Most přes minulost bez omluvných gest
Sdílet článek:

Před 25 lety, 21. ledna 1997 podepsali předseda vlády ČR Václav Klaus a spolkový kancléř SRN Helmut Kohl v Praze významný dokument – Česko německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, která vztahy České republiky a Německa obrátila od tragické minulosti k perspektivnější budoucnosti. Čtvrt století, které od té dob uběhlo, prokázalo, že to byl krok potřebný a správný. Česko-německé vztahy se přeorientovaly od sporů o minulost k rozvíjení všestranného partnerství a široké spolupráci, což je jediná cesta, která může v čase překonat nástrahy minulosti.

Historie však nezmizela, je potřebné ji znát a poučit se z ní. Nelze ji odestát, nelze ji po letech prožít znovu, jinak a lépe. Měli bychom si být vědomi příčin a následků historických událostí, rozumět dobám, v nichž se staly i jejich širšímu kontextu. Bohužel, ve vztahu k česko-německé historii je takový poučený pohled u nás stále většinou výjimečný.

Česko-německým vztahům položila minulost do cesty mimořádné překážky. Soužití malého a velkého národa, malé země a mocného souseda, to vše již samo o sobě vytváří složitý základ pro soužití. Vzájemné předsudky, odcizení, antagonismy, nepřátelství, nacismus, oběti, zločiny, ale také vzájemné obohacování, kulturní výměna, sdílení hodnot, mísení se a všestranné ovlivňování. Tím vším můžeme charakterizovat minulost. Bylo tragédií, že postupně převládlo odcizení a antagonismus do té míry, že v éře nacismu začalo jít o samu českou národní existenci. Porážka nacismu znamenala i konec rozvráceného česko-německého soužití na našem území. Tato tragédie byla následně převrstvena komunistickou totalitou, železnou oponou a studenou válkou.

Představy, jak po pádu komunismu koncipovat a budovat vztahy s právě se znovu sjednocujícím Německem, se u nás různily. Vlivná část především bývalých disidentů v čele s Václavem Havlem, která se již v době disentu soustředila na fenomén poválečného odsunu Němců, se domnívala, že je možné se s minulostí „vyrovnat“ nějakým dramatickým omluvným gestem, které nebude moci být z německé strany oslyšeno.

Pokus Václava Havla vyřešit zátěž minulosti jednostrannou omluvou za odsun sudetských Němců ukázal bezvýchodnost podobných snah. Rozdělil českou společnost, jejíž rozhodující část omluvu odmítla, oživil staré antagonismy a vyvolával nové spory a vášně ohledně historie a jejího výkladu. Německá strana byla rovněž zaskočena a vůbec se nechovala podle Havlova očekávání. Reakcí na jeho omluvu byly požadavky různých extremistických kruhů a zhoršování situace. Kancléř Kohl neměl zájem se zaplétat to těžko řešitelných historických sporů v situaci, kdy sjednocující se Německo potřebovalo příznivou mezinárodní atmosféru bez oživování přízraků minulosti.  Vnitropoliticky neměl zájem na vytahování tragické minulosti, protože nechtěl ztratit podporu konzervativních kruhů, především v Bavorsku, a současně nechtěl dát záminku levicové opozici, aby získala možnost nátlaku na jeho vládu.

Bylo evidentní, že žádný politik na obou stranách nemá mandát od vlastních spoluobčanů k radikálním gestům a jednostranným vstřícným krokům. Přesto bylo zjevné, že nelze omluvami rozbouřenou česko-německou relaci ponechat svému osudu.

Iniciativy se ujaly vlády a především jejich předsedové Václav Klaus a Helmut Kohl. Díky jejich osobnímu dohledu se podařilo nalézt vyjednávací polohu a zformulovat text, který splňoval potřeby obou stran – nezatěžovat vzájemné vztahy otázkami minulosti a soustředit se na budoucnost. Bylo to maximum, které bylo možné vyjednat, ale byl to dobrý základ pro normální sousedské vztahy. Protesty extrémistů na jedné straně i profesionálních smiřovačů na straně druhé na tom nic nezměnily.

Česko-německá deklarace už čtvrt století dobře slouží oběma smluvním stranám. Dala nám čas zabývat se problémy dneška. Umožnila nám budovat dobré vztahy s nejvýznamnějším sousedem. Je potřebné si to v den výročí jejího podpisu připomínat.

Václav Klaus, Jiří Weigl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*