Ministr Bek by zrušil státní maturitu. Racionální úvaha, nebo předvolební populismus?




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Panu ministru Bekovi bych nechtěl rozhodně křivdit, ale jeho veřejně pronesená myšlenka ohledně toho, že je státní maturita zbytečná, silně zavání předvolebním populismem.

Státní maturity vyvolávají každoročně v květnu, kdy se zpravidla píší didaktické testy, bouřlivé diskuse. Nejinak tomu bylo v letošním roce, kdy se dokonce sepisovaly petice za snížení minimální hranice úspěšnosti u didaktických testů z matematiky i českého jazyka. Řadě maturantů se totiž zdály příliš těžké, zejména ve srovnání s těmi loňskými.

Byť ministr školství Mikuláš Bek v reakci na tyto petice prvně nevyloučil možnost hranici pro úspěšné složení maturitní zkoušky z matematiky snížit (je stanovena na 17 bodů z 50 možných), nakonec k tomu nedošlo. Dle ve čtvrtek zveřejněných statistických dat neuspělo u testu z matematiky 12,4 % maturantů, z češtiny pak 9 %. Celkově pak neuspělo u společné části maturitní zkoušky, která je od jejího zavedení v roce 2011 v režii organizace Cermat, 12,3 % studentů. Je to zhruba dvojnásobný nárůst oproti loňskému roku, v porovnání s předcovidovými roky jde však o číslo nižší (viz odkaz zde).

Se zájmem jsem si proto včera na iDNES přečetl rozhovor s ministrem školství, který se týkal státních maturit a jednotných přijímacích zkoušek. Pan ministr nejprve na otázku, týkající se letošního počtu „propadlíků“, odpověděl, že není důvod k nervozitě, neboť je to s výjimkou loňského roku číslo, srovnatelné se zbylými pocovidovými roky. Na téma státní maturity nicméně ministr Bek doslovně odpověděl: „Myslím, že státní maturita je dneska zbytečná. Státu by stačilo ověřování minima pro maturitní i nematuritní obory. Aby měl kontrolu, že veřejné prostředky vynakládá efektivně. A maturity s nějakou normou ať si klidně nastaví třeba asociace gymnázií.
A na téma v médiích nejvíc propírané matematiky pak ještě dodal: „Podle mě by měla být matematika povinná. Ovšem v míře, která odpovídá typu školy – na učilišti nemusí studenti nutně derivovat.

Pominu to, že panu ministrovi uniklo, že derivace v žádném matematickém testu u společné části maturitní zkoušky nikdy nebyly a nejsou ani zahrnuty do katalogu požadavků k této zkoušce. Spíše se podivuji nad tím, že po dvou letech v čele resortu školství přichází právě nyní s myšlenkou státní maturitu zrušit a nahradit ji nějakými ověřovacími testy, které by testovaly jakési minimum, které by měl každý středoškolák znát.

Tento nápad se mi nelíbí z řady důvodů. Když si vzpomenu, kolik let trvaly přípravy na státní maturity, než byly v roce 2011 poprvé spuštěny, a kolika změnami od té doby prošly, tak si nedovedu představit, jak dlouho by trvalo, než by se příslušní odborníci shodli na tom, z kterých předmětů by se takové testy psaly a co všechno by bylo (a naopak nebylo) do nepřekročitelného minima zahrnuto. Navíc by něco takového pro maturanty znamenalo další zátěž. Sice by ověřovací testy nahradily stávající maturitní testy od Cermatu, nicméně řada škol by pak jako součást maturitní zkoušky nejspíš zavedla didaktické testy vlastní.

Na státních maturitách je jistě co zlepšovat, administrativy je u nich stále zbytečně moc a ne každý test, vytvořený odborníky z Cermatu, je vždy povedený. Pokud ale má mít maturitní zkouška v dnešní době nějakou váhu, tak považuji za potřebné její část, společnou pro studenty všech středních škol v ČR, zachovat. V opačném případě totiž hrozí, že ji na některých školách budou dávat jen za to, že si tam student čtyři roky poctivě odsedí v lavici.

Panu ministru Bekovi bych nechtěl rozhodně křivdit, ale jeho veřejně pronesená myšlenka ohledně toho, že je státní maturitní zbytečná, silně zavání předvolebním populismem. Přece jen, parlamentní volby nás čekají již za necelých pět měsíců…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Nejlepší volič je volič blbý. Krasně se s ním dá manipulovat a postačí změna počasí a všechno je jinak 🙂 Jak je to té písničce: „… a děcka blbé už od školy“…

  2. Samozřejmě, že je státní maturita zbytečná. Jako všechno, do čeho začne stát strkat svůj neschopný úřednický rypák.
    Zrušit i s celou tou „veledůležitou“ parazitickou institucí Cermat!! A nechat školy dělat, co umí a co dělaly vždycky.
    Neboť 35 let neustálého „vylepšování“ školství státem a všelijakými jeho „odborníky“ vedlo jen ke zmaru a absolutnímu rozkladu. Robustního a kvalitního školství, které nám kupodivu zůstalo po bolševicích.

  3. Jestliže je maturitní zkouška základním požadavkem ke vstupu na vysokou školu, pak by měla být srovnatelná a to na všech typech středních škol – není důvod, aby gymnázium mělo jinou než průmyslovka. Mám samozřejmě na mysli předměty, patřící k všeobecnému
    vzdělání. Odborné školy by pak měly svou odbornou část maturity, která by měla být srovnatelná na stejném typu školy. Jinak celé šaškování kolem maturit nedává smysl, nebo by nesměly jejich výsledky mít vliv na přijetí na VŠ a vysoké školy by musely mít přijímací řízení kompletně ve vlastní režii.

  4. Maturita bez povinné matematiky je skutečně bezcenný cár papíru. To však není důvod pro její zrušení, je to ale důvod pro zrušení všech hovad, kteří tento stav udržují při životě!

    P.S. Člověk, kterého „nebaví matematika“, nemá co pohledávat na vysoké škole! Bez výjimky na žádné!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*