Kdo z koho?
Sdílet článek:

Von Leyenová prohlásila, že EU nepřipustí platby za ruský plyn v rublech, jak přikázal ruský prezident,  podle ní by to narušilo blok protiruských sankcí. O tom, zdali se bude platit v rublech nebo nebude, nerozhoduje ona, ale německá vláda a ta nespustí energetickou krizi kvůli platbám v rublech. Bývalý prezident Medveděv kontroval tím, že EU plyn  brát od Ruska nemusí. O dopadech silného rozhodnutí ruského prezidenta o platbách od nepřátelských států v rublech se zatím jen  spekuluje. Západ vyloučil velkou část ruských obchodních bank z bankovního systému SWIFT a znemožnil jim obchodovat v dolarech a euru, tedy ať platí ze plyn v rublech, řekl Medveděv.

Západní sankce vedly k maximální redukci ruského importu z nepřátelských zemí, když není import zboží a služeb, neexistuje urgentní  potřeba příslušné měny. Navíc Rusko nemá záruku, že dolarové a euro platby za plyn ruským bankám na západě se neoctnou z nějakého důvodu v sankčním záběru nebo nepadnou do nových sankcí. Platební schema za plyn se mění, kupující bude muset vstoupit na ruský trh a kupovat rubly a zde platit za plyn, je to jediná záruka, že prodávající  bude spravedlivě kompenzován. Západ zmrazil ve svých bankách 300 miliard dolarů ruské centrální banky, tj. polovinu ruských valutových rezerv, přechod na rubly je jednou z odpovědí na neomalené sankce. Ruská centrální banka odvetou zakázala valutový transfer  z ruského finančního systému do finančních systémů nepřátelských zemí, platby plynoucí z korporativních dluhů ruských společností západním dlužníkům mohou být transferovány na západ jen s povolením vládní komise.

Putinův příkaz o přechodu na rubly v obchodě s nepřátelskými zeměmi někteří ekonomové kvalifikují jako epochální. Rusko dnes pokrývá 40% evropské spotřeby zemního plynu, minimálně příští dva roky potrvá vysoký stupeň evropské závislosti na ruských dodávkách. Pokud se prokáže záměr přechodu na rubly v obchodu s plynem, očekává se, že ke stejnému modelu přejde Rusko v exportu ropy a kovů. Vesměs ekonomové soudí, že ruská měna tímto rozhodnutím dostane silnou vzpruhu, na ruské valutové tržiště vstoupí aktéři, kteří budou muset kupovat rubly a vytvářet si rublové  rezervy.  Sankce znemožnily Rusům nakupovat na západě za dolary a eura nebo si vytvářet rezervy a není tedy smysluplná kompenzace za plyn v těchto měnách. Die Welt uvedl, že pokud západ na to přistoupí, pak evropské banky budou de facto plnit roli ruské centrální banky, prodávat eura a dolary a kupovat rubly a tak rubl posilovat. Obejde se tím jedna z nejsilnějších sankcí proti ruské centrální bance, jejíž valutové rezervy byly zablokovány. Prezidentovo rozhodnutí je rozhodným krokem k proražení sankcí a západ buď na to přistoupí nebo bude mrznout. Západní společnosti budou muset obcházet sankce, kupovat rubly, pumpovat devízy na ruský trh a jedině tak mít přístup k ruskému surovinovému trhu.

LIBOR ČÍHAL
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Bohužel je to tak. Západní sankce takzvaně “backfired”, neboli vystřelily autorům do ksichtu. Kdo má barák a kotlík na plyn, bude příští zimu mrznout. To se netýká Romů, ti si v paneláku udělají v obýváku ohniště, jak jsou zvyklí. Venkovské báby opět vyrazí s ošatkama do lesů krást roští a bude je honit URNA.
  Horníci taky sfárají do dolů lámat rekordy ve vytěžení množství uhlí za směnu.
  Snad se to nedotkne mě, protože topím i chladím poměrně malý prostor elektrickou klimatizací. Elektřiny má ČR díky jaderným elektrárnám dost, jenom se musí utnout její přeprodávání na burze v Lipsku. Ať mrznou Němci a ne Češi.
  Válka na Ukrajině mě nijak netěší, ale má jeden pozitivní dopad – definitivně to
  hodilo vidle do Energiewiende (=soláry+větrníky+elekromobily+Gretenismus).

  • Napadá mě byznys start-up plán. Směnit koruny za rubly, propašovat je ve slipech do Ruska a objednat si bombardování plynovými bombami na padáčcích. Plyn potom přeprodávat potřebným domácnostem v Česku.

 2. no myslím,že Vovka Putin opět celý “demokratický” svět pěkně přechcal-a netýká se to jen plynu nebo ropy,ale i vzácných kovů nebo umělých hnojiv-aby za chvilku,až opravdu udeří bída a obyčejní lidé se pořádně naserou neviseli představitelé EU a u nás pětikolalice na kandelábrech i s celými svými rodinami…

 3. Někde jsem se dočetl, že Ukrajina a Rusko zásobuje Afriku a některé státy Blízkého východu až 4O% pšenice. Zatím to vypadá, že Ukrajina letos nezaseje a Rusko díky sankcím zase nevyveze, čili výsledkem bude hladomor a obrovská invazní vlna z Afriky do EU. Před ní nás paradoxně ochrání uprchlé ženy a děti z Ukrajiny, protože Afričany už k nám nepůjde přerozdělit, protože plno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*