Klimatická poradna rádia Jerevan pro vystresované občany




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Frekvence katastrofických klimatických událostí je prý každým dnem vyšší. Zoufalé děti hledají pomoc u psychologů, dospělí občané mohou propadnout ohnivé vodě. Ale řešení je přitom tak prosté. Pět minut v Jerevanu. Jako bonus jedna mimořádně překvapivá zpráva.

Jednoduchý návod, jak přežít každou klimatickou zprávu.

Sdružení dětských psychologů posílá zoufalý dotaz:

„Milé rádio,

naše ordinace jsou plné dětí v různém stavu malomyslnosti. Nestíháme. Zkoušíme je uklidnit za pětiminutové sezení, ale marně. Co máme dělat?”

Rádio Jerevan:

„Milí psychouši, je to těžké. Ale všimli jsme si, že i otrlí redaktoři rádia Jerevan propadají depresi při sledování předpovědi počasí a děsivé frekvenci mimořádných událostí tu v Evropě, tu jinde. Proto vám navrhujeme tři varianty řešení:”

Za a) zakažte dětem dívat se na předpověď počasí, nebo za b) navrhněte ústavu dezinformací, ať meteorology zavřou za šíření poplašných dezinformací, nebo za c) požádejte školy, ať děti naučí kritickému myšlení. Áčko je jednoduché, béčko by bylo zábavné sledovat a céčko je pracné, ale vydrží. Tak si vyberte!”

Amatérský meteorolog pan Lukáš je zvídavý:

„Milé rádio,

proč jsou v poslední době všechny meteorologické události takzvaně bezprecedentní?”

Rádio Jerevan:

„Milý Lukáši, to je jednoduché. Může za to takzvaný klimatický zákon bezprecedentních událostí, za jehož objev dostala skupina vědců záruku velkorysých grantů na příští dvě pětiletky. Zákon říká, že vybere-li si odborník dostatečně krátké období, je každá událost bezprecedentní. I výskyt neděle je bezprecedentní, když se to měří za týden.”

Žák Pepíček poslal rukou psaný dopis podepsaný celou třídou:

„Milé rádio,

s čím souhlasí 97 % vědců, o kterých nám ve škole pořád vyprávějí?”

Rádio Jerevan:

„Milý Pepíčku, 97 % vědců souhlasí s názory lidí, kteří jim dávají peníze. Věděly to už tvoje babičky, když říkaly, čí chleba jíš…”

Utajený odbor klimatického matení v rámci divize strategické manipulace EU píše:

„Milé rádio,

Nevěděli byste nějaký trik, jak zdokonalit matení tak, aby byli brzy totálně zmatení?”

Rádio Jerevan:

„Milí pomatenci, tak určitě. Naučte se používat výraz stoletá nebo padesátiletá voda. Takové označení znamená, že v dané lokalitě existuje v daném roce 1% nebo 2% pravděpodobnost, že přijde povodeň o určité síle. V čem je ten trik? Sledujete-li sto měst, tedy lokalit, lze předpokládat, že v jedné lokalitě bude každý rok stoletá voda a padesátiletá voda bude dokonce ve dvou městech. Kdybyste se rozhodli sledovat třeba tisíc lokalit, budete mít stoletou vodu každý rok třeba na deseti místech. To už zní dostečně hrozivě, no ne?”

Ministerstvo zbytečného vzdělání se neví rady:

„Milé rádio,

dostali jsme pokyn, abychom na všech školách zavedli výuku o klimatické krizi. Dá se to udělat nějak jednoduše?”

Rádio Jerevan:

„Hele, dá. Nazvěte to korupční krizí a ukazujte dětem grafy, kolik grantů kdo dostává. To je jednoduché a splňuje to požadavky na koncept škola hrou podle našeho Učitele národů. Příkladů vymyslíte tisíce. Kdo je nejzkorumpovanější? Jaký je průměrný úplatek? Nebo vážený průměr podle genderového složení výzkumného týmu? Jaká je korelace mezi výší úplatku a děsivostí zprávy?”

Agentura Reuters hledá nějakou bulvární zprávu:

„Milé rádio,

jaká je nejpřekvapivější zpráva měsíce listopadu? Něco opravdu šokujícího, jak my tady s oblibou říkáme ‘breaking news’. Aby na to lidé zírali a říkali si, že to není možné.”

Rádio Jerevan:

„Milá agenturo, takzvanou mediální bombou je zpráva, že soutěž Miss Universe vyhrála skutečná žena. Really, jak říkáte u vás v té Americe. Bez penisu, s opravdovou pipinkou a krásnými bábovičkami. Bomba!”

Upozornění kontrolorům:

Je docela dobře možné, že za výše uvedeným textem jsou ruští trpaslíci. Politický pracovník rádia objevil v knihovně, kterou Jerevanu darovala neznámá posluchačka, jeden dezinformační pamflet s názvem Vojna je mír od nějakého ruského tlusťocha Lva Nikolajeviče. Celé rádio ale muselo povinně absolvovat víkendový plzeňský VUML, večerní univerzitu moderního liberalismu, aby se už takové věci neopakovaly. Tak asi tak. A schválně si můžete zkusit dezinformační test, který museli absolvovat všichni redaktoři rádia Jerevan.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*