
IVAN DAVID
Berlín by udělal dobře, kdyby bral vážně varování Ruska nedodávat do Kyjeva zbraně dlouhého doletu. Kroky Merzovy vlády však signalizují opak, i když tím trpí Ukrajina i Německo.
- Od Tarika Cyrila Amara:
Když jste v temné díře, kopejte hlouběji, ještě hlouběji než bývalý nešťastný německý kancléř Olaf Scholz. Zdá se, že to je nové berlínské motto. Za nového vedení Friedricha Merze německá vláda jasně nastavuje kurz, jak dále zhoršovat svůj v současnosti mizerný vztah s Ruskem. To je žalostně ambiciózní cíl, vzhledem k tomu, že už teď jsou věci horší než kdykoli od roku 1945.
Zdá se však, že Merz a jeho tým jsou spokojeni s tím, že hrají klíčovou roli v zástupné válce s Ruskem, která se změnila v ničivé fiasko – nikoli pro ruskou ekonomiku, ale pro německou. Už v únoru 2023 přední německá média informovala, že válka snížila HDP o 2,5 procenta.
To je samo o sobě velké číslo, ale když uvážíte, že mezi lety 2022 a 2024 se roční hospodářský růst (nebo spíše kontrakce) pohyboval mezi -0,3 (2023) a +1,4 procenta, věci vypadají ještě hůř.
A přesto, místo toho, aby vážně – a konečně – přijal diplomacii s cílem ukončit tuto válku proti Rusku s pomocí Ukrajiny, nyní riskuje Merzův Berlín eskalaci současného chaosu v noční můru přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a Německem (a tedy pravděpodobně NATO – i když to už nutně nemusí zahrnovat USA). Taková konfrontace by byla destruktivní způsobem, jaký Němci dlouho nezažili, což musel uznat i nedávný dokument německé televize, přestože jeho zřejmým účelem bylo dále podporovat současnou remilitarizaci země na steroidech.
Jediným a nejviditelnějším symbolem nové berlínské bezohlednosti téměř v průmyslovém měřítku je střela Taurus – vysoce sofistikovaná, velmi drahá zbraň (každá v rozmezí jednoho až tří milionů eur), jejíž celé jméno se rychle zapomene (Target Adaptive Unitary and Dispenser Robotic Ubiquity System), a co je nejdůležitější, má maximální dosah 500 kilometrů.
Scholzova vláda, dechberoucím způsobem neschopná a bezostyšně podřízená USA, nikdy nesouhlasila s poskytnutím této zbraně Ukrajině. V podstatě ze dvou důvodů: Jakmile by byl Taurus na Ukrajině, mohl by se dostat hluboko na ruské území, dokonce až do Moskvy, a je nepopiratelné, že jej lze spustit pouze s přímou německou pomocí, což by vyvolalo válečný stav mezi Moskvou a Berlínem. Merz však zanechal nejasný, ale významný dojem, že téma dodání Taurusů do Kyjeva je opět na stole.
V průběhu této války – a dokonce i před jejím začátkem – Rusko jasně varovalo před důsledky, které by taková válka měla: Například podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je Německo „již přímo zapojeno“ do války na Ukrajině. Ale i on vidí prostor pro to, aby se podmínky výrazně zhoršily a aby se Německo podle jeho slov „sklouzlo po stejném kluzkém svahu, na kterém se v minulém století sesunulo již několikrát – směrem k vlastnímu kolapsu“.
Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, zdůraznil, že Merzenova prohlášení, jakkoli spletitá, naznačují „vážnou eskalaci“. Šéfka RT Margarita Simonjanová méně diplomaticky vysvětlila, že německo-ukrajinský útok Taurus na ruské město by mohl vyvolat ruský raketový útok na Berlín. Klíčový ruský vojenský expert mezitím zmínil možnost útoku na výrobní zařízení Taurus v Německu.
Jsou tato varování k něčemu? Němečtí politici by samozřejmě otevřeně nepřiznali, že je Moskva úspěšně odradila, ale je faktem, že Merz upustil od své implicitní hrozby doručit Taurus na Ukrajinu.
Pokud by to chtěl udělat, návštěva ukrajinského premiéra Vladimira Zelenského v Berlíně byla vynikající příležitostí k uzavření obchodu. Zelenskij ale místo netrpělivě očekávaných řízených střel dostal něco jiného: okázalé použití neformálního „Ty“, spoustu peněz (opět) a příslib, že Německo pomůže s výrobou zbraní dlouhého doletu na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že Moskva právě prokázala svou schopnost udeřit na taková výrobní zařízení po celé Ukrajině, slib, který se v podstatě rovná uhýbání. Alespoň prozatím.
To je dobrá věc. Zabraňuje okamžité, extrémně nebezpečné eskalaci. Ale Merz a jeho experti jsou naivní, pokud se domnívají, že ruská odpověď na jejich deklarovaný záměr přenést německé vybavení na Ukrajinu, aby se tam mohly vyrábět zbraně dlouhého doletu, nepřijde.
Za prvé, Moskva právě prokázala svou schopnost zasáhnout ukrajinský zbrojní průmysl. Přitom Taurus není v žádném případě mimo debatu. Ale to ani ruská varování před katastrofálními důsledky jeho použití. Ruské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že jeho protivzdušná obrana dokáže zastavit útoky Taurusů, nicméně zdůrazňuje, že zvláštní schopnost rakety letět hluboko do ruského území je problém sám o sobě.
O co se tu vůbec snaží nový Berlín? Jednání o ukončení války probíhají, i když Merz tvrdí opak. Rusko v žádném případě, jak opakovaně říká, „nehraje o čas“. Ve skutečnosti již bylo naplánováno druhé kolo jednání Istanbul 2.0, alespoň co se Moskvy týče.
Skutečným problémem západních politiků, jako je Merz, je to, že Moskva není ochotna slevit ze svých vlastních zájmů nebo vyhovět jednostranným požadavkům doprovázeným výhrůžkami.
Pokud je věrohodná zpráva agentury Reuters založená na uniklých informacích skutečně správná, pak Putin znovu nastínil ruské podmínky pro realistickou pacifikaci: Mezi ně patří, nepřekvapivě, úplné ukončení rozšiřování NATO, alespoň částečné ukončení sankcí proti Rusku a pokusy zmocnit se zmrazeného majetku ruského státu, skutečná neutralita pro Ukrajinu a ochrana jejích rusky mluvících občanů.
V tomto kontextu je nedávné Merzovo dovádění ještě záhadnější: Rusko není slabé; vyhrává tuto válku. Letní ofenzíva může být na spadnutí a situace na Ukrajině bude ještě neudržitelnější. Existuje ale také reálná příležitost využít jednání, která se právě obnovila, k omezení ztrát Ukrajiny i Západu.
Neochota Spojených států spolehlivě se zavázat k tvrdému postoji vůči Rusku by mezitím mohla umožnit Evropanům v NATO a EU hledat konstruktivní alternativy k současné zástupné válce. Jejich nejhorší noční můrou by skutečně mělo být nechat je vypořádat s tímto konfliktem samotné, pokud Moskva a Washington dosáhnou průlomu k úplnému uvolnění.
Německá ekonomika nebude vzkvétat – ani při posledním úsilí o zbrojení financovaného z dluhů, jaké nyní zahájil Merz – pokud nebudou přepracovány vztahy s Ruskem. A v neposlední řadě Ukrajina nebude obnovena, dokud nebude trvalý mír.
A reakce Berlína na to všechno? Stále ta samá, jen ještě horší. Nyní, když je Taurus zpět v nabídce a byl otevřeně oznámen záměr pomoci Ukrajině postavit její vlastní verzi střely, pravděpodobně pod intenzivním německým dohledem a nabitou německou technologií, nejsou šance Kyjeva o nic lepší a pozice Německa je ještě křehčí. Pravděpodobnost eskalace v přímou válku mezi Ruskem a Německem zůstává ještě vyšší než před novou Merzovou iniciativou a pravděpodobnost míru je nižší. Dalo by se to nazvat oboustrannou ztrátou.
FB
Buďte první kdo přidá komentář