DUŠAN NEUMANN
Českými sdělovacími prostředky teď cloumá strach z možných amerických cel, která určitě přijdou. Ale už nikdo se nezabývá příčinou Trumpova rozhodnutí. Bere se to jen jako jeden z rozmarů nepředvídatelného vládce s diktátorskými sklony. O tom, že evropská cla na americké zboží jsou podstatně vyšší, než americká na evropské – v poměru přibližně 2,5 % ku 20 % u automobilů – jsem tu už několikrát psal. Ale to není jediná obchodní sféra, v níž jsou Spojené státy znevýhodněny. Stejně častým nástrojem jsou dotace uvnitř EU.
Victor Davis Hanson je vynikající historik a zároveň kalifornský farmář. Nedávno jsem ho slyšel v debatě o jeho poslední knize „End of Everything“, kterou vřele doporučuji, vysvětlující rychlý zánik mocných říší, (Théby, Kartágo, Řím a Byzanc).
Během debaty vzpomínal, jak převzal rodinnou farmu a jak je posledním farmářem, který ještě přežívá, pouze proto, že není na příjmech z farmy závislý. Všechny farmy v okolí, které produkovaly převážně hrozinky, zbankrotovaly. Příčinou byly dotace EU do zemědělství evropského jihu, který byl na pokraji hospodářského kolapsu.
EU tehdy dotovala každou tunu vyvážených hrozinek 800 dolary. Přestože kvalitou byly evropské hrozinky horší než kalifornské, domácí výrobci konkurenční tlak nepřežili. Vláda USA věrná principu volného trhu se do hospodářských vztahů nevměšovala. Podobných příkladů je daleko víc ve všech odvětvích mezinárodního obchodu.
Trump, tradiční vyjednávač k recipročním, nebo chcete-li odvetným, krokům bude přistupovat unilaterálně. EU považuje za byrokratické monstrum, s nímž se nedá pružně jednat. Takže nějaké plošné zvýšení cel než symbolické nebo varovné od něj hned po nástupu do funkce nečekám.
To se pořád probiraly dumpingové ceny, a o vývoznich dotacich EU ticho.
Kde je ten “systém řízený pravidly o volném obchodě”?
Kde jsou ty doby? Tak nějak nám zmizely.
S dotacemi a sankcemi a čínskou ekonomikou prostě nebyly slučitelné
Všechno to jsou jen kecy, které se prosazují pokud se nám to hodi – pokud jsme silnější a nese nám to zisk.