
G. SITAŘ
To je otázka, kterou řeší v USA v souvislosti s násilnými demonstracemi v Los Angeles, které vypukly po zásahu federálních úřadů proti ilegálním imigrantům. Pokud USA vyřeší problém imigrace, bude to také mít výrazný vliv na volební výsledky v budoucnosti.
Centrum Los Angeles je v plamenech a v ulicích zasahuje národní garda. Subjektivní výběr událostí a hlas lidu. Odkaz na zdroj informací přímo v textu, s výjimkou názorů.
Azylový stát
V pátek 6. června zahájily federální úřady zatýkání ilegálních imigrantů v kalifornském Los Angeles s cílem je deportovat v souladu s novou vládní politikou. Kalifornie je největším takzvaným „azylovým státem”, tedy státem, který odmítá spolupracovat s federálními úřady, které zasahují proti ilegálním imigrantům.
Obhájci imigrantů při zásahu federálních sil vyšli do ulic a nepokoje se brzy zvrhly v násilné potyčky.
Město imigrantů
Starostka Los Angeles Karen Bass vydala prohlášení, ve kterém oznámila, že „budou bojovat za všechny občany města bez ohledu na to, jestli mají povolení k pobytu, neboť Los Angeles je město imigrantů”.
Poté, co se násilné střety mezi demonstranty a policií rozšířily, vyslal prezident Trump národní gardu, aby zjednala pořádek. Ministr obrany zároveň oznámil, že v případě potřeby je vláda připravena vyslat do města i mariňáky. Starostka města reagovala prohlášením, ve kterém nazvala rozmístění jednotek národní gardy „chaotickou eskalací”. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom se vyjádřil obdobně.
Mírumilovné ohně
Místní policie v Los Angeles uveřejnila tiskovou zprávu, ve které uvádí, že „demonstrace v Los Angeles jsou poklidné”. Média je po většinu víkendu označovala za „převážně mírumilovné”, přestože v té době byla již na sociálních sítích řada videí s hořícími auty a zdemolovanými obchody. Sestřih zde.
Prezident Donald Trump opakovaně řekl a napsal, že „vláda zavede zákon a pořádek” a že napadání policistů „násilnou lůzou” jenom zesiluje odhodlání úřadů „osvobodit Los Angeles od invaze imigrantů”.
V dalším příspěvku na sociálních sítích napsal, že končí plivání aktivistů na policisty, které podle dřívějších instrukcí museli policisté tolerovat. Jestliže budou plivat, policie zakročí se vším důrazem, napsal.
Peníze na deportace
Demonstrace nepřímo souvisejí se zákonem, o kterém debatují republikáni v obou komorách parlamentu a jenž dostal název „BBB” neboli „The Big Beautiful Bill”. Zákon kromě snížení daní pro střední třídu a výrazného omezení mandatorních výdajů poskytuje federální vládě dostatečné finance na dokončení zdi na hranicích s Mexikem a deportace milionů ilegálních imigrantů.
Média a někteří republikánští senátoři zákon kritizují, protože dále zvyšuje zadlužení státu, ale postoj většiny republikánů a zejména Bílého domu by se dal shrnout do prohlášení Trumpova poradce: „Události v Los Angeles jsou kompletním důkazem pro tvrzení, že masová imigrace rozkládá společnost. Můžete mít plány a rozpočty, jaké chcete. Nezastavíte-li imigraci, nic dalšího nemůže být vyřešeno. Nebo uchováno.”
Bílý dům uvádí, že tvrzení o zvyšování dluhu je zavádějící. Základní strategií vlády je důraz na zrychlení ekonomického růstu snížením daní v kombinaci s úspornými opatřeními a příjmy z dovozních cel. Řečí čísel to tisková mluvčí shrnula takto: 1.600 miliard úspor v mandatorních výdajích plus růst ekonomiky ve výši 3 % plus odhadované příjmy ze zvýšení dovozních cel se rovná snížení státního dluhu o 8 tisíc miliard dolarů za příštích deset let. Těžko představitelné číslo 8 tisíc miliard představuje 21 % aktuálního dluhu USA.
Kalifornie vs. USA
Spor mezi Kalifornií a federální vládou pokračuje. Guvernér Kalifornie podal na vládu žalobu, protože vyslala do ulic národní gardu bez jeho souhlasu. Také pohrozil, že jeho stát přestane odvádět federální daně do státní kasy. Ministr financí varoval guvernéra a kalifornské občany a firmy, že neplacení federálních daní je kriminální čin, který s sebou nese i osobní odpovědnost pro osobu, která by se na činu podílela.
Americká vláda zaujala k demonstracím výrazně důraznější postoj než v létě roku 2020, kdy násilné protesty po smrti George Floyda při zásahu policie zachvátily řadu amerických měst. Hodlá hnát k odpovědnosti i média. Novinář televize ABC News nazval některé členy vlády a samotného prezidenta „prvotřídními šiřiteli nenávisti”. Bílý dům to označil za nepřijatelné a požadoval vysvětlení. Novinář svůj příspěvek smazal a televize ABC News oznámila, že jej suspendovala do vyšetření okolností.
Hlas lidu
Fotografie demonstranta, který mává mexickou vlajkou před oblaky černého dýmu, se stala symbolem ilegální imigrace. Lidé to komentovali tak, že ilegální imigrant mává při demonstraci vlajkou země, do které se nechce vrátit, a je ochoten přitom devastovat majetek země, ve které chce žít.
Vyřešení problému ilegální imigrace přímo souvisí se zadlužením státu. Ilegální imigranti mají v USA přístup k dotovanému ubytování, čerpají veřejné služby a v demokratických státech jim daňoví poplatníci hradí například zdravotní ošetření. Při nedávných ničivých požárech v Los Angeles upozorňovali lidé na to, že rozpočet požárního sboru byl zkrácen mimo jiné i proto, že Kalifornie dává ročně 23 miliard dolarů na benefity pro ilegální imigranty.
Republikáni říkají, že vláda pouze plní předvolební sliby. Donald Trump nesliboval snížení státního dluhu. Sliboval v prvé řadě vyřešení ilegální imigrace. To byl první bod jeho projevu, když téměř před deseti lety oznamoval svoji kandidaturu na prezidenta.
New York Post přinesl informaci, že protesty na podporu ilegálních imigrantů, které proběhly počátkem minulého týdne, organizovala nezisková organizace CHIRLA, která dostává desítky milionů dolarů od kalifornské vlády na podporu imigrace. CHIRLA odmítla, že by se jakýmkoli způsobem podílela na násilnostech.
Američané to vidí tak, že platí organizátory protestů, policii, která je potlačuje, škody, které demonstranti způsobí, a za Joe Bidena i odškodné demonstrantům za to, že si na ně policie něco dovolila.
Vyšší hra
Ilegální imigranti jsou důležitou součástí korupce při volbách. Na seznamech voličů jsou statisíce ilegálních imigrantů. Například ve volebním okrsku Los Angeles musela volební komise na základě soudního nařízení vymazat přes 1,5 milionu neplatných jmen (pozn. autora: nejenom ilegálních imigrantů, viz str. 5 rozsudku). Ve státě Arizona byla podána žaloba na volební komisi, neboť na jejích seznamech je více než 100 tisíc voličů, kteří nedoložili, že jsou občany USA. Bidenova vláda, která do země nechala přivézt miliony imigrantů, jim rozdávala formuláře, na základě kterých mohli být zapsáni na voličské seznamy.
Podobné problémy jsou téměř ve všech státech, zejména těch demokratických. Více například zde.
Na každé jméno na voličském seznamu lze poslat hlasovací lístek poštou, protože v některých státech ani nekontrolují shodu podpisu na lístku s předepsaným vzorem. V Kalifornii mají volební komisaři zakázáno požadovat po voličích doklad totožnosti.
Počty občanů, kteří žijí v jednotlivém volebním okrsku, určují počet volených zástupců ve federálním Kongresu. Na základě nařízení Joe Bidena není státní příslušnost zohledňována při sčítání lidu. Pro zvýšení počtu demokratických poslanců tak stačí do správného okrsku nechat přistěhovat dostatečný počet imigrantů.
Nezávislí komentátoři odhadují, že kdyby nebyli imigranti započítáni při sčítání lidu, ztratila by Demokratická strana dvouciferný počet poslanců v Kongresu.
V případě, že deportace budou úspěšné, znamená to pro Republikánskou stranu velkou výhodu při volbách v budoucnosti. Méně volených zástupců z demokratických okrsků v Kongresu a menší možnost ovlivňovat volby za pomoci neplatných jmen na voličských seznamech. Dříve jasně demokratické státy, jako například New Jersey nebo dokonce Kalifornie, mohou být najednou při volbách ve hře.
Problém ilegálních imigrantů tak není jen o kriminalitě v ulicích nebo zátěži pro rozpočet, ale může dramaticky ovlivnit volby na dlouhé roky dopředu. Proto jsou a budou deportace předmětem lítého politického střetu.
Post scriptum
Starostka Los Angeles řekla, že za nepokoje mohou imigrační úředníci: „Kdyby nedošlo k zátahu na imigranty, nebyly by tady nepokoje.”
Do Los Angeles dorazili mariňáci.
Podle posledního průzkumu podporuje 62 % Američanů deportaci všech ilegálních imigrantů.
Někteří političtí komentátoři tvrdí, že podpora ilegálních imigrantů, včetně těch, kteří spáchali kriminální činy, je pro demokraty „Loosing Proposition” neboli politika, která nemá šanci na vítězství u voličů. Demokraté podle nich nenávidí občany vlastní země a lidé si to začínají uvědomovat.
Pozn. autora: Každý si může položit stejnou otázku, jakou řeší v USA. Je lepší dávat peníze na dotace na elektroauta, nebo na vyřešení imigrace?
Kalifornie je dávno klasická socialistická jihoamerická džamaharía.Los Angeles je největší hispánské město na světě,shnilé obrovskou korupcí a drogama,že se za něj stydí i v Mexico City.Kalifornie je sice sedmá největší ekonomika světa,ale zdaleka ta nejzadluženější a to o tři kilometry.Nebýt Kalifornie v americké Unii,tak je dávno plajte.To je americké Řecko krát tři.