Kyjevu „ukradli“ Eurovizi
Sdílet článek:
Závěry a rozhodnutí, které padly na třetím setkání představitelů členských států NATO ve formátu „Ramstein“, na kterém se sešli ministři obrany asi 50 zemí, jakož i návštěva Kyjeva čtyřmi vysoce postavenými evropskými politiky, byla předmětem komentářů a analýz ukrajinských analytiků a novinářů. Těmto tématům se včera věnovali dokonce více, než situaci na frontách. Nejvíce upozorňovali na informace spojené s konkrétními dodávkami zbraní na Ukrajinu od západních partnerů.

Po setkání ve formátu „Ramstein“ šéf Pentagonu Lloyd Austin prozradil, že Spojené státy poskytnou „ další balíček pomoci ve sféře bezpečnosti: ve výši 1 miliardy dolarů “. Dodají Kyjevu 18 kusů 155 mm houfnic, 36 tisíc 155 mm granátů, atd.. Připomněl také, že Slovensko poskytne Ukrajině vrtulníky Mi-17 a Kanada, Polsko a Nizozemsko – dělostřelecké systémy. Vedoucí sboru náčelníků štábů Mark Milli dodal, že Ukrajina obdrží: 10 raketových systémů z různých zemí NATO s balíkem munice 100 raket pro každé bojové vozidlo, 300-400 kusů dělostřeleckých systémů. Německo také přislíbilo dodávky raketových systémů. Ministryně obrany Kristine Lambrechtová oznámila, že Ukrajině budou přiděleny tři systémy MARS II.

Francouzský prezident Macron během návštěvy Kyjeva přislíbil, že Paříž dodá Ukrajině dalších 6 kusů 155milimetrových dělostřeleckých systémů „Caesar“. Kanada zase oznámila, že poskytne 10 vyměnitelných hlavní pro houfnice M777, které dříve Ukrajině dodali západní partneři, aby se zachoval dosah a přesnost těchto zbraní. Velká Británie slíbila, že dodá Ukrajině více než 20 samohybných systémů M109. „ Nejvýznamnějším darem je 300 – 400 kusů dělostřelectva. Přestože Ukrajina požádala o tisíc. Zbývající typy zbraní, soudě podle čísel, nedokážou dělat ” speciální počasí” na frontě “, uvedli ukrajinští analytici.

Informovali také o nové hádce Washingtonu a Pekingu. Americké ministerstvo zahraničních věcí vzneslo vůči Číně několik obvinění ze situace na Ukrajině. Vedoucí tiskové služby ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že Čína se ve válce na Ukrajině rozhodla, na kterou stranu se přikloní a postavila se na stranu Ruska. Obvinil také Peking z ignorování povinností stálého člena Rady bezpečnosti OSN a výroky čínských lídrů o neutralitě označil za prázdná prohlášení.

V reakci na tato obvinění tiskový tajemník čínského velvyslanectví ve Spojených státech Liu Pengyu podotkl, že Čína je proti přijetí opatření zaměřených na „přilévání oleje do ohně“ v konfliktu na Ukrajině, což může vést k eskalaci situace a je kontraproduktivní pro politické urovnání. „ Liu Pengyu řekl, že Čína podporuje veškeré snahy, které přispívají ke zmírnění situace a politické urovnání situace na Ukrajině. Zároveň se domnívá, že v otázce Ukrajiny jsou obtížné historické momenty “, citovali jeho slova ukrajinští politologové.

Média přinesla i protiřečivé výroky ukrajinského gubernátora Luhanské oblasti Sergeje Gajdaje, který prohlásil, že není možné evakuovat lidi ze závodu “Azot” v Severodoněcku. Informoval, že v úkrytech se nachází 568 lidí, z toho 38 dětí. Zároveň, podle Gajdaje, Severodoneck sám není blokován, existuje komunikace s městem. Někteří novináři proto zpochybnili upřímnost domácích úřadů, které nedělají nic pro to, aby civilisté mohli opustit areál závodu „Azot“, čímž se nápadně opakuje situace, která se vytvořila v Mariupoli, když ozbrojenci nepouštěli na svobodu civilistů. Totéž se opakuje iv Severodoněcku.

Několik ukrajinských novinářů v této souvislosti citovalo prohlášení ruského ministerstva obrany, které zdůraznilo, že nabídlo příslušníkům ukrajinské armády, kteří brání závod „Azot“, aby se vzdali a civilistům, aby vyšli podél humanitárního koridoru a odešli do Svatova, které je kontrolováno vojsky republiky, nebo pokud si to budou přát, do území, které kontroluje Ukrajina. \” Ukrajinská strana však na tento návrh nereagovala a evakuace se neuskutečnila \”, přiznali někteří ukrajinští novináři.

Odpoledne a podvečer ukrajinská média přinesla několik pozoruhodných zpráv, které se vůbec nebo ne zcela netýkají ozbrojeného konfliktu v zemi. Například oznámili, že Ukrajinu zbavili práva uspořádat příští rok soutěž Eurovize. Organizátoři se obrátili na Spojené království, aby prodiskutovali možnost uspořádat soutěž na britských ostrovech: zástupce této země se v soutěži umístil na druhém místě. Proč Kyjev byl zbaven práva uspořádat soutěž Eurovize, ukrajinská média a analytici nevysvětlili…

Tlumočili však prohlášení prezidenta Zelenského o tom, že Ukrajina zavede vízový režim pro ruské občany od 1. července tohoto roku. Dané opatření bude realizováno na základě rozhodnutí kabinetu ministrů. Citovali také „žertíky“ bývalého prezidenta Petra Porošenka, který svérázně reagoval na doporučení Evropské komise, aby byl Ukrajině udělen status kandidáta na členství v EU. „Čokoládový král“ se sarkasmem zdůraznil: „ Západ nás vyhazuje… Vyhazuje do EU. ..“

Několik ukrajinských médií informovalo i o tom, jak ukrajinská armáda intenzivně ostřeluje města a obce v Doněcké republice, hlavně metropoli Doněck. „ Kyjevský okres v Doněcku byl pod silným ostřelováním. \”Doněcká republika\” uvádí, že důl Zasjadka je v důsledku ostřelování bez napětí, 76 horníků je v podzemí ,\” uvedli ukrajinští novináři.

Přibližně v 16 hodin do Kyjeva přijel britský premiér Boris Johnson a celý večer se ukrajinští novináři a analytici věnovali jeho setkání s prezidentem Zelenským a členy vlády. „ Diskutovali jsme s Borisem o potřebě dodávat těžké zbraně a systémy protivzdušné obrany, ekonomické podpoře pro Ukrajinu, zvýšení sankčního tlaku na Rusko, například o návrhu mezinárodní skupiny McFaul-Ermak, jakož io bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu ao potřebě, aby Rusko kompenzovalo škody, způsobené našemu státu “, uvedl pro média šéf administrace prezidenta Andrej Ermak.

Novináři si všimli, že ukrajinský úředník takto frivolně oslovil britského premiéra – pouze “Boris” … Podtrhli, že více členů štábu Zelenského se cítí, jako mistři světa a stejným způsobem se i chovají a uskutečňují svou politiku. Není se čemu divit, že tito „mistři světa – amatéři“ dohnali Ukrajinu do stavu, ve kterém se v současnosti nachází…

Večer ukrajinští analytici a novináři byli nuceni uznat, že na trůnu válečných štváčů došlo ke změnám: Britové sesadili z tohoto trůnu Američanů. Svědčily o tom i dvě večerní zprávy ukrajinských médií. Americký prezident Joe Biden vyzval občany USA, aby necestovali na Ukrajinu a aby se nezúčastnili válečných akcí. Biden to zdůraznil během svého projevu v Bílém domě.

Na druhé straně, britský premiér Boris Johnson navrhl zahájit rozsáhlý výcvikový program pro vojáky ukrajinských ozbrojených sil. Jonson navrhl zahájit program s možností výcviku až 10 tisíc vojáků ukrajinské armády každých 120 dní. Asi vypočítal „systém úbytku vojáků“ předem. Kolik takových výcvikových programů chce zorganizovat? Zjevně chce bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Co dodat? Prodlužováním dodávek zbraní na Ukrajinu se jen prodlužuje její agónie a počet mrtvých. Ti, kdo tam zbraně ochotně dodávají, mají ty mrtvé na svědomí!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*