Kdo má vlastně nést následky války?
Sdílet článek:

Zkusme se zamyslet… KDO MÁ VLASTNĚ NÉST NÁSLEDKY VÁLKY? Když vláda zavelí, jdou občané bojovat – ostatně proto si svoji vládu zvolili. Vláda, tedy alespoň teoreticky, je vyjádřením vůle občanů, ovšem stejně tak i vyjádřením všech jejich chyb, všech nedůsledností v myšlení, veškerého jejich špatného svědomí i chybných postojů. Vláda má od občanů mandát – zejména k použití síly. Lze říci, že když vláda zevelí “bojovat nevojensky”, pomocí sankcí, třeba tím, že se odpojíme od nerostných surovin a veškerého obchodu s nepřítelem, poneseme po určitou dobu určité následky, které lze srovnávat s následky skutečného vojenského střetu. A cílem je samozřejmě zvítězit. Každý z obou způsobů boje, zapojení se do války, musí mít strategické cíle. Nesmí to být jen prázdné gesto. Jinak je to v každém ohledu hazard se životy občanů. Vláda má vůči svým občanům zásadní povinnost: minimalizovat ztráty. Nemůže vést národ na jatka – ani kdyby mělo jít o jatka ekonomická.


Stále platí, že hlavním úkolem vlády je chránit životy svých občanů. A do toho nevyhnutelně spadá i povinnost chránit jejich majetek. Naše vláda tvrdí, že na Ukrajině se bojuje za nás, že je to také naše válka, a že podílení se na ekonomických sankcí je náš vklad do této války. Naše zapojení se. (A nyní nechme stranou, zda je správné se zapojit nebo zda bychom měli stát stranou – má stanoviska k této otázce najdete v jiných postech.) Úkolem naší vlády tedy musí být šetřit občany před dopady průvodních jevů válečného konfliktu na Ukrajině. Skutečně se o to snažit. Například, je-li takovým průvodním jevem růst cen pohonných hmot a energií, je třeba, aby se stát pokusil ceny držet na uzdě, a to v souladu s principem, že vláda má chránit životy, svobodu a majetek občanů. Z toho plyne, že nejvhodnějším způsobem, jak v této oblasti zasáhnout, není zastropování cen, nýbrž radikání snížení daňové zátěže. Vláda by měla, třeba i jen dočasně, zrušit DPH a spotřební daň na pohonné hmoty a energie. Jinak žene české občany na ekonomická jatka.

Je třeba si uvědomit, že naše vláda a náš parlament má velmi nízkou demokratickou legitimitu. Vzhledem k počtu voličů, jejichž hlas spadl pod stůl. Jestliže vláda ve válečném stavu nemá masivní podporu celého národa, daleko to nedotáhne. Měla by se chovat maximálně zdrženlivě, a podporu si budovat. To Fialova vláda nedělá. Jestliže se zatím zdá, že český národ za Fialovou vládou stojí, je to spíše důsledek pozitivního sentimentu vůči tomu, že Ukrajina trpí pod útokem sprostých agresorů. To je zcela v pořádku – ale tento pozitivní sentiment nevydrží dlouho. Vypadá to, že Fialova vláda s tím vůbec nepočítá a marní tak svoji jedinečnou příležitost. Mezi vládou a českým národem zeje propast, kterou velmi dobře zakrývají pozitivní emoce. Až tyto zmizí, bude se Fiala a jeho velmi velmi špatná vláda velmi divit.

 

Luboš Zálom

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. „Vláda má od občanů mandát – zejména k použití síly… Když vláda zavelí, jdou občané bojovat – ostatně proto si svoji vládu zvolili.“
    V tomto má autor pravdu. Všichni, kdo chodí k volbám, jsou také spoluzodpovědní za aktivity válečných štváčů ve vládě, včetně případného zabíjení nevinných lidí. Proč tedy panuje obecný názor, že volit je občanská (a snad i morální!) povinnost?

  2. Návrh skupiny poslanců, podle kterého by také dárci tkání a buněk dostali v případě pracovní neschopnosti po odběru svůj plný výdělek, vláda asi nepodpoří, ale ani neodmítne. Kabinet by mohl poslat zákonodárcům k novele transplantačního zákona podle podkladů pro středeční schůzi neutrální stanovisko.–klasika, ani tak, ani onak)))
    https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/03/k-uprave-nahrad-pro-darce-tkani-a-bunek-se-vlada-postavi-asi-neutralne/

  3. Čtěte pozorně–Nad rámec povinnosti uložené rozhodnutím Rady EU poskytuje Česká republika statut dočasné ochrany i ukrajinským státním příslušníkům a jejich rodinným příslušníkům (a také osobám bez státní příslušnosti a státním příslušníkům třetích zemí jiných než Ukrajiny, kterým byla …aha, pokrač. zdroj– https://advokatnidenik.cz/2022/03/25/jak-lex-ukrajina-zmenil-pobytovy-rezim-uprchliku-odpoved-dal-webinar-cak/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*