
ET/ČTK
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, dnes podepsala s korejskou firmou KHNP finální smlouvy k výstavbě dvou jaderných bloků v Dukovanech. Informace zdrojů ČTK před jednáním vlády potvrdil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Firmy tak učinily jen několik hodin po zrušení předběžného opatření soudu, které uzavření dohod blokovalo.
KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil na základě kasačních stížností společnosti EDU II a KHNP předběžné opatření, které zakazovalo podepsat smlouvu na stavbu nových bloků v Dukovanech. Opatření vydal na začátku května Krajský soud v Brně na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která napadla rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle nějž byl jaderný tendr v pořádku. Žalobu EDF krajský soud projedná 25. června.
Další zástupci vlády i obou firem zatím kroky kolem podpisu smlouvy s KHNP nekomentovali. Měli by tak učinit na odpolední tiskové konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) dnes ČTK ke zrušení soudního opatření, které zakazovalo podpis smlouvy k Dukovanům, řekl, že otevřené okno příležitosti je nutné využít.
Podpis finálních dohod s korejskou KHNP byl původně plánovaný na 7. května, kvůli předběžnému opatření soudu však byl odložen.
„Je to důležitý krok na cestě k větší energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky,“ zdůraznil Fiala. „Jsme rádi, že jsme mohli smlouvu s KHNP podepsat. Nabídla nejlepší podmínky a také nejsilnější záruky, že tyto podmínky dodrží,“ řekl na dnešní tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).
Připomněl, že nové bloky by měly vyrábět elektřinu za cenu pod 90 eur za megawatthodinu (MWh). „To je i v mezievropském srovnání příznivá cena, je menší než v jiných státech, kde rovněž připravují výstavbu nových jaderných zdrojů,“ podotkl Fiala.
Podle něj spolupráce s KHNP zajišťuje také široké zapojení českého průmyslu do projektu. „Podíl 60 procent účasti českých firem bude dodržen. Už nyní jsou uzavřeny smlouvy na 30 procent a další budou následovat,“ připomněl.
Co ťape Fiala není vúbec podstatné. Jedno je jisté. Cena bude vyšší, účast ČESKÝCH firem nížší a k dokončeni projektu dojde pozdě.
KHNP je firma bez referencí. Bude to zajímavé.