Nelegální přistěhovalci zneužívají naši velkorysost, prohlásil britský premiér. Chce jim ztížit pobyt v zemi




Sdílet článek:

ET

Britský předseda vlády Rishi Sunak uvedl, že jeho plán na odstrašení ilegálních imigrantů funguje a že počet lidí nezákonně přicházejících do země se snížil o 20 procent. Jeho vláda chce pořídit celkem tři obří botely a přestavět bývalá kasárna s cílem přemístit imigranty do těchto zařízení.

Sunak v pondělním projevu na akci v přístavu Dover uvedl, že britská vláda již zakoupila nebo si pronajme celkem tři lodě, na kterých může být ubytováno až 1 500 nelegálních přistěhovalců, a prohlásil, že se neomlouvá za „tvrdá opatření“, která jsou používána k zastavení přílivu motorových člunů, na nichž pašeráci přepravují ekonomické uprchlíky přes kanál La Manche.

„Vím, že se jedná o tvrdá opatření, a za to se neomlouvám. Nemůžeme dopustit, aby náš velkorysý duch byl použit jako zbraň proti nám nebo proti těm, kteří jsou zločineckými gangy tlačeni k tomu, aby riskovali své životy na kanále,“

prohlásil britský politik a dodal, že existuje nebezpečí, že liberální hodnoty Británie a její ochota nabídnout útočiště lidem v nouzi budou zneužity pašeráckými gangy.

První z obřích botelů má zakotvit v Portlandu v Dorsetu ještě tento měsíc. Má tři patra a bude v něm ubytováno 500 mužů, kteří požádali v Británii o azyl.

Sunak uvedl, že počet přejezdů malých lodí se snížil o 20 procent, a řekl: „Náš plán začíná fungovat“, i když připustil, že „je před námi dlouhá cesta“. V létě podle něj převaděči převezou přes kanál La Manche velké množství lidí z Francie a Belgie.

Rok 2022 byl rekordní co do počtu ilegálních uprchlíků, kterých přicestovalo do Velké Británie na malých lodích a člunech přes 45 tisíc. Největší počet z nich jsou Albánci a Afghánci.

Žadatelé o azyl „by měli být ochotni sdílet hotelové pokoje“

Sunak představil plány na dva další botely a řekl, že navazuje na svůj slib „dostat nelegální migranty z hotelů na alternativní místa“. Potvrdil také, že ministerstvo vnitra začne využívat dvě nová místa (obě jsou bývalé základny RAF), která by mohla do konce roku ubytovat až tři tisíce osob. „Zatímco tato místa uvádíme do provozu, zároveň efektivněji využíváme hotely tím, že žádáme lidi, aby sdíleli pokoje tam, kde je to vhodné,“ prohlásil premiér.

Sunak poté poslal přímý vzkaz skutečným žadatelům o azyl:

„Pokud sem přicházíte nelegálně a žádáte o útočiště před smrtí, mučením nebo pronásledováním, pak byste měli být ochotni sdílet hotelový pokoj v centru Londýna financovaný daňovými poplatníky. Náš plán začíná fungovat. Než jsem v prosinci svůj plán spustil, počet nelegálně přicházejících do Velké Británie na loďkách se za dva roky více než zečtyřnásobil. Někteří říkali, že tento problém je neřešitelný nebo že je to prostě fakt 21. století. Ztratili důvěru v politiky, že se zasadí o to, aby se s tím něco udělalo. A samozřejmě nás čeká ještě dlouhá cesta. Ale za pět měsíců, co jsem plán spustil, se počet přechodů snížil o 20 procent oproti loňskému roku.“

Je to poprvé od začátku tohoto problému, kdy příjezdy mezi lednem a květnem klesly ve srovnání s předchozím rokem,“ poznamenal Sunak. Jeho komentář přišel den poté, co ministr pro imigraci Robert Jenrick uvedl, že upravený zákon o nelegální migraci, který umožňuje nelegální imigranty zadržet a poslat je zpátky domů nebo do třetí země, jako je Rwanda, zmírní tlak na systém.

„Vytvoří to odstrašující prostředek, který zoufale potřebujeme, rozbije to obchodní model gangů pašeráků lidí a zabrání to tomu, aby se systém dostal pod neúnosný tlak, jako je tomu dnes,“

řekl Jenrick v neděli BBC.

Předseda opoziční Labouristické strany sir Keir Starmer uvedl, že v Sunakově oznámení není nic nového, politika konzervativců nefunguje a v lidech mezitím roste frustrace.

Rada okresu Braintree, v níž mají většinu konzervativci, se postavila proti využití areálu Wethersfield pro migranty. Jejich žalobu proti ministerstvu vnitra Vrchní soud zamítl, proti čemuž se komunální politici odvolali a nyní čekají na 12. června, kdy má být spor o využití základny pro ubytování žadatelů o azyl znovu projednáván.

Spor o využití areálu Wethersfield připomíná loňské problémy v Manstonu v Kentu, kde bylo v jednu chvíli ubytováno 4 000 nelegálních přistěhovalců, kteří byli zachyceni královským námořnictvem při překračování kanálu La Manche.

Guy Wilson, předseda farní rady Manstonu, řekl v listopadu 2022 deníku The Epoch Times:

„Moje nepokrytecká odpověď zní, že v Anglii a Skotsku máme sníženou pracovní sílu a spoustu těchto mladých migrantů z Albánie, těch ve věku 18 až 30 let, by snad mohla využít Nicola Sturgeonová. Mohli by se připojit k pracovní síle. Mohli by se zapojit do pracovního procesu. Mohli by získat pracovní povolení k práci ve Skotsku a výrazně tak posílit skotskou ekonomiku a produktivitu. Většina migrantů je ochotna pracovat téměř zadarmo.“

Mnoho migrantů z Albánie přijíždí do Británie pracovat na nelegálních marihuanových farmách, které provozují zločinecké syndikáty z Albánie. Pro Albánce je relativně snadné získat na ostrovech azyl v porovnání s ostatními evropskými státy.

The Epoch Times

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*