Newspeak je tu stále s námi




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Anglický filozof Roger Scruton upozornil ve své knize, že velkým úspěchem levice je transformace jazyka, který potom může sloužit jako nástroj v boji proti opozici. Francouzská historička zase přišla s teorií „dřevěného jazyka”, jehož cílem je ochránit ideologii od střetu s realitou.

Co je to newspeak? Jazyk z románu George Orwella „1984”. Dle Wikipedie má jednoduchou gramatiku a malou slovní zásobu. Okleštěný jazyk znemožňuje občanům, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou strany. Nemají jak. Sám George Orwell k tomu poznamenává, že cílem newspeaku je znemožnit všechny způsoby myšlení.

Roger Scruton byl anglický filozof a spisovatel. Je autorem více než 50 knih a pravidelně přispíval do novin. Ke konzervatismu se podle vlastních slov přiklonil poté, co byl svědkem studentských protestů v Paříži v roce 1968. Od Václava Havla dostal státní vyznamenání za podporu „podzemních univerzit” v bývalém Československu. Zemřel v roce 2020.

Transformace jazyka

Ve své knize „Myslitelé nové levice” upozorňuje na to, že užívání slov, jejichž kořeny jsou v newspeaku, je velkým úspěchem levice. Od raných fází svého hnutí se marxisté snažili o úpravu jazyka, neboť nová slovní spojení jim umožňovala vhodně nazývat své přátele a nepřátele a dramatizovat konflikt mezi nimi. Tento zvyk je nakažlivý a všechna následující levicová hnutí jej adoptovala. Transformace jazyka politiky je jedním ze základních dědictví levice.

Roger Scruton v knize dále píše:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Jedinou důležitou věcí bylo odlišit ty, kteří sdíleli vizi, od těch, kteří s ní nesouhlasili. Přitom největším nebezpečím byli lidé, kteří se odlišovali pouze málo, neboť existovalo nebezpečí, že splynou s hlavním proudem a znečistí hlavní tok myšlenek.

Cejch pro vnitřní nepřátele

Od samého začátku tak byla požadována nějaká jména, která by ocejchovala vnitřní nepřátele a ospravedlnila jejich vypovězení. Byli to revizionisté, infantilní levičáci, utopičtí socialisté nebo sociální fašisté.

Rozdělení na bolševiky a menševiky po druhém sjezdu ruské sociální demokracie v roce 1903 charakterizuje umnou manipulaci se slovy, neboť samotné označení frakcí byla čirá lež. Menševici po rozdělení strany tvořili většinu, bolševici byli v menšině.

Úspěch, kterého komunisté dosáhli za pomoci vhodného ocejchování svých oponentů, je utvrdil v tom, že je možné změnit realitu tím, že se změní její slovní označení. Je možné vytvořit proletářskou kulturu jenom tím, že takové slovní spojení vznikne, nebo je možné zkombinovat absolutní moc komunistů se svobodnou vůlí lidu tím, že se komunistická vláda nazve demokraticky centralistickou.

Cílem komunistického newspeaku je podle Francoise Thom ochránit ideologii do zlovolných výpadů reality.

Dřevěný jazyk

Pozn. autora: Něco málo o Francoise Thom

Francoise Thom je francouzská historička, která se zajímá o Sovětský svaz. V roce 1987 vydala knihu, která je jmenuje „Jazyk lesa” nebo také „dřevěný jazyk”.

Ve své knize uvádí, že všude, kde se rozprostírá komunistická moc, vládne dřevěný jazyk. Je to jazyk moci. Má specifickou syntax, slovní zásobu, styl a dikci. Je to jazyk, kterým by lidé měli mluvit, kdyby realita odpovídala ideologii. Aby si udržel svou magickou efektivitu, mobilizuje všechny prostředky moci. Používá vágní výrazy a pompézní slova, aby odvrátil pozornost od konkrétního problému, který je nutné řešit.

Dřevěný jazyk se vyznačuje čtyřmi základními charakteristikami:

Je abstraktní a vyhýbá se konkrétnostem. Používá tautologie, tedy nic neříkající výroky, a hanlivé metafory. Jeho čtvrtou charakteristikou je rozdělování světa na dobro a zlo.

Svět abstraktních sil

Roger Scruton ve své knize pokračuje:

Svoboda jednotlivce zvolit si vlastní cestu a přijmout práva a odpovědnosti, která s ní souvisí, je pro revolucionáře překážkou. Proto je nutné předložit politické alternativy tak, že jednotlivci v nich nehrají žádnou roli. Newspeak upřednostňuje hovořit o třídních silách a historických pochodech. Svět newspeaku je světem abstraktních sil, ve kterých je jedinec lokálním představitelem nějakého -ismu, který mu předloží.

Je to svět v neustálém pohybu posouván kupředu silami pokroku nebo bržděn reakčními silami. Rovnovážný stav neexistuje. Mír se v newspeaku nikdy neobjeví jako podmínka normálního světa. Vždy je nutné za něco bojovat, i kdyby to byl „boj za mír”.

Chudák kapitalismus

Mnoho slov s respektovanými kořeny skončí jako výraz newspeaku, který je využíván k cejchování bez ohledu na realitu. O žádném slovu to neplatí více než o slovu „kapitalismus”, které je používáno k hanlivému označení svobodné ekonomiky jako formy otroctví a vykořisťování.

Newspeak eliminuje diskuzi, s jejíž pomocí spolu mohou lidské bytosti žít bez všemocného státu. Nesnaží se o kompromis, ale rozděluje lidské bytosti na skupiny nevinné a skupiny, které jsou vinny.

Tolik Roger Scruton ve své knize o nové levici.

Post scriptum

Pozn. autora:

Hanlivý nádech slova kapitalismus je obrovským úspěchem levicového marketingu. Je založen na zcela lživém předpokladu, že v socialismu kapitál, tedy peníze, budovy a stroje, není. Ale kapitál v socialismu samozřejmě existuje, bez něj nemůže žádná společnost fungovat, rozdíl je v tom, kdo jej vlastní. V kapitalismu jej vlastní a svobodně o něm rozhodují jednotliví lidé, v socialismu vlastní kapitál stát, který se, jak napovídá název systému, rozhoduje „sociálně”.

Newspeak nebo dřevěný jazyk nevymizel. Je tu stále s námi. Nesmyslná slovní spojení, například „levná energie z obnovitelných zdrojů”, nic neříkají výroky, například „obrana demokracie”, hanlivé metafory, kterých jsou desítky, nebo rozdělení společnosti na síly zla a síly dobra.

Také proto je civilní diskuze o problémech dneška téměř nemožná a společnost je rozdělená. Vina za rozdělení ale není na obou stranách.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*