Kdo je nepřítel?
Sdílet článek:

Spisovatel a novinář David Ignatius má dvakrát týdně úvodní článek ve Washington Post, což samo dokazuje autorovu excelentnost. Kolem jeho úvodníku “Jak Ukrajinci nahlíží na Rusko” se rozpoutala zajímavá diskuze, do níž vstoupily i silné váhy americké politiky, a obyčejný Američan, pokud diskutoval, vyplodil inspirující úvahy. V Čechách ani omylem nic podobného, možná na zdravotním blogu v diskuzi novorodiček o postporodních hemeroidech, v politických diskuzích se upřednostňuje husitská tradice boje.

Ignatius při návštěvě Ukrajiny velmi rychle rozpoznal jednu nebezpečnou perverzi v zemi rozšířenou, kterou úspěšně vtloukají do hlavy i Čechům televizní stanice a v různé intenzitě i vládní aparátčíci – nepřítelem není Putin, je to samotné Rusko. Český mainstream a státní aparát dovedly národ do nebezpečné polohy válečných jestřábů číslo jedna v EU, místo, aby tlumily nebezpečné výbuchy nenávisti mezi národy, je rozdmychávají. Ignatius píše, že vždy, když otevřel na Ukrajině toto dilema, dostal stejnou odpověď, je to Rusko, které musí být poraženo a transformováno, tedy likvidováno v celé podobě historického státu. K něčemu podobnému nedošlo ani po válce v Německu, které navzdor státním aparátem organizovaným lžím, které na nás denně média chrlí, se dopustilo až metafyzických zločinů. Ukrajinci tvrdí, že Němci podporovali Hitlera ve válce, stejně jako dnes Rusové Putina. Podle jejich narativy, konflikt nelze ukončit vyjednáváním a neskončí do té doby, než se eliminuje podstata problému, kterým je ruská národní, tj. imperiální aspirace. Zelenského rádce Podoljak: “Rusko musí projít stejným procesem jako Německo po válce, ruská společnost musí pochopit, co způsobila”, řekl tento rádce Ignatiovi, který se toho evidentně ulekl, jako každý soudný člověk. Americká společnost by si měla uvědomit, koho vlastně podporuje.

Podoljak entuziasticky tvrdil, že poválečné Rusko bude nahrazeno pěti šesti menšími státními celky. V logice této hry se nutně musí vycházet z jednoho paradoxu, Putin se apriori považuje za extra morálního člověka, který nikdy nemůže použít atomových hlavic, ovšem když je nepoužije on, v kritickém okamžiku si to vynutí ruský lid samotný. Západní svět pohrdá až na turistiku svojí vlastní historií a náboženstvím, ale předpokládá, že právě Putin to bude respektovat a nepošle na evropská města atomové hlavice. V této souvislosti je evidentní jedna záležitost západním mainstreamem ve velkém záměrně ignorovaná, v médiích třetího světa se případný jaderný konflikt západní svět versus Rusko, nechápe vůbec moc tragicky, svět bude pokračovat dál a možná lépe.

Ignatius píše, že ukrajinské přání po totálním vítězství staví před Bidenovu administrativu velmi bolestivé dilema, připomíná Bidenovu květnovou stať, v které prezident mluví o konci války pomocí vyjednávání, přeje si ukrajinské dobytí ztracených území, ale nikoliv totální ruskou porážku. Podle Ignatia, ukrajinská narativa, a asi podobně česká, se domnívá, že po rozpadu SSSR země východní Evropy nastoupily cestu demokracie směrem k EU a k Západu. Ignatius správně píše, že šlo o korumpovanou verzi demokracie. Rusko flirtovalo se Západem, ale po desetiletích chaosu a ponížení, Rusové uvítali silnou Putinovu ruku. V ukrajinských očích se Rusko nikdy úplně neuseklo od komunistického systému, a to je podle nich důvodem dnešní katastrofy.

“Rusové mají nějakým způsobem strach z demokracie, dali přednost bezpečnému prostoru a teplé potravě”, říká ředitelka televize Datsuková. Nedodává, že Ukrajinci dali přednost úklidu toalet v evropských zemích. Podle ředitelky ukrajinského think-tanku Aliny Frolové, obě společnosti divergují, Rusové jdou zpátky k tradičnímu impériu. Ignatius píše, že USA mohou být na straně ukrajinského boje, ale musí dobře kalibrovat nebezpečí eskalace a vyhnout se přímému střetu s Ruskem. Ignatius je proti Putinově ideologii, ale nepřeje si vidět zničené Rusko, domnívá se, že každý argument o tom, že Rusko nepatří do západní civilizace, je vadný.

Komentář bývalého amerického velvyslance u NATO Roberta Huntera by měli povinně studovat váleční štváči z české vlády a televizí. Ignatius správně konstatuje, že mnozí Rusové se domnívají, že je to Západ, který jim zabránil obnovit velmocenskou roli Ruska. Nic neopravňuje Putina k agresi proti sousední zemi, ale v logice jeho podpory, kterou má u ruského lidu, je nutné zmínit americkou politiku od roku 1990. Dost amerických expertů a komentátorů chápou k čemu došlo, ale je to ignorováno americkými politiky a mainstreamovými médii. H.W. Bush a Clinton se snažili konstruovat “Europe whole and free”, další čtyři administrativy zapomněly na historické lekce o ponížení silné velmoci. USA vycouvaly z dohod ABMT a z dohody o evropských raketových střelách, umístily antibalistické střely ve střední Evropě a summit NATO v 2008 rozhodl, že Ukrajina a Gruzie se stanou členy NATO.

Abychom pochopili proč ruský lid podporuje Vladimíra Putina, je nutné se zamyslet nad protiruskou rolí USA a NATO v posledních dvaceti letech. Musíme ukázat povinný respekt k ruskému lidu a umožnit mu důstojné místo v poukrajinské válce, při respektování jisté zodpovědnosti. Pokud budeme ignorovat tuto realitu, napomůžeme studené válce nebo něčemu ještě horšímu.

 

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

19 Comments

 1. Rusko je dneska horší “nepřítel” než bývalé sssr pro nás slavný Západ, který pozvolna ztrácí pozice v rozvojovém a rozvíjejícím a třetím světě. Rusko a Čína a i trochu Indie mají mohutnější hospodářský a vojenský vliv v Africe než bývalé koloniální mocnosti.

  To naštve, ale je pozdě. U třetího světa jsme v poměrné neoblibě, Amerika nejvíce. Tam jsme to už asi prokaučovali…

 2. No ale proč je nejhorší?Někdo mu ublížil tím,ze okolní země chtějí žít svůj způsob života?Chápu rozdělení Evropy po 2 světové válce,ale třeba Německo nebudovalo Bundeswehr,budovalo Nord stream 1,2 a Chtelo obchodovat tak jak 30 let před tím.Jsem zvědav na Finsko a Svedsko v NATO.I z těch neutrálních zemi bude mít strach?Je z toho všeho cítit závist k ekonomické síle západu,jejimu způsobu života,ktery si začli oblibovat i občané RF,kteri cestovali po západním světě.

 3. Ekonomická síla Západu neustále klesá, kdysi měly sílu dvou třetin celkového svět. HDP a dneska jsou tak tak na půlce světovýho HDP a to ještě po připočítání jižní Korei a Japonska a to žádný Západ vlastně není. Jsou to ale spojenci Západu, to ano…

  Z Evropy už prchají některé firmy do USA, protože s drahými energiemi budou nekonkurenceschopní….,bohužel…,my Česko, nejprůmyslovější země Západu po přepočtu na obyvatele, ostrouháme ekonomickou mrkvičku také. Zchudneme..

 4. Rusko jako nepřítel je podle mého názoru Spojenými státy vnucený narativ (strašné slovo) šířený s jediným cílem: odstřihnout Rusko od Evropy jako ekonomického a mocenského konkurenta. Ve válce na Ukrajině nejde o ochranu demokracie, která tam nikdy nebyla, ani o ochranu Evropy před Ruskou expanzí. Je to lokální konflikt mezi Ruskem a USA o posun amerických zbraní NATO k dlouhé hranici Ruska a Ukrajiny a zároveň lokální konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou o budoucnost utlačované ruské menšiny. Jakékoliv vměšování do tohoto konfliktu, potažmo za cenu sebezničujících ekonomických sankcí postrádá racionalitu ať již ekonomickou, ale i morální. Kdo chce hledat důvod angažování v existenci civilních obětí konfliktu, tomu bych chtěl připomenout invazi Spojenách států do Iráku uskutečněnou ze zcela smyšleného důvodu (smyšlené tajné sklady chemických zbraní), která si vyžádala kolem 130 000 civilních obětí, aniž to ve zdejších vyvolalo jakoukoli potřebu vůči Spojeným státům zasáhnout.

 5. Pane vy tady spradate konspiracni teorie,a pritom staci tato dobyvacna valka RF na cizi uzemi,kdy ona muze nicit cizi mesta,ale beda kdyz nekdo bude nicit ty Ruská.A svet se to opravdu BOJI udelat.Tak kde je ten nepritel?A vy tady obhajujete zabijeni a valku.I kdyby bylo NATO 20 metru pred kremlem,tak to jisti jaderne ponorky,kterych je v mori kdovikolik.Tak si nedelejte iluze,ze nekdo zautoci na RF.Ale proc tedy valci?

 6. Co se tyce Iraku,nevime umysl USA,ale uzemni naroky to nebyly.Trpici narod v otroctvi Husajna ale dostal sanci zkusit skocit z feudalismu do svobodnejsiho zrizeni.Kmenove valky mezi osvobozenymi oblastmi ale nic pozitivniho pro vystavbu irackeho hospodarstvi neprinesly,a trva to dodnes.

 7. Kolemjdoucí…,nedělejte ze sebe většího hlupáka než jím skutečně jste….USA uskutečníla po ww2 několik vpádů na území jiných zemí. Irák, Libye, Sýrie, Afganistán,a další…, to nejsou konspirace, ale fakta s mnoha odkazy na netu…

  Jedinej rozdíl byl v tom, že Rusko a rozvojový svět neměly sílu uvalit na USA nějaké bezprecedentní sankce a hospodářské boykoty. Kdežto USA se závislými zeměmy tu sílu měly. A tak toho využily…

 8. Zapomenel jste ve sve ideologicke zapalenosti obhajujici agresivni dobyvacnou valku a bombardovani mest pro ILUZORNI pocit ohrozeni odpovedet na vyse uvedene.Tak se polepšete.Bezte si na nadrazi občerstvit Vase argumenty s uprchlymi Ukrajinci.Oni Vam predaji ty prave argumenty a vrati do reality at jste v obraze.Eventualne se s nima muzete vratit na misto cinu,at si tu obhajujici valku tzv.osahate nazivo.Neni nad praxi.Pozor,pozor,syty hladovemu neveri tak alou mobilizovat.

  • Kolemjdoucí, pokud tomu rozumím, tak americké vpády do jiných zemí jsou podle Vás OK a u ruských je to válečný zločin, že?

   Skutečně zaslepenost hodná neblahého pátera Koniáše….,také pálíte na dvorku knihy v azbuce? Pozor, azbuku mají i na UA….,abyste to nepopletl…

 9. Vy tady porad vytahujete diktatorske rezimy Kadafiho,Husajna,Islamsky stat v Afghanistanu,atd.Tyto narody trpely pod otroctvim.Proti Kadafimu se bourili,obcanske valky,masakroval je.Afghanistan usana Ladin,jejich stredoveke zakony,atd.Priklad vidite v Afghanistanu,kdy zeny mohly studovat,ucit,byt rovnopravnym clovekem jak muz.Sotva USA vypadly,jsou zase jak nesvepravny dobytek.Co tem narodum ta amerika tak strasneho udelala?Mohli vzit veci do svych rukou a budovat.A vidite,vsude samy kalašnikov a zabijeni mezi kmenovymi vudci.Tak kde je chyba?A vy to srovnavate s RF,ktera 30 let v klidu obchodovala s udajnym prohnilym zapadem a najednou chce napadnout jadernou velmoc.To je na hlavu.Vy by jste jako prezident USA planoval napadnout RF?

 10. Máte kousek pravdy v tom, že se mnohdy jednalo o režimy s mizernou mírou svobody, to ano. Ale to neopravňuje, aby díky válce s USA Vietnam přišel o dva a půl milionů obyvatel a v Afganistánu asi 200 000 mrtvých. Tady obhajujete velmi špatnou věc….Amerika má po ww2 několik milionů mrtvých na svědomí…

  To je to strašné co Amerika udělala…

 11. No vidite,a to jako dnesni situace na Ukrajine je ze strany USA druhy Vietnam,nebo Afghanistan?Ja neobhajuji USA za to,co udelali ve Vietnamu,nebo jejich zasahovani v jinych zemich,protoze jsem v tech zemich nezil.Nemuzu hodnotit,jak moc Ukrajina zneprijemnovala zivot ruskojazycnych obyvatel,ja tam nezil,nevim pro vyzdvihuji Banderu a jeho kdysi boj o etnicky cistou Ukrajinu,ja tam nezil,nevim jestli opravdu mucili ruskojazycne obyvatelstvo,ja tam nezil,nevim kde vzali zbrane civiliste,ja tam nezil.Vidim jenom ostrelovana mesta,niceni elektraren,infrastruktury vybudovane a lidi kteri nevi kam maji utect,a je jich vsude v Evrope plno.Kolem me to mluvi ukrajinsky kam se hnu.To tak existecne ohrozuji zivot v RF ti utikajici civiliste?Vzal by jste je k sobe domu,vyslechl proc utikaji?

  • “Vidim jenom ostrelovana mesta,niceni elektraren,infrastruktury vybudovane a lidi kteri nevi kam maji utect,a je jich vsude v Evrope plno.Kolem me to mluvi ukrajinsky kam se hnu.To tak existecne ohrozuji zivot v RF ti utikajici civiliste?Vzal by jste je k sobe domu,vyslechl proc utikaji?”
   Naprostá většina té infrastruktury byla vybudovaná ještě za dob Sovětského svazu.
   Lidi vědí kam mají utéct – už jsem vám psal, že do RF uteklo přes 2 miliony (a to riskovali kulku do zad od Ukrajinců).
   A obyvatelé Ruska se na ně skládají a dávají potravinové dary – třeba i v sibiřském Blagověščensku, na Amuru, u hranic s Čínou.

   “Nemuzu hodnotit,jak moc Ukrajina zneprijemnovala zivot ruskojazycnych obyvatel,ja tam nezil,nevim pro vyzdvihuji Banderu a jeho kdysi boj o etnicky cistou Ukrajinu,ja tam nezil,nevim jestli opravdu mucili ruskojazycne obyvatelstvo,ja tam nezil,nevim kde vzali zbrane civiliste,ja tam nezil.”
   Když nic nevíte, raději nic nepište.

   • Vojtěchu, máte naprostou pravdu a to takovou, která se dneska nenosí…,bohužel..

    Kolemjdoucí, vy šibale, tam kde jste nebyl, tak byla genocída v pořádku,že?…Prostě používáte staré komunistické heslo:…,kdo nejde s námi, tak je proti nám…,a ještě si zanotujte ze staré komunistické častušky:…teď už máme co jsme chtěli…a lidé si k tomu přidávali:…a do rachoty zvesela….

 12. Ja jenom vidim,jak se Ukrajinci rozprchli jak kdyz do nich streli na vsechny stran,ale do Beloruska pro azyl ani jeden.A v Evrope je nemame kde davat.Za to vy presne jste byli na miste boju a vite presne kolik milionu vzalo roha do RF.Tak pardon.To jsou informace z prvni ruky,to uznavam,to jsem nevedel.

  • Soudruhu, když chodíš na diskuze, tak si neumíš najít zdroje kolik emigrovalo Ukrajinců, nebo odešlo ukrajinců do Ruska? Dva a půl milionu ofiko a půl milionu je tam jaksi načerno. Takže do ruska a do polska jich šlo nejvíce…, a na počet obyvatel po přepočtu na obyvatele, tak k nám…

 13. Ne zdroje,vy jste tam byli a mate to spocitene pane diverzni analytiku.Ja tem jinym zdrojum verim asi tak,jak tvrdili ze Ukrajinu nenapadnou.Takze pro ne milon sem a milion tam nehraje urcite roli.Ale Vase pocitani beru,mate prece prehled.Z Vas musi mit ustredni vybor radost.

  • Tak hlavně odhady a informace o počtech jsou i ze světa, néjen z Ruska, takže meleš zbytečně kafemlejnku…

   A s Ústředním výborem se di vycpat, ty fantastická nádhero….

 14. Kdyz jste tam nebyl,tak tady nic memate psat.Zeptejte se odbornika pana Vojty na tyto otazky,ten Vam to vysvetli jak mne

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*