Jesenická hospoda
Sdílet článek:

VLASTIMIL PODRACKÝ 

Na pozvání Jesenické besedy proběhla v hotelu SLOVAN přednáška Stanislava Balíka o knize Idea Českého národního státu. O přednášku projevili občané Jeseníku neobyčejný zájem. Lidé jsou už mobilizovaní proti vládě, ale hledají ideu, která by je vedla.

Z Jeseníku jely na manifestaci konanou hnutím PRO do Prahy dva autobusy, nemluvě o dalších jednotlivcích v autech. Lidé vyjadřují jasně nesouhlas s vládní politikou, nicméně hledají, na jaké ideji se sjednotit. To neznamená, že souhlasí se vším, co na demonstraci zaznělo, nicméně potřebují nějak vyjádřit odpor. Zároveň chápou, že se musí sjednotit na nějaké myšlence. O nastalé diskusi, která potom pokračovala s jádrem aktivistů v hospodě, je možno říci, že myšlenky knihy Idea Českého národního státu jsou podstatné a národní idea založená na nejlepších demokratických tradicích je přesně to, co lze považovat jednotící a pro většinu přijatelné. Je viditelné, že náš národ je bytostně spojen s demokracií a občanskou svobodou. To, co dělá současná vláda je nepřijatelné, přítomní občané to považují za porušení principů demokracie a svobody slova. Jedná se o chování v parlamentu, o pronásledování učitelky Martiny Bednářové, organizované kampaně proti docentovi Miroslavu Ševčíkovi, a neobyčejné fašizující nátlaky na olympionika Davida Svobodu snažící se násilně o jeho indoktrinaci. Lživá prohlášení o účastnících demonstrace žádající vyvěšení české vlajky na Národní muzeum (nechtěli strhnout ukrajinskou vlajku, ale vyvěsit naši, která tam chybí) a další stále se stupňující kampaně, ve kterých asistují veřejné sdělovací prostředky a některé soukromé. Lidé nejsou tupé ovce, které z nás dělá vláda neustále propagující, že lidé věří dezinformacím. Lidé mají vlastní selský rozum, který dobře rozezná pravdu od lži a nepotřebují od nikoho sdělovat, čemu mají věřit. Potřebují jen pravdu.

Navíc podnikatelé zcela viditelně pozorují ekonomický tlak, který je vyvíjen zdražováním surovin a potravin. Zaměstnanci jsou propouštěni. Všichni cítí, že není k tomu důvod, který by byl relevantní, všechno to je vinou politiky, nikoliv nějakých přirozených katastrof, je to vina především politiky EU v oblasti Zeleného údělu, sankcí a podporou války, která navíc visí jako Damoklův meč nad celým národem podpořená válkychtivou vládní klikou, zatímco situace už dávno viditelně dává příležitost k mírovým rozhovorům. Vládní prohlášení (Fialovo: „jsme ve válce“, prohlášení velitele generálního štábu: „jestliže NATO do války vstoupí, budeme od první minuty její součástí“ apod.) vyvolává obavy z války, ze kterých potom lživá vládní garnitura obviňuje ty, kteří chtějí mír. Lži, válečné štvaní, okrádání národa, vyvádějí peněz do zahraničí, špatná ekonomické politika. Od občanů zaznívá nejvíce, že se musí změnit systém, protože nemůže být politika, která slouží zahraničním zájmům na úkor obyvatelstva naší republiky. Tomu rozumí každý.

Není jiná šance než jít cestou jakéhosi národního obrození, kulturní uvědomění národní sounáležitosti, který navrátí kolektivní ctnosti: věrnost, úctu k hodnotám, solidaritu, jednotu. Hospody, které jsou vyprázdněné, a které byly vždy základem národního života se musí obnovit. Jesenická hospoda, která právě vznikla, a pravidelné hledání společné cesty, může být vzorem i pro ostatní. Nejde o krvavou revoluci francouzskou ani ruskou. Jde o revoluci Masarykovskou, revoluci rozumu a srdcí. Poprvé musí být převzetí moci v obcích tlakem na současné zastupitelstvo a vytvoření nové národní elity pro další volby. Nezáleží na názvu stran, konečně dnes nám Ústavní soud umožnil široké předvolební koalice.

Podpořme zároveň malé podnikatele v obcích, včetně dnes už krachujících hospod!

Pro případ objednání přednášky o knize Idea českého národního státu: STANISLAV BALÍK balik.standa@tiscali.cz

Video z Jesenické hospody: http://diskuze.wz.cz/2023/04/beseda-v-hotelu-slovan-video-zaznam-mp4/

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. “Lidé vyjadřují jasně nesouhlas s vládní politikou, nicméně hledají, na jaké ideji se sjednotit.”

    Žádný problém: Czexit!

  2. V.Tak to by jste viděl ten žadný problém.Pravě takový problém(czexit)by nám přál pan dobyvatel a samozřejmě jeho fanoušci z prohnileho západu(no kdoví odkud že?)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*