Kontroloři dezinformací: Prostor pro diskuzi o pandemii končí!




Sdílet článek:

Facebook blokuje článek vlivného britského lékařského časopisu. Twitter zpřísnil pravidla pro šíření informací o nemoci Covid-19. A výrobci vakcín nechtějí očkovat uprchlíky, protože se obávají odpovědnosti za vedlejší účinky.

Vlivný lékařský časopis BMJ, což je zkratka pro British Medical Journal, si stěžuje společnosti Facebook na nekorektní kotrolu informací. BMJ je jeden z nejstarších a nejvlivnějších zdravotnických časopisů na světě. Byl založen v Anglii v roce 1840. Editoři časopisu zaslali otevřený dopis šéfovi společnosti Facebook.

V dopisu1 uvádějí, že jejich časopis dostal informace od bývalého zaměstnance společnosti Ventavia, která prováděla pro firmu Pfizer klinické testy vakcíny proti Covid-19. Podle těchto informací zdokumentovaných řadou písemných dokumentů nedodržovala společnost Ventavia pravidla pro provádění klinických studií a mohla tak ovlivnit spolehlivost prezentovaných dat. Časopis BMJ pověřil svého reportéra, aby o této události napsal článek2. Článek byl publikován na počátku listopadu za dodržení standardních pravidel časopisu, která zahrnují právní revizi a recenzi nezávislým odborníkem.

Přesto Facebook označil článek jako závadný a blokoval jeho šíření na síti. Editoři časopisu žádají ve svém dopise Facebook o urychlenou nápravu.

Nový šéf společnosti Twitter přitáhl uzdu

Zakladatel a ředitel společnosti Twitter, J. Dorsey, předal na počátku prosince žezlo svému nástupci, kterým se stal dosavadní technický ředitel P. Agrawal. Při svém nástupu do funkce odpověděl na otázku ohledně svobody slova takto: „Soustřeďme se méně na přemýšlení o svobodě slova a přemýšlejme více o tom, jak se doba změnila.”

Nová pravidla3 pro šíření dezinformací o nemoci Covid-19 byla vydána obratem. Podle nich je porušením pravidel například jakákoli informace, která tvrdí, že lidé, kteří byli očkováni, mohou virus dále šířit, nebo informace, která nesprávně interpretuje oficiální data. V případě porušení pravidel může následovat pozastavení nebo zrušení účtu uživatele, který dezinformace šíří.

Zakáže Twitter vládní organizace?

Není jasné, jak se bude nové pravidlo aplikovat v případě amerického úřadu pro kontrolu léčiv, který na svých stránkách4 uvádí, že i očkovaní lidé se mohou nakazit nemocí Covid-19. Dále tvrdí, že „lidé nakažení po očkování mohou Covid-19 přenášet na ostatní”. Stejně tak lékařský časopis Lancet, který v listopadu zveřejnil článek5, ve kterém píše, že je hrubou nedbalostí ignorovat očkovanou populaci jako možný a relevantní zdroj přenosu nemoci Covid-19.”

Doktoři na Novém Zélandu zbaveni licence 

Třem lékařům byla na Novém Zélandu6 pozastavena licence na vykonávání lékařské praxe, protože šířili dezinformace o nemoci Covid-19. Prezident lékařské komory řekl, že berou záležitost velmi vážně a že neexistuje žádný prostor pro šíření pochybností o vakcíně proti Covid-19 při výkonu jejich lékařské praxe nebo na jejich sociálních sítích.

Jeden ze suspendovaných lékařů řekl v rádiu, že oficiální místa neříkají pravdu o negativních reakcích na vakcínu. Dále řekl, že povinné očkování je „neobhajitelné ve světle vědeckých poznatků”.

Americká lékařská asociace vydala varování doktorům

Americká lékařská asociace vydala v polovině listopadu prohlášení7, ve kterém varuje před šířením dezinformací o nemoci Covid-19. Podle prohlášení se asociace bude intenzivně věnovat dezinformacím, které šíří lékařští profesionálové, a navrhne strategii, jak na to reagovat.

Němečtí politici volají po kontrole alternativních sociálních sítí

V posledních dnech nazvali někteří němečtí politici aplikaci Telegram, která je svobodnější obdobou aplikace Twitter, hrozbou pro demokracii, neboť protesty proti vládním opatřením v Německu jsou organizovány za její pomoci. Titulek v novinách8 zněl „S pomocí Telegramu k průvodu s pochodněmi”. Protest podle oficiálních míst nemá nic společného s „obavami a voláním po svobodě” a byl nazván „fašizoidním.”

Firma Pfizer chce prodloužit lhůtu pro zveřejnění dat

Firma Pfizer byla soudem vyzvána ke zveřejnění dat, na základě kterých byla schválena její vakcína. Z administrativních důvodů požádala soud, aby jí povolil zveřejňovat maximálně 500 stránek za měsíc. Tímto tempem by zveřejnění dokumentace trvalo 55 let. Nově firma Pfizer požádala o prodloužení lhůty na 75 let, neboť může sice zrychlit tempo vydávání, ale zároveň informovala, že má o 59 tisíc stránek ke zveřejnění navíc.9

Právník organizace, která požaduje zveřejnění informací, uvedl, že je „absurdní, aby vláda dávala firmě Pfizer miliardy, nařizovala Američanům použití jejich produktu, zakazovala jim žalovat firmu v případě škody, ale přitom jim neumožnila vidět data, na základě kterých dostala firma licenci”.

Pfizer nestíhal zapisovat hlášení

Dokumenty10, které firma Pfizer dosud zveřejnila, nemají pro laika velkou vypovídací hodnotu. Přesto obsahují překvapivé pasáže. Na straně 6 uvádí firma Pfizer, že „z důvodu vysokého počtu hlášení o spontánních negativních reakcích na její produkt se soustředila na zpracování hlášení o vážných případech…” Dále uvádí, že zvýšila kapacity na zpracování hlášení a „najala přibližně [začerněno] nových pracovníků na plný úvazek”. Počet nově najatých pracovníků je podle společnosti obchodním tajemstvím.

Uprchlíci nemusí dostat vakcínu, protože výrobci se bojí odpovědnosti

Agentura Reuters11 informovala tento týden, že desítkám milionů uprchlíků může být odmítnuta aplikace vakcíny proti nemoci Covid-19, neboť výrobci se obávají možných soudních sporů v případě nežádoucích vedlejších efektů. Výrobci vakcín standardně vyžadují před distribucí vakcíny imunitu proti případným žalobám. V případě uprchlíků je však nejasný jejich právní statut a není tak zřejmé, zda jsou výrobci chráněni před možnými soudními spory.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*