nebezpečnou lokalitu. Můžeme tisíckrát doufat, že se to u nás nikdy nestane, ale moudrý člověk se pro jistotu připraví i na tuto alternativu. A samozřejmě nejde jen o nutnost zdrhat před nějakým fašistickým gangem, mafií nebo bombardováním. V posledních dvaceti letech jste mohli jasně vidět, že ani naší překrásné kotlince se nevyhnou povodně nebo dokonce tornáda – i při takových událostech pomůže mít někde připravený batoh, který jen čapnete a během pár minut zmizíte z nebezpečné lokality.

Takový batoh má víceméně dva základní druhy – evakuační zavazadlo a „bug out bag“.

Evakuační zavazadlo je menší zavazadlo, které je určeno na překonání v podstatě jen několika hodin v nouzi než na nějaké velké cestování a dlouhodobé přežití – je určeno třeba pro případ povodní, kdy je pravděpodobné, že se k vám dostane pomoc během několika hodin či jednoho dne. Proto je malé a lehké a obsahuje jen základní věci. Je určené spíš k tomu, abyste na sebe snáze upozornili. Proto batoh bývá výrazně oranžový a je v něm třeba reflexní vesta, termofólie (aka izotermická fólie), svítilna, malá lékárnička, píšťalka, láhev vody, čokoláda, nůž, rukavice a jasně viditelná pláštěnka. To víceméně svačí.

Výrazně barevné evakuační zavazadlo – hlavně pro případ požárů, přírodních katastrof apod.

Bug out bag“ je naopak pro útěk na delší dobu. Přeložit by se to dalo třeba jako „batoh pro nouzový únik“ nebo „batoh pro vyzmiznutí“. Obsahuje věci na delší přežití a má vás dělat spíš nenápadnými. V podstatě se silně překrývá s normální výbavou pro trampy nebo turisty (obsahuje i spacák a stan nebo celtu apod.). Připomínám druhý díl o metodě Gray man – spíše se vyhněte „takticky“ vypadající výbavě, lepší je splynout s davem a nebudit žádnou pozornost vojensky vypadající výbavou.

Příklad malinkého a velmi nenápadného “bug out bag”

My si na následujících řádcích povíme právě o „bug out bagu“. A to ve dvou variantách – je totiž rozdíl, jestli máte na přípravu úniku třeba celý den a můžete jet autem a nebo jestli máte jen pár minut a musíte zmizet pryč pěšky, případně jen naskočit do přistaveného evakuačního vozidla. V prvním případě můžete mít zabalenou spoustu věcí, které sice nejsou nezbytné pro okamžitou záchranu života, ale rozhodně vám extrémně zpříjemní následující dny a týdny života (třeba nafukovací matrace na spaní, velký stan a mobilní lednice). V druhé případě se potřebujete pohybovat hlavně rychle a vlastními silami, takže musíte nést jen to nejvíc nezbytné vybavení.

Úvodní tipy

 • Snažte se mít všechny cestovní věci hezky organizované do menších brašen nebo obalů, které pak máte ve velkém batohu – pomůže to výrazně snazšímu a rychlejšímu hledání potřebných věcí a také je to zásadní předpoklad pro rychlé balení pro různé účely (na výlet na jednu noc potřebujete jiné vybavení, než na cestu na týden nebo než na útěk na neznámou dobu).
 • Mějte vše připraveno na jednom, maximálně na dvou jasných místech – budete schopni zabalit mnohem rychleji a výrazně tím snížíte šanci, že něco zapomenete.
 • Mějte připravené všechny zásadní dokumenty na jednom místě (třeba v trezoru), a to ideálně v nepromokavém obalu. Rodný list, pas, vysvědčení, pár citově důležitých fotek apod. V případě evakuace je dobré prostě jen sáhnout na vybrané místo a mít vše potřebné připravené.
 • Mějte doma vždy dostatek hotovosti (ideálně alespoň 5 000,- Kč), a to v menších bankovkách (ideální jsou 200 Kč bankovky) – hotovost se hodí z mnoha důvodů. Obzvlášť v krizi se můžete dostat do situace, kdy budete moct použít kreditku tak možná na mazání másla na chleba. O „chytrých“ appkách na mobilu ani nemluvě.
 • Pokud to dokážete, mějte vše sbaleno tak, aby nikde nic necinkalo a neskřípalo (já třeba do sady nádobí dávám ubrousky a houbičku) – cinkající hrnečky na batohu nebo chřestící příbor v ešusu na vás bude nejen strhávat pozornost, ale taky vás začne po chvíli pěkně sr…otravovat.
 • Pro více členů rodiny je výhodné, když má každý z nich v batohu všechny podstatné věci (základní oblečení, pláštěnku, doklady, trochu peněz, trochu jídla a pití, multitool nebo zavírák, mobil s powerbankou, věci na rozdělání ohně, termofólii, slzák, malá svítilna, píšťalka, pro děti kartičku s kontakty) – nikdy nevíte, kdy vás může nějaká neodhadnutá událost dočasně rozdělit.
 • Udržujte se v rozumné kondici – nejen pro spokojený a dlouhý život, ale i kvůli tomu, že vydržíte dlouhé pochody na desítky kilometrů a případné útrapy (nedostatek jídla, nošení těžší výbavy, věznění fašistickým režimem atd.).
 • Znovu opakuji – to absolutně a totálně nejdůležitější pro krizové scénáře je váš mozekPracujte na svých praktických dovednostech (vaření, práce se dřevem, znalost přírody a map, schopnost zklidnit se meditací apod.). Dokud vás nezasáhne nepřátelská kulka nebo nůž (a nebo mrtvice), máte svoje znalosti, dovednosti a duševní odolnost vždy u sebe. I tu nejlepší výbavu vám může někdo ukrást, s dobře připravenou myslí ale dokážete překonat zdánlivě nepřekonatelné i s minimální nebo žádnou výbavou.

Lidský mozek – nejdokonalejší nástroj a zároveň i nejnebezpečnější zbraň na planetě.

A ještě jeden zásadní tip – je skoro zbytečné mít doma nějaký ultra-cool-mega-super únikové zavazadlo, které je nacpané drahými vychytávkami, když jste v životě nebyli přes noc v lese nebo jste už mnoho let nespali ve stanu nebo nedělali dlouhou túru. Ideální je svůj „bug out bag“ pravidelně používat na výlety a delší túry. Díky tomu si:

 • Odladíte věci v zavazadlech přesně pro svoje potřeby.
 • Naučíte se vše používat a získáte potřebné dovednosti.
 • Nebudete překvapeni spoustou nepříznivých okolností (třeba tím, jaká dovede být i po relativně teplém dnu v noci ve stanu zima, jak špatně vybrané stanoviště může udělat z noci peklo plné hmyzu/smradu/mokra apod.).
 • Nebudete mít výbavu jen na ozdobu, ale využijete ji i v době klidu pro běžnou turistiku.

Nebudu vám dále psát nějaký definitivní seznam toho, co máte mít v zavazadlech připraveno – každý má vlastní potřeby. Místo toho vám ukážu svoji vlastní běžnou výbavu, kterou už několik let používám. Pro inspiraci.

Vše níže je „plná výbava“ pro dvě osoby, kterou mám pro situace, když přejíždíme autem. Pokud musím vše nést na vlastních zádech od začátku do konce, tak jen vybrané brašničky přeházím do jednoho batohu a jedné brašny.

Hlavní zavazadlo („hygienická brašna“)

Tohle je moje hlavní zavazadlo, které si sebou beru prakticky vždy – dokonce i na návštěvy na vzdálenějších místech, které ani nemusí být přes noc (protože se někdy mohou nečekaně zvrtnout ? ). Obsahuje všechny nezbytné hygienické potřeby, lékárničku atd. Mám to i připravené tak, že ve velké brašně mám vloženou menší zapínací hygienickou taštičku, kterou snadno přenesu třeba do koupelny v kempu, v hotelu nebo někam k potoku.

1 – síťka proti hmyzu na hlavu; při chůzi ideálně s kšiltovkou, v noci jen tak přes hlavu

2 – nezbytné zapalovače a sirky (lepší mít v každém zavazadle)

3 – menší zásoba trvanlivých cukrovinek pro případ nouze nebo pro energetickou vzpruhu (včetně hroznového cukru); plná výbava jídla je v jiném zavazadlu, tohle je jen malá, trvanlivá „nouzovka“, která může být v brašně stále připravená

4 – karty, případně malé skládací šachy, quarteto apod. (bez elektřiny ukrátí čas, odvede pozornost od nepříjemných okolností při dlouhém čekání apod.)

5 – zápisníček s pár tužkami a propiskami (pro napsání vzkazu, zakreslení plánku, děti si můžou kreslit atd.); k tomu je zalaminovaná karta s důležitými telefonními čísly (na příbuzné, odtahovku apod.)

6 – čistící ubrousky (v místě bez vody zásadní věc)

7 – malé rádio (původně pro poslech případných nouzových zpráv nebo hudby; aktuální média ale už existují v naprosto paralelní realitě a posluchače dezinformacemi spíš ohrožují – zřejmě ho vyhodím a nahradím malým mp3 přehrávačem s rozhlasovými hrami a hudbou; Pozor, telefon má GPS a v určitých situacích může být jeho zapnutí nebezpečné!

8 – záložní AA a AAA baterie do svítilen apod. (pozor, je potřeba je občas zkontrolovat, jestli nevytekly)

9 – nabíjecí kabely na smartphone, tablet, mp3 apod.

10 – powerbanka, alespoň 10 000mAh (lépe 15 nebo 20 mAh se signalizací nabití)

11 – skládací mini-osuška (saje překvapivě hodně, koupíte třeba ve sportu a outdoor obchodech)

12 – lupa se svítilnou (hodí se třeba při vyndavání třísek, ale v létě jde použít i na rozdělání ohně)

13 – buzola (asi nemá smysl, pokud s ní neumíte)

14 – svítilna (na fotce chybí několik dalších mini-svítilen – mobil nevydrží věčně)

15 – multitool (naprostá nezbytnost, hodí se na spoustu věcí)

16 – tužkový brousek

17 – náhradní brýle (případně cokoli, co je pro vás nezbytné – třeba oxymetr, měřič hladiny glukózy apod.)

18 – termofólie (stojí pár šupů, je extrémně skladná a lehká a přitom dokáže překvapivě dobře ochránit před nepřízní počasí – třeba přehození přes ramena ve větru nebo pod sebe na zem pro menší ztrátu tepla)

19 – několik gumových rukavic, pokud musíte sahat na nějaký eklhaft

20 – léky

 • živočišné uhlí (parádní věc, hodí se nejen na průjem ale i při otravách apod.)
 • Smecta
 • Endiaron
 • Paralen
 • Ibalgin
 • plato vitamínů
 • tuba šumivých vitamínů, které nejen že dodají nezbytné látky, ale můžou třeba i pomoct přebít horší chuť vody
 • Fenistil – gel na zklidnění, když vás pokouše hmyz apod.

21 – nůžky (s oblým hrotem, aby nic nepropíchly)

22 – pár respirátorů (noste i mimo různé plandemie, proti kterým stejně nemají význam – jde spíš o ochranu dýchacích cest v mimořádně prašném prostředí nebo třeba po požáru, kdy je ve vzduchu spousta popílku)

23 – základní věci z lékárničky (můžete třeba vykuchat starou autolékárničku)

 • škrtidlo
 • dva obvazy
 • 1-2 sady náplastí
 • obinadlo
 • šátek

24 – antibakteriální utěrky

25 – pár balení kapesníčků

26 – tampóny

27 – kleštičky na klíšťata (důležité obzvlášť pokud cestujete s psím doprovodem)

28 – pár základních šminek

29 – záložní mýdlo

30 – špunty do uší v tubičce (hodily se mi mockrát třeba v hlučném kempu, mohou pomoct i když budete chtít spát v bombardované oblasti apod.)

31 – sáčky (na odpadky – ať po vás nezůstane svinčík a nelezou vám do odpadu hmyzáci a hlodavci; podle odpadků jde také zjistit, že jste někde byli a před jakou dobou, takže pokud chcete být schovaní, pytlíčky pomohou odpad lépe spravovat a odstraňovat)

32 – zubní hygiena (malé balení ústní vody, skládací kartáčky, zubní nit, zubní pasta + je tam ještě balení šťourátek do uší)

33 – repelent proti hmyzu

34 – krém

XX (není na fotce) – krém na opalování a po opalování (během letního období)

XX (není na fotce) – sada šitíčka

Další zavazadlo je cestovní kuchyňka a pak cestovní batoh – protože cestujeme vždy ve dvou, máme každá jeden batoh. Trochu bezpečnější by bylo mít vše rovnoměrně rozložené do dvou batohů a ne to mít takto tematicky rozložené, ale my se nikdy nerozdělíme a tak je to pro nás praktičtější takto.

V obou následujících batozích je hodně volného místa – to je proto, že do „cestovní kuchyňky“ těsně před cestou naházím jídlo (to je na pár minutek) a do „cestovního batohu“ naházím vhodné oblečení podle ročního období. Celkově vše dokážu zabalit za 5-10 minut, což v 99,99% času bohatě stačí.

Cestovní kuchyňka

V tomhle batohu mám sbaleno vše potřebné pro přípravu jídla i jídlo samotné.

1 – plynové vařiče a plynové kartuše (běžně nenosím dva, ale teď dva různé testuji)

2 – líh a lihový vařič (běžně nenosím, jen ho teď zkouším – líh je na vaření skoro na prd)

3 – skládací vařič na pevný líh (běžně nenosím, aktuálně jen zkouším)

Dodatek k vařičům – stačí nosit jen plynový vařič, který je nesrovnatelně lepší než ostatní druhy vařičů; tady toho mám víc, protože si zkouším vaření na různých druzích vařičů; moje zkušenost zatím je, že plyn je absolutně nejlepší, pak je obří pauza a přichází pevný líh/Pepo, které sice vodu ohřeje, ale strašně špiní nádobí; nakonec je tekutý líh, který má prd výhřevnost a tak je nejslabší variantou vařiče; když jedeme autem a na delší dobu, vozím větší kufříkový vařič Meva THUNDER, na kterém se vaří nesrovnatelně pohodlněji

4 – křesadlo a pár zapalovačů

5 – filtr na vodu (naprosto zásadní věc – stojí něco přes tisícovku a umí velmi dobře čistit vodu; já mám velmi citlivý žaludek, ale díky filtru jsem pila např. dešťovou vodu a nic mi nebylo; např. na videu z Mariupolu vidíte, že tam lidi přišli o zdroj pitné vody, museli pít z kontaminované studny a měli z toho pak zažívací potíže – pro celý vchod by přitom stačil jediný filtr, který podle výrobce vydrží na filtraci až 378 000 litrů vody!)

6 – čistící tablety na vodu (pozor, neodstraní nečistoty, jen likviduje bakterie a udržuje vodu bez nich až 6 měsíců)

7 – houbička na mytí nádobí

8 – dva hrnečky

9 – balíček svíček (běžně jich mám víc)

10 – koření na vaření ve vodotěsném obalu

11 – jar na mytí nádobí (v přírodě používejte v případě nutnosti jen špetku!)

12 – záložní čaj

13 – skládací sada nádobí na vaření (obsahuje konvičku, pánev a hrnec)

14 – skládací kanystřík na 5 litrů vody

15 – skládací sada nádobí (obsahuje zavírací talíř/misku, skládací hrneček, dvě pixličky, prkénko na krájení a 2-3x spork (kombinace vidličky, nože a lžíce)

16 – nějaké zásobní potraviny, které mohou být v batohu dlouhodobě (na fotce chybí káva)

K tomu připomínám, že do batohu patří ještě čerstvé jídlo, které tam dám těsně před cestou.

Cestovní batoh

Můj „cestovní batoh“ je hlavně na oblečení a nástroje. Obvykle obsahuje následující věci:

1 – dvě velká, silná, maskáčová ponča proti dešti s kapucí (v přírodě se pod nimi jde i relativně dobře skrýt) + menší, barevné pončo proti dešti (ještě lepší by bylo jasně oranžové – pro případ, že bychom naopak ctěli být jasně vidět)

2 – ultraskladný “minibatůžek” – na oddělení oblečení nebo pro případ, kdy je potřeba různě rozdělovat věci

3 – skládací lopatka s X dalšími věcmi v rukojeti (když třeba chcete zahrabat biologický odpad po jídle apod.)

4 – několik termofólií (jak bylo popsáno výše – lehké, levné, extrémně skladné, hodí se v podstatě jednorázově proti nepřízni počasí – přihazuji je do každého zavazadla)

5 – potravinová fólie na balení potravin, ale i čehokoli jiného, co chcete ochránit před vodou a odřením; můžete přidat i roli alobalu na pečení jídla na ohništi

6 – mini-dalekohled (jen kukátko, pro rychlou orientaci)

7 – zapalovače, křesadlo a sirky (vše chráněno před vodou)

8 – skládací nůž (v batohu mívám ve skutečnosti nožů víc, tohle je jen vzorek ? )

9 – svítilna na hlavu (vynikající věc, protože s ní máte volné obě ruce)

10 – lepicí páska (super-univerzální použití – oprava stanu, provizorní opravy oblečení a obuvi, klidně i provizorní pouta a cokoli vás napadne)

11 – skládací pilka na dřevo (využívám minimálně a časem ji asi z výbavy odeberu)

12 – záložní uchošťoury

13 – záložní vložky

14 – větší sáčky (hlavně na odpadky, aby po vás kdekoli zůstalo naprosto čisto; provizorně ale třeba i na přenesení vody a na uložení věcí, když musíte i s batohem do vody apod.)

15 – záložní mýdlo

16 – hromada kapesníčků (na smrkání, utírání nečistot, pomoc při rozdělání ohně, toaletní papír)

17 – pár stahovacích pásků

18 – roušky (ne proti nějakým virům, ale pro reálné využití, viz popis výše)

19 – dvě lana (např. na upevnění hamaky, na pověšení prádla, připoutání věcí na batoh apod.)

20 – ochranné rukavice (na práci s dřevem, výměnu kola apod.)

21 – záložní hroznový cukr na rychlé dodání energie

22 – svítilny (ve skutečnosti jich mám v batohu více)

23 – píšťalka s teploměrem (pro přivolání pomoci v případě nouze; mějte ji okamžitě dostupnou někde zvenku na batohu)

24 – papírová mapa republiky (není závislá na energii v mobilu nebo na pokrytí GPS signálem; v určité situaci také nebudete chtít mít zapnuté GPS / lokalizační služby)

25 – náramkový parakord (mám pocit, že tenhle je s malým šitíčkem uvnitř)

26 – parakord s malým kompasem

K tomu vždy ještě přihodím potřebné oblečení – spodní prádlo, záložní kalhoty/tepláky, záložní mikinu apod.

Další výbava při cestě autem

K výbavě na fotkách patří ještě variabilní vybavení, které naházíme do batohů či auta podle potřeby. Máme vše připraveno v jedné velké Ikea tašce a z ní vyndám výbavu podle potřeby – buď lehké a malé varianty pro přesuny pěšky a nebo težké a velké, ale mnohem pohodlnější výbavu pro cestování autem.

Cestování pěšky, s menším zavazadlem:

 • 2 velmi skladné spacáky (jdou připnout k batohu)
 • 1 malý, barevně nenápadný stan (jde připevnit na batoh)
 • 2 mikro-nafukovací matrace (malinké, jdou sbalit do batohu)

Cestování autem, věci jsou v kufru:

 • 1 dekový spacák (pod nás)
 • 2 polštářky (jdou koupit i nafukovací)
 • 1 velký stan, ve kterém jde i stát (je to těžké monstrum, ale velmi prostorné)
 • 2 nafukovací matrace (není nic horšího, než když vás od studené země chytí záda!)
 • Skládací kufříkový stolek
 • 2 skládací stoličky
 • Skládací, tašková lednička (napájená ze zapalovače)
 • Velký plynový vařič

A nakonec obsah batůžku, který nosím vždy a všude a při cestování jen jeho obsah přehodím do cestovního zavazadla (pokud nejedeme autem):

 • základní lékárnička
 • pepřový sprej (rychle dostupný v boční kapsičce – zahrabaný v kabelce nebo v batohu je vám k ničemu! Hodí se třeba i proti vztekým psům, nejen proti vzteklým lidem.)
 • malá čelovka
 • peněženka + mobil
 • propiska a notýsek
 • zavírák
 • 2x univerzální šátek (na hlavu, krk, přes obličej…)
 • propisková svítilna
 • plastový boxer (rychle dostupný)
 • kapesníčky
 • lůj na rty
 • gelová dezinfekce

Pistoli zatím nenosím, ale na delší cesty ji vzhledem k prudce klesající bezpečnosti u nás možná brát začneme (zatím ne klasickou střelnou zbraň, ale překvapivě účinný RAM revolver skupiny D Umarex HDR .50, ve kterém mám v zásobníku na střídačku nabité pepřové náboje a náboje kombinující gumu a kov – ty na těle udělají bolestivé modřiny i přes oblečení a bez problémů vystřelí oko nebo prostřelí tvář; pozor, pokud byste si chtěli RAM pořídit, vždy koukejte po verzi s nejvyššími Jouly, tj.minimálně 11 J a ne 7,5 Joulů! Druh munice i Jouly dělají velmi podstatný rozdíl.).

A to je vše, přátelé.

Znovu zopakuji – základní pravidla jsou:

 • Mít vše vždy připravené, abyste mohli věci sbalit během pár minut a nic nezapomněli.
 • Ideálně mít věci rozdělené na cestu pěšky (min výbava) a na pohodlné cestování autem (max výbava)
 • Pravidelně vše používat při turistice – ať vše ozkoušíte, doladíte pro svoje potřeby a zlepšujete svoje dovednosti

Pokud vás ukázkový seznam zklamal a máte vlastní, mnohem lepší, klidně ho napište do komentářů.

 

bornova.pub

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. cituji-Decimace:

  Legie vybraná k potrestání decimací byla rozdělena do skupin po deseti, každá skupina dostala losy a voják, na kterého los připadl, byl spolubojovníky popraven, často ukamenován či ubit. Zbylí vojáci dostali příděl horšího ječmene namísto pšenice a byli nuceni za trest přenocovat mimo tábor.

  Dnešní termín decimace značí extrémně velký úbytek obyvatelstva či populace či těžké ztráty vojenské jednotky, obvykle mnohem větší než tradiční římská jedna desetina.

  zdroj
  https://quintus-sertorius.webnode.cz/l/covid-je-ted-takovy-maly-vred-kteremu-nikdo-nevenuje-pozornost-ale-na-podzim-obavam-se-se-budeme-velmi-divit-az-se-vyvali-hnis-a-nastane-dalsi-kolo-kovid-manipulaci-pro-zajisteni-byznysu/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*