Je blbost trestná? A pravda?
Sdílet článek:

RADKA JOHNOVÁ

Upozornění: Text obsahuje některé pravdivé informace, které v kontextu mohou mít dezinformační charakter. Všechno ostatní je názor nebo satira.

 

Vláda připravuje akční plán boje proti dezinformacím. Má vzniknout nová skutková podstata trestného činu – šíření dezinformace. Nikdo zatím ale neodpověděl na základní otázku, co je dezinformace a co je názor. Našim dnešním vladařům nestačí skutkové podstaty trestných činů, kde je k naplnění takové skutkové podstaty nutno hodnotit pravdivost nebo nepravdivost. To je jim málo, jak upozorňuje Společnost pro obranu svobody projevu.

 

Návrh používá nebezpečný termín „opravdu zásadně zkreslující informace“, kde se při výkladu a interpretaci dají dělat velkolepá kouzla. „Opravdu zásadně zkreslující“ znamená totiž variantu, kdy se dezinformací může stát i pravdivá informace – když bude zasazena do kontextu a interpretačního rámce, odlišného od oficiálního hodnocení.

Tak si dáme školení z čtenářské gramotnosti. Je chléb škodlivý? Důležité varování všem, kteří se důvěřivě nechali nalákat ke konzumaci chleba.

Více než 98 % odsouzených zločinců jí chleba a více než 90 % násilných trestných činů je spácháno do 24 hodin po konzumaci chleba.

Batolata se mohou chlebem zadusit. Plná polovina všech dětí, které vyrůstají v domácnostech, kde se konzumuje chleba, vykazuje ve standardizovaných testech podprůměrné výsledky.

Chleba se peče při teplotě 230°C Taková teplota může zabít dospělého člověka dříve než za minutu. Chleba se dělá z těsta. Bylo dokázáno, že pouhé kilo těsta stačí k zadušení myši. Průměrný člověk sní za jeden měsíc chleba daleko více.

V 18. století, kdy se prakticky všechen chleba pekl doma, dožívali se lidé průměrně méně než 50 let; dětská úmrtnost byla nepřijatelně vysoká; mnoho žen zemřelo při porodu a banální nemoci pustošily celé národy.

Většina konzumentů chleba, je absolutně neschopna rozeznat významný vědecký údaj od nesmyslného statistického blábolu. Je blbost trestná?

V demokracii svoboda projevu znamená právo hlásat i úplně hloupé názory. Máme na to i ústavní zákon 2/1993 Sb. Ať si lidé udělají vlastní názor. T. G. Masaryk říkal, že “demokracie je diskuse“. O čem budeme diskutovat, když nám zbude jediná “Tribuna” vládou subvencovaných médií?

Zakážeme pekárny a odsoudíme pekaře? A když uvážíme, že v Bruselu se konzumují spíše bagety a croissanty, není propagace chleba narativem proruské propagandy namířené proti Evropské unii?

Právník Miroslav Tejkl [https://casopisargument.cz/?p=48366] ukazuje na právní problematičnost a vágnost vládního pojetí dezinformací a boje proti nim. Podobně jako Společnost pro obranu svobody projevu si všímá, že zákon by mohl postihovat i ty, kterým nepravdivost nemohou dokázat. A to je skutečně záměr hodný totalitního režimu.

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy Česka, varuje Ministerstvo vnitra” podle aktualne.cz. Nespokojený občan nenaslouchající mainstreamovým médiím není nebezpečím pro demokracii, nýbrž pro tuto vládu. Už s ním nemohou manipulovat. Nespokojení občané v demokratickém státě nejsou “podvratné živly” nýbrž opozice.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. No pani autorka by si boj s dezinformacemi mela jit vyzkouset jinam kdyz se cití tak utlacovana ve svem projevu.Treba do RF a napsat na nejaky svobodny svet(pokud tam existuje),ze to neni zadna specialni operace,ale obycejna prachsprosta dobyvacna agresivni valka ciziho uzemí.A bude mit prehled.Z ruky ji vezmou PC,do ruky dají vÿchovný krumpáč a az prijede z 15 leté dovolené,tak ji bude vse naprosto jasné.Jó co by za tu nasi prý potlacovanou svobodu projevu jinde dali.Ta praxe,ta praxe prevít.

  • Pamatuji si jak podobná individua jako vy psali v době normalizace do Rudýho práva stejný nesmysly o lidech, kterým se nelíbila socialistická demokratúra a nesvoboda. Posílali je pracovat z výchovných důvodů do fabrik (též jim dávali do rukou krumpáč). Nebo jim vyhrožovali vykořisťovatelským západem, který jim sebere veškeré sociální jistoty (analogie s dnešní RF).
   Bohužel svou absolutní neschopností chápat psané slovo dáváte průchod jenom své hlouposti.
   Ta praxe je prevít co? Obzvláště když ne všichni ztratili soudnost a paměť.

   • Pane moc se to Vas nejak dotklo a celkem zbytečně.Ja jenom upozornuji,ze jejich naříkàní jak jsou ve vsem utlaćovani je jaksi mimo mísu,a ze by treba meli zažít pravě tu dobu toho RP,kde by maximalně mohli psat vtipy do dikobrazu,jinak šmitec s jinymi nazory.No a pokud chtejí dnesni dobu tak je kam jít.Aby poznali ze tady zijou v ráji svobody.A proto si jí neváží.Je to pro ne samozrejmost.No a vzhledem k Vasim urazkam bych Vas tipoval na jednoho z 2 milionů byvalych komunistu,mozna predsedu nejake ZO KSC,ktery prevlekl kabat a tak aspon tu nenavist ke kapitalismu projevuje skryte na svobodnem svetě.

  • Milý Kolemjoucí, nemusíte až do Ruska. Zkuste si zajet na Ukrajinu .. také to tam s demokracií v Zelenského pojetí není to pravé ořechové. Opoziční strany jsou zakázány, jejich vůdci pozavíráni, nevhodná církev zakázána, veřejná média sloučena do jednoho provládního …

 2. S tim lze souhlasit.Presto to nikoho neopravnuje ten stat napadnout takovymto zpusobem,jakym jsme svedky.

 3. Vážení diskutující výše (odpověď všem dohromady): Nepíšu o poměrech v Sovětském svazu ani jeho jednotlivých republikách, zajímá mě stále se omezující svoboda v Evropském svazu a v naší zemi.

 4. Z vlastnich zkušeností v tom omezování?Pak Vam patří omluva a odsoudíme toho kdo Vas omezil ve Vasi svobodě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*