D. TOLAR
Tak zní titulek novinového článku, který vyšel před více než tři sta lety v anglických novinách. Autor v něm upozorňuje na škodlivé činy, na které by si lidé měli dát pozor u zkorumpovaných vlád. Článek je součástí takzvaných Catových dopisů, které v minulosti popularizovaly svobodnou společnost.
Catovy dopisy vycházely před tři sta lety v Anglii a popularizovaly tehdy nové myšlenky svobodné společnosti. Celkem jich vyšlo 144 ve formě novinových článků. Dva novináři, kteří je psali, je publikovali pod pseudonymem Cato, inspirováni římským senátorem Catem mladším, který v prvním století našeho letopočtu hájil tradiční hodnoty římské republiky.
Historici uvádějí, že Catovy dopisy měly velký vliv na americké osadníky a formovaly ideály americké revoluce. Dopis číslo 17 vyšel v roce 1721 a nese název: „Jaká opatření přijímají zlí a zoufalí ministři, aby zničili a zotročili svou zemi ”. V dopise se píše:
Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.
Chtěl bych varovat lidstvo před škodlivými činy, kterých by se měli lidé obávat od zkorumpovaných vlád.
Zrada maskovaná vzletnými jmény
Jen málo lidí je tak zoufalých, aby otevřeně a bez ostychu zaútočili na práva svobodných lidí. Takoví zapřisáhlí spiklenci mohou uspět jen zřídka. Jejich pokus by selhal. I když je útok na svobody započat, cíl musí být skrytý nebo popírán. Je zásadou a politikou zrádců, aby svoji zradu maskovali věrohodnými jmény a doporučovali ji vzletnými slovy.
Proto může světu posloužit, ukážeme-li metody, které použili zkorumpovaní ministři v různých zemích, aby zruinovali lidi, kterým vládli.
Chudoba skličuje mysl
Budou neustále vymýšlet nebezpečné projekty, jak učinit lid chudým a sebe bohatými, protože dobře vědí, že moc se váže k majetku. Tam, kde je bohatství a moc, budou vždy zástupy otrockých závislých, ale chudoba naopak skličuje mysl, zotročuje ji a činí ji oslabenou a neschopnou vzdorovat jakkoli troufalému útoku na svobody. Budou rozhazovat veřejné peníze na nemravné dary přisluhovačům nebo na odměny pro ženy a muže, kteří společnosti ničím nepřispívají.
Podivné války
Zapojí svoji zemi do směšných, drahých a podivných válek, aby udržovali mysl lidí v neustálém napětí, v trvalém strachu a obavách, a tím je připraví o čas i chuť zabývat se kontrolou veřejné politiky. Lidé budou naopak místo kontroly věcí veřejných ochotni přijmout za své všechna opatření, která se nabízejí na jejich údajnou ochranu, a budou souhlasit s každým divokým požadavkem, který jim budou navrhovat ti, kteří je zrazují.
Vytvoří skupiny ve společnosti a tím, že je postaví proti sobě, budou vládnout oběma. Způsobí, že se guelfové budou bát ghibellinů a ti pro změnu guelfů. To jim pomůže učinit ze sebe prostředníky k zajištění rovnováhy mezi oběma.
Pozn. autora: Guelfové a ghibellini byly dvě mocenské skupiny italských a německých měst, které mezi sebou soupeřily o moc ve 12. století na severu Itálie. Spor souvisel s bojem mezi papežem a světskými panovníky o to, kdo bude mít právo jmenovat církevní hodnostáře.
Špatní lidé vpřed
Budou dávat přednost špatným lidem a nedovolí, aby se k nim přiblížil člověk znalý nebo poctivý nebo aby pod nimi zastával nějaký úřad. Budou znevažovat ctnostné muže a vysmívat se veřejnému názoru. Budou zaměstnávat lidi ne podle kvalifikace pro daný post nebo podle jakékoli kvalifikace, ale jen podle toho, jak pomáhají jejich záměrům.
Svým vlastním příkladem a veřejným povzbuzováním budou podporovat přepych, zahálku a všeobecný úpadek mravů.
Všemi možnými způsoby útlaku vyvolají v lidu nespokojenost, aby z ní udělali argument pro nová nařízení a důvod, proč jim není možné důvěřovat.
Šťastní jsme tedy my, kteří můžeme být lhostejnými diváky neštěstí, jímž je nucena trpět největší část Evropy, která ztratila své svobody kvůli intrikám těch, jimž důvěřovala.
Pozn. autora: Dopis byl publikován 33 let po anglické Glorious Revolution, která v roce 1688 dramaticky omezila moc krále a ustavila parlament jako nedílnou součást mocenské struktury v zemi.
Buďte první kdo přidá komentář