Kverulant žaluje ministryni obrany Černochovou za to, že tají informace o pětkrát předražených nákupech kulometů za 1,5 miliardy
Sdílet článek:

VOJTĚCH RAZIMA

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky pětkrát předražených kulometů MINIMI. Nákup proběhl bez výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale jihočeský překupník. Ten navíc Kverulantovi vyhrožuje žalobou, pokud tento článek nestáhne.  V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS) byla cena za kulomety byla navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Ministryně tají, zda za to armáda dostane alespoň víc kulometů. Proto na ní Kverulant nyní podal žalobu za porušování zákona o veřejném přístupu k informacím.

Kulomety MINIMI jsou ve výzbroji české armády již roky, podobně jako u prakticky všech armád zemí NATO, a k dispozici jich vojáci mají už několik stovek. O dalším nákupu 949 belgických kulometů do roku 2025 za 1,13 miliardy korun rozhodl 13. prosince 2021 tehdejší náměstek pro řízení sekce Lubor Koudelka. To ještě za působení ministra obrany Lubomíra Metnara . Následně byla těsně před Vánoci 2021 uzavřena vlastní, takzvaná rámcová smlouva. Podepsán je pod ní opět Lubor Koudelka. Nešlo o nákup narychlo vyvolaný válkou na Ukrajině. K začátku ruské invaze tehdy ještě scházely dva měsíce.

Překupník

Dodavatelem kulometů nebyl jejich belgický výrobce Fabrique Nationale, ale český překupník  CB SERVIS CENTRUM z Borku u Budějovic. Resort využil prostředníka navzdory slibu Babišovy vlády, že zbrojní nákupy ze zahraničí budou probíhat bez nich a bude se nakupovat napřímo.

Bez řádného výběrového řízení

Na miliardovou zakázku neproběhlo řádné výběrové řízení. Zakázka byla zadána formou „jednacího řízení s uveřejněním“. Nabídku podal pouze jediný, překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulant je přesvědčen, že podmínky byly překupníkovi ušity na míru a někdo jiný se tak ani přihlásit nemohl. Tomu svědčí to, že ministerstvo trvalo na dodání kompletních sad, tedy kulometu a optiky jedním dodavatelem. Pokud by úředníci poptali zvlášť kulomety a zvlášť optiku s montáží, mohli by dostat lepší ceny na obě hlavní komponenty dodávky. Ale o lepší cenu tady patně nešlo.

Kverulant je také přesvědčen, že vděčnost majitelů CB SERVIS CENTRUM se neomezí jen na zaslání vánočního pohlednice těm, kteří jim tento miliardový kšeft dohodili.

Cenu ani neověřil žádný znalec s kulatým razítkem. Možná proto, že cena 1,19 milionu korun za jeden kus kulometu je skutečně hodně přehnaná. „Cena vypadá skutečně velmi zvláštně. Musíme si uvědomit, že to je v podstatě cena tří osobních automobilů a lehký kulomet této kategorie není zas tak sofistikovaná zbraň,“ řekl vojenský publicista a šéfredaktor ATM Michal Zdobinský. Více již v reportáži ČT:

Lehký kulomet FN MINIMI skutečně není posledním výkřikem zbrojního průmyslu. Poprvé byl představen v roce 1974 a v současnosti jej používá více než 20 zemí světa. V roce 1982 byl zaveden do výzbroje armády USA pod označením M249 Squad Automatic Weapon (SAW). Výrobcem je belgická firma Fabrique Nationale de Herstal nebo FN Herstal (někdy zkracováno jen na Fabrique Nationale, FN).

Pětkrát dražší než od výrobce

Belgické kulomety přitom napřímo od výrobce nakupuje například Norsko či Portugalsko. Norsko dokonce dostalo od výrobce cenu 219 tisíc korun za kus. To je více než 5krát levnější než český nákup za 1,19 milionu za kus. Ministerstvo se trochu chabě hájí, že Armáda ČR na rozdíl od Norska, garantovala odběr pouze 477 kusů kulometů, kdežto Norové se zavázali odebrat nejméně 1000 kusů. Ministerstvo také naznačuje, že Norové si kulomety koupili bez optiky a bez „soupravy na čištění“:

V minulosti Česko nakoupilo 269 shodných kulometů za dvě stě milionů korun, tedy opět výrazně levněji. Nákup tehdy probíhal přes nákupní agenturu NATO SUPPORT AND PROCUREMENT AGENCY (NSPA). NSPA je speciální agenturou NATO poskytující svým zákazníkům podporu při pořizování vojenského materiálu. Ale velká renomovaná mezinárodní agentura nebyla náměstkovi Koudelkovi patrně dost dobrá, proto dal přednost překupníkovi z Borku u Budějovic: „Co se týká zadání přes NSPA, je pravda, že v minulosti jsme pořízení tohoto kulometu realizovali přes NSPA, ale bohužel jsme neměli příliš dobré zkušenosti. Ta zakázka se protáhla o několik let.“

Půl miliardy pryč, ale kulomet žádný

Stížnost na to, že nákup prostřednictvím specializované nákupní agentury NATO by trval dlouho, působí dosti groteskně. Ministerstvo obrany sice překupníkovi z Borku u Budějovic zaplatilo půl miliardy korun, ale v únoru 2023, tedy za rok a čtvrt od podpisu smlouvy od nich ještě nemělo jediný kulomet.

Za ministerstvo podepsal „velkorysou“ smlouvu tehdejší náměstek sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka. Mimochodem Koudelka je absolventem studia kultura a řízení kultury na Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda a na ministerstvu obrany se pohybuje nepřetržitě již od roku 1990.

Povýšení hlavního nákupčího

Čekali byste možná, že po změně vlády v lednu 2022 byl Koudelka novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen a čelí policejnímu vyšetřování pro korupci. Omyl. Lubor Koudelka na ministerstvu obrany pracuje nadále. A podle všeho si za nové ministryně Černochové si ještě polepšil. Z náměstka se stal vrchním ředitelem sekce vyzbrojování a strategie. Podle Ministerstva obrany však prý nešlo o žádné povýšení, ale jen o přejmenování pozice. „Na základě změny zákona o státní službě účinné k začátku letošního roku totiž došlo ke změně označení služebního místa „náměstek pro řízení sekce“ na „vrchní ředitel sekce“: sdělilo ministerstvo obrany Kverulantovi v lednu 2023.

Lubomír Koudelka, vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany | zdroj ČT

Ale ať už Koudelka skutečně povýšen byl nebo byl jen jeho post jen honosněji pojmenován, podle Kverulantova názoru nemá za pětkrát předražený nákup za miliardu co dělat ve vysoké státní funkci. Nemluvě o tom, že Koudelka jako hlavní nákupčí jistě nese vinu i za to, že ministerstvo obrany dostalo rekordní, půlmiliardovou pokutu od antimonopolního úřadu. To když v roce 2021 v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách jiného potenciálního dodavatele, italské společnosti Leonardo.

Proto Kverulant v lednu 2023 požádal ministryni obrany Janu Černochovou o vysvětlení a nápravu: „Je zjevné, že nákup byl několikrát předražen oproti běžným cenám. Vysvětlete, jak je to možné a uveďte, kdo byl za realizaci tohoto nákupu potrestán. Bylo iniciováno vyšetřování? Jaký byl výsledek?“  Kancelář ministryně obrany mu dopisem z 16. února 2023 na tuto otázku odpověděla jedinou větou: „Ministerstvo nesdílí Váš osobní názor, a proto neuplatňuje žádný z Vámi předpokládaných postupů.“

Navýšení ceny na 1,5 miliardy

Nejenže Koudelka nebyl z ministerstva obrany s ostudou propuštěn, ale již za působení nové ministryně Černochové byl v dubnu 2022 k původní miliardové rámcové smlouvě připojen dodatek, který navýšil cenu. Nově ministerstvo a tedy daňoví poplatníci zaplatí na 1,464 miliardy korun. Pod dodatkem je opět podepsán Koudelka.

Kverulant je přesvědčen, že tímto navýšením ceny byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. V principu totiž není možné uzavřít smlouvu a tu pak jen dodatky bez limitu podstatně rozšiřovat. A navýšení ceny z 1,126 miliardy na 1,454 miliardy takovým rozšířením bezpochyby je. Proto Kverulant podal podmět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS mu v březnu 2023 sdělil, že se jeho podnětem zabývá.

Kolik kulometů navíc na základě výše uvedeného dodatku ministerstvo dostane a jestli vůbec nějaké není jasné. Obrana Kverulantovi odmítla sdělit informace o počtech kulometů a jejich cenách a 16. února 2023 o tom vydala rozhodnutí. Překupník, který kulomety dodává si to prý nepřeje.

Ministryně obrany Černochová tají informace

Kverulant se s tímto ignorováním zákona o veřejném přístupu k informacím odmítl smířit a proti neposkytnutí informací podal odvolání. Vyřízení odvolání má ze zákona na starosti přímo kancelář ministryně obrany Jany Černochové. Ta rozhodnutím ze dne 22. března 2023 Kverulantovo odvolání odmítla. Opět s odkazem, že překupník, od kterého proběhl nákup kulometů si to nepřeje. Proto Kverulant proti nezákonnému rozhodnutí podal v květnu 2023 soudní žalobu.

Další zálohy pro překupníky?

Jak již bylo uvedeno, Ministerstvo obrany sice překupníkovi z Borku u Budějovic zaplatilo půl miliardy korun, ale v únoru 2023, tedy za rok a čtvrt od podpisu smlouvy od nich ještě nemělo jediný kulomet. Kverulant se domnívá, že podobným způsobem je nakupováno velké množství zbraní. Proto v květnu 2023 vznesl na ministerstvo další žádost o sdělení totožnosti deseti finančním objemem nejvýznamnějších dodavatelů, kterým byla vyplacena záloha na jejich dodávky v letech 2015 až 2022. Pokud ministerstvo bude informace opět tajit, je Kverulant připraven se opět soudit.

Otázky Václava Moravce, pravidelná přehlídka servility

V neděli 2. dubna 2023, nedlouho po tom, co Kverulant informoval veřejnost o tom, že Černochová tají informace o nákupu kulometů, byla ministryně hostem pravidelného pořadu Otázky Václava Moravce. Dostavil se i její předchůdce Lubomír Metnar. Moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec měl příležitost se obou politiků v živém vysílání zeptat na spoustu věcí. Třeba právě na pětkrát předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy od překupníka nebo na nedávno potvrzenou rekordní pokutu ve výši 550 milionů korun za chyby v tendru na armádní vrtulníky. Václav Moravec se však všem nepříjemným tématům vyhnul a nejprestižnější pořad veřejnoprávní televize i tuto neděli pokračoval v dobře zajetých kolejích servilnosti.

Jana Černochová, Václav Moravec, Lubomír Metnar | zdroj Česká televize

Diváci byli opět svědky milého setkání starých přátel, kteří se mají rádi a kteří si to přišli říct před svátečním nedělním obědem. Václav Moravec tuto selanku rozhodně nerušil nepříjemnými otázkami, které by však redaktor placený z veřejných peněz politikům rozhodně pokládat měl. Nejen, že se nezeptal Černochové na předražené kulomety, ale ani bývalého ministra Metnara na rekordní pokutu 550 milionů korun, kterou v roce 2021 vyměřil ministerstvu obrany Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na armádní vrtulníky a kterou v březnu 2023 svým rozhodnutím definitivně potvrdil soud. Podle ÚOHS se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků.

Z Václava Moravce se už dávno stal další obhájce systému. Potřebujeme veřejnoprávní televizi, ale nepotřebujeme vyčpělé konformisty a jejich pořady. Aby společnost prospívala, potřebujeme kvalitní zpětnou vazbu. Ale ze strany intelektuálů jsou nyní k dispozici spíše projevy nadřazenosti a svazáckého oportunismu.

Překupník vyhrožuje

Jak už bylo několikrát uvedeno, tak dodavatelem kulometů nebyl jejich belgický výrobce Fabrique Nationale, ale český překupník CB SERVIS CENTRUM z Borku u Budějovic. Ten prostřednictvím najaté drahé mezinárodní právní kanceláře ARROW zaslal 30.3.2023  Kverulantovi výhružný dopis. Píše se v něm to, co v obvyklých výhružných dopisech, které Kverulant čas od času dostává. Pokud Kverulant ve lhůtě tří dnů svůj článek neodstraní, neuveřejní omluvu, bude následovat žaloba, náhrada škody, trestní oznámení… Kverulant je na podobné výhružky zvyklý a zachová se jako obvykle. Nenechá se vydírat, svůj článek nestáhne a bude dál pokračovat v odhalování ničemností, které nákup předražených kulometů zjevně provázejí.

Pouze kosmetická změna

V polovině prosince 2022 uplynul jeden rok od jmenování vlády Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující tuto vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO. Zdá se však, že minimálně na Ministerstvu obrany jede vše ve starých kolejích a prostřednictvím obrovských zbrojních zakázek dál pokračuje masivní rozkrádání veřejných financí.  Svědčí o tom i reakce úřadu Jany Černochové na Kverulantova zjištění , kterou lze s trochou nadsázky shrnout takto: „Žádné kulomety jsme nekupovali a ta částka také nesedí.“

Debata

O příčinách násobně předraženým armádních nákupů přišel v březnu 2023 do Debatního klubu diskutovat ředitel protikorupční organizace Kverulant.org Vojtěch Razima a válečný veterán pplk. Ing. Mgr. Bohuslav Pernica, Ph.D.

Bohuslav Pernica učí na Univerzitě Pardubice, takové předměty jako je ekonomika bezpečnosti, mezinárodní bezpečnostní politika a nebo také aktivity proti korupci. Bohuslav Pernica je polistopadovým absolventem VVŠ PV ve Vyškově, obor ekonomika obrany státu, doktorskou práci psal na téma profesionalizace armády České republiky  a problém hospodárnosti. Má za sebou praxi jak v armádě tak na Ministerstvu obrany.

Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojník Služby pro odhalování korupce (SPOK). Pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogové organizaci Kverulant.org o.p.s. a ujal se jejího řízení.

Vojtěch Razima

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. Skvělé…a ještě žaloba za transportéry. Náhoda, že je zase cena 5× vyšší?

  Cena jednoho kusu CV-90, za kterou nakupuje Černochová: 242 700 000 CZK!
  Cena jednoho kusu CV-90, za kterou nakoupilo loni Norsko: 55 000 000 CZK!

 2. D.Vy tu placete nad par drobnymi.To ten ficak ve zbrojeni teprve uvidite.Takove Polsko tam jen letos prihodí tak bratru 700 miliard a co ma ruce a nohy sup do armady.No a u nas? Nechte se prekvapit.No a za to bezte podekovat panu dobyvateli cizich uzemi.

  • A máme se z toho jako co? Poláci ať si dělají co chtějí, a Vy Magore taky.
   Rozumíte tomu co jsem napsal výše (to je o pár řádku nad Vašimy mekty)? 5x dražší! JEŠTĚ JEDNOU PRO MAGORY: 5 (slovy pět) KRÁT DRAŽŠÍ. UŽ TOMU ROZUMÍTE? aha…jo je nám to tu jasné….

  • Můžete nějak rozumně vysvětlit, jak tenhle váš blábol souvisí s tím, že někdo krade? Rozumíte psanému textu???
   A mimochodem, zkuste se nechat vyšetřit u odborníků. Vaše obsese reagovat na cokoli odpovědí, že někde jinde to je, nebo že někdy dřív to bylo ještě horší, už vypadá na patologickou záležitost.
   Podle Vás, když je to jinde horší, tak tady můžou panáci lhát, krást, okrádat lidi, cenzurovat… (dosaďte si laskavě podle své fantasie)???

 3. Ja.No Vy jste to teda trefil.Krade se dneska,a muze to vlada dnesni a nejaka cenzura.Republika se rozkrada uz od roku 1989 za pomoci zradcovskych ekonomickych kolaborantů vseho druhu.A Vy si myslite,ze kdyz se do vlady dosadi nejaci buditele ze se vsechno vyresí.Tak tam zkuste nastartovat,budeme Vam fandit.Jste zrejme z toho spolku cim tady hur,tim vetsi radost u Vaseho vudce.

  • Dosadit tam Tebe MAGORE , tak i ze ŠVýcarska uděláš za pár let Středoafrickou Republiku. I ti afričani převyšují IQ 2× !

 4. D.Pane ideologu,v demokratickych svobodnych zemi jako je nase krasna zemicka to funguje tak,ze obcane voli sve predstavitele ve svobodnych volbach.No a svobodni obcane zvolili tak jak zvolili.No a Vam pokud se to nehodi do krámu s Vasim vudcem,musite pockat bud na dalsí kolecko,nebo tradaaaa za svojim vudcem do toho lepsiho sveta.Vidite jak je to jednoduché svobodné a krasné? Co by za to jinde dali takto svobodne volit a nadavat na vladu.Jó ta praxe.Ideologie je jen krasna iluze.

  • ROZUMÍŠ PSANÉMU TEXTU? Víš vůbedc co píšeš a na co odpovídáš? Vůdce si strč do rektu, opakuješ se a udržet myšlenku je stejně těžké jako to co z Tebe leze. Gratuluji. Píše bludy a jsi pro smích. Bohužel takových magorů je plný iděs, seznam i novinky.
   Budeš li takto trolit dál, budeš blokován, tak jako pravda, kterou nenávidíš a je blokována Tvými soukmenovci, kteří jsou bohužel aktuálně svobodně zvoleni k páchání “dobra”.

 5. D.Ale ale ale to jsme se to najezili na ten svet.A procpak? Kdo Vam slapl na bebinko?Ten Eurosojuz,USA?Tak se na ně vykašlete a jedte treba do Afriky jak se Vam tam tak libilo.Tak vidíte že to jde a ne že ne jak Vas tady v tom prohnilem zapade kazdy utlacuje a nemuzete to,ono,tamto nebo neco podobneho.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*