Kde šlápnout Rusům na kuří oko




Sdílet článek:

Analytici se možná příliš soustředí na omezení vývozu ruských fosilních paliv a příliš málo na omezení ruského dovozu, především průmyslových zařízení a součástek nezbytných k tomu, aby se Putinova válečná mašinérie nezadřela. Většina z nich pravděpodobně pochází z Evropy, ne z Číny.

Dynamika ruského dovozu naznačuje, že dovoz z Číny se od zahájení zvláštní operace ve skutečnosti snížil. Jinými slovy, konkrétní čínské společnosti se zřejmě vyvarovaly obchodování s Ruskem, aby předešly následkům. Ty firmy, které zůstaly, zvýšily ceny.

Mezitím se výrazně zvýšil vývoz z Turecka. Částečně se jedná o tureckou produkci, včetně potravin atd. Velkou část však pravděpodobně tvoří západoevropský technologický export. V tomto případě Turecko pravděpodobně slouží jako zprostředkovatel a pašerácké centrum.

Evropské technologie se do Ruska pašují až skandálně primitivním způsobem. Vývozci obvykle používají velmi „hloupá“ řešení s jediným zprostředkovatelem. Například Rheinmetall AG prodával vybavení společnosti Garnison Ltd. na výstavbu tankového výcvikového střediska Mulino, kde cvičila ruská invazní armáda.

Putinova vojenská mašinérie se bez evropského průmyslového vybavení a součástek neobejde. Putinovo vyzbrojování bylo založené na přímém technologickém dovozu ze Západu. Zhruba od let 2011 až 2013 se Putin snažil o větší soběstačnost, ale v tom neuspěl. Závislost na dovozu je naprostá.

Některé kritické závislosti ruského vojensko-průmyslového komplexu na západní Evropě:

1) Obráběcí stroje. Především německé, ale také italské, švýcarské, rakouské, české

2) Nástroje na řezání kovů. Zejména švédské – pro přesnou výrobu, například jaderných hlavic.

3) CNC. Dokonce i „ruské“ nebo běloruské obráběcí stroje vyráběné v Rusku pracují s německými/japonskými CNC, softwarem a švédskými nástroji. Zejména Siemens/Fanuc

4) Hřídele, kuličkové šrouby, ložiska atd.

5) Řezné kapaliny (většinou německé)

To je nezbytné pro to, aby se ruská armáda udržela v chodu.

K zastavení Putinovy vojenské mašinérie je naprosto nezbytné zastavit technologický import ze západní Evropy. Ruské vojenské závody se bez něj neobejdou. Ztrátu evropských dodavatelů nemůže Čína nahradit.

Oficiální evropský export do Ruska koncem jara/začátkem léta rostl – viz článek v ruském Forbesu.  Neoficiální šedý dovoz, který slouží k pašování zakázané techniky do Ruska,  je většinou primitivní a využívá jednoho jediného prostředníka. Pátrejme po něm.

 

Převzato z Twitteru Kamila Galeeva, přeložil Viktor Janiš

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Naja, ale to přijdou ýbrmenšové o kšeft. A budou si muset připustit, že buď i oni přivřou kohoutek svých zisků, nebo že celé vzájemné embargování je peachovina. A při míře koncernových závislostí vlád uhnijního žaláře národů to teda moc nevidím, že by si sáhli na vlastní větev …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*