Novinky

Konflikt na východě Ukrajiny: Putin mluví o „genocidě“, Biden hrozí sankcemi, Macron vyzývá k diplomacii
Sdílet článek:

Putin řekl Radě pro lidská práva, že „rusofobie je prvním krokem ke genocidě“. „Vy i já víme, co se děje v Donbasu. Rozhodně to připomíná genocidu,“ dodal Putin. Podobná přirovnání ohledně konfliktu na východní Ukrajině Putin učinil již dříve, mimo jiné v letech 2015 a 2019.

Proruské milice a ukrajinská armáda bojují na východě Ukrajiny od roku 2014 poté, co Moskva připojila ukrajinský poloostrov Krym ke své federaci. Toto připojení nebylo nikdy mezinárodně uznáno a je považováno za nezákonnou anexi. Rusko v konfliktu podporuje separatisty, kteří v Luhansku a Doněcku vyhlásili tzv. lidové republiky. V bojích již zahynulo více než 13 000 lidí.

V poslední době se výrazně zvýšilo napětí mezi Ruskem a Západem v konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k masivnímu rozmístění ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou panují obavy, že by Moskva mohla na sousední zemi zaútočit. Moskva to odmítá a obviňuje Ukrajinu z provokací.

Žádné zapojení USA do případné války

Americký prezident Biden ve čtvrtek telefonicky jednal o konfliktu s ukrajinským vůdcem Zelenským. Zelenskyj po rozhovoru vyslovil poděkování Bidenovi za jeho „silnou podporu“ Ukrajině.

Biden a Putin si vyměnili názory na konflikt na východní Ukrajině během videosummitu. V případě invaze pohrozil Biden Putinovi bezprecedentními americkými sankcemi. Americký prezident však zatím vyloučil přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem.

Německo a Francie chtějí pokračovat ve svém zprostředkovatelském úsilí v ukrajinské krizi. „Tato práce musí pokračovat,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na tiskové konferenci. Měl na mysli takzvaný normandský formát, který spojuje Francii, Německo, Rusko a Ukrajinu při hledání řešení krize. Rusko se však tomuto formátu v poslední době vyhýbalo.

Paříž a Berlín se v tomto ohledu snaží podle Macrona dosáhnout pokroku již několik let. Macron zdůraznil, že normandský formát zabránil zhoršení situace a přinesl výsledky.

Rusko mezitím prohlásilo, že jeho stíhací letouny zachytily francouzská a americká vojenská letadla nad Černým mořem. Podle Ruského ministerstva obrany se pět letounů otočilo poté, co je ruské radary zachytily.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*