Na ruském režimu oprávněně kritizujeme potlačování svobody projevu; když ji začneme v rámci „obrany“ proti němu omezovat také, ztratíme ji v každém případě
Sdílet článek:

Z čistě etických důvodů jsem přesvědčen, že svoboda slova by neměla být upírána nikomu; ani lhářům, dezinformátorům, manipulátorům a podobně. Řada lidí však toto přesvědčení nesdílí; a těm všem bych rád něco připomenul.

Jedna věc je teoretická debata o tom, zda mají být tolerovány lži a dezinformace; jenže i kdybychom se shodli na tom, že nikoliv (což si nemyslím – ale hypoteticky), něco úplně jiného je pak praktická implementace takových opatření.

Shodneme-li se na tom, že (často anonymní) dezinformátoři mají být potlačeni, „vypnuti“ – no zkrátka umlčeni, musí existovat nějaká autorita, která rozhodne, co jsou dezinformace a kdo je dezinformátor; a tady spatřuji kámen úrazu.

V některých konkrétních případech se na tom sice drtivá většina lidí shodne (což tedy pro mě osobně pořád není dostatečné), jenže ve spoustě případů nikoliv; pak musí existovat nějaký člověk či skupina lidí, která to rozhodne a posoudí.

Nemluvě o tom, že téměř nedává smysl umlčovat někoho, komu beztak skoro nikdo nevěří (pak není moc nebezpečný); čím více lidí dezinformátorovi věří, tím větší smysl by mohlo mít jej umlčet, jenže tím menší shoda na jeho umlčení bude.

Případné spory musí někdo rozsoudit; to v praxi znamená, že nějací „pověření“ lidé budou mít moc rozhodovat, co je ještě v pořádku a co už za hranou; čímž dáváme všanc svobodu projevu úplně všech (!) s nadějí, že „vyvolení“ rozhodnou správně.

A existují snad nějací politici, kterým věříte natolik, že jste ochotni jim dát možnost rozhodovat o tom, co kdo – včetně Vás – smí říkat? Protože přesně to je nutným předpokladem pro přijetí praxe umlčování dezinformátorů.

Na ruském režimu oprávněně kritizujeme potlačování svobody projevu; když ji začneme v rámci „obrany“ proti němu omezovat také, ztratíme ji v každém případě. Historie států je plná „dočasných“ opatření, která už se nikdo neobtěžoval zrušit.

 

Urza

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Je to trochu mimo téma samotný, ale čet/slyšel jsem (v tý kanonádě info už ani nevím), jak tam reportérka skuhrala, že ruští vojáci a proruští obyvatelé jim zakazují vysílat, zabraňují, nedovolují. Tak jsem si říkal, jak teda vysílá, když od nich nemá dovolený to vysílání o tom, jak to nemá dovolený. Jako, sice to mohlo být tak, že nejprve v ruským nebezpečí nesměla, tak se vrátila do ukrajinskýho bezpečí, kde už směla, a tam to pak o tom zákazu odvysílala. Každopádně ale měla helmu, a to nasazenou podobně na štramáka, jako… ehm, teď jsem se ocit v autocenzurský pasti, jestli jmenovat nebo ne. Jestli by z toho pak nebyl krimoš za genocidu…

  2. Dokud nebudou souzeni lháři přes bezinfekcnost na covid, dokud nebudou pozavirani lidi co porušují zákony a ústavu tím, že dělají cenzuru, tak je vše o hovne a můžeme v této republice čekat cokoliv.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*