O 70% vyšší platy: Ukrajinští poslanci si plní konta, zatímco občané strádají
Sdílet článek:
Na Ukrajině de facto neexistuje opozice, neboť byla zakázána. Vládne tam taková obdoba Národní fronty, asi něco jako v případě probruselských stran v evropských parlamentech. Jednotný názor a takřka jednotná ideová politika. Pak je samozřejmě shoda jasná a v případě, kdy dojde na plnější kapsy zákonodárců se jistě ani nemusí vůbec dohadovat. Ruku rád zvedne každý. A lidi? Co je jim po nich. Loutkovou zkorumpovanou vládu si Západ udrží za každou cenu…

Zatímco samotná Ukrajina se v důsledku války ekonomicky hroutí a východoevropská země je závislá na zahraniční finanční pomoci, poslanci si zvyšují platy o 70 procent. To nedělá dobrý obrázek.

Nyní, když v Nejvyšší radě po zákazu opozičních stran prakticky nezůstala žádná opozice, tak „Služebníci lidu“, jak se Zelenského straně říká, evidentně bezostyšně využívají situaci ve svůj prospěch. Protože ačkoliv je bývalá sovětská republika ve válečném stavu a ekonomika země v důsledku toho kolabuje, poslanci schválili razantní zvýšení platů o 70 procent. Oficiálně nechtějí čerpat žádné další prostředky ze státního rozpočtu nebo z prostředků mezinárodních dárců, ale odkud je chtějí politici vzít?

Někdo by mohl namítnout, že zvýšení z 28 800 hřiven na 49 600 hřiven (což odpovídá zhruba 1 300 eurům) nedělá z ukrajinských poslanců nejlépe placené politiky v Evropě, ale takové rozhodnutí nevypadá dobře, zvláště v dnešní době. A na ukrajinské poměry to rozhodně malá částka není.

Stále více Ukrajinců žije v chudobě. S minimální mzdou 6 500 hřiven (asi 175 eur) měsíčně se na Ukrajině moc daleko nedostanete. Na druhou stranu je v Radě také mnoho oligarchů a podnikatelů, kteří mají majetek v řádu milionů eur a nejsou závislí na několika stovkách eur měsíčně navíc. Ale kdo má hodně, ten chce ještě víc.

Vzhledem k tomu, že „penisový hráč na piano“ má podle „ Pandora Papers “ sám máslo na hlavě, a že Ukrajina je jednou z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě, nemusí být takový vývoj nutně překvapivý. Stejně tak nepřekvapí fakt, že evidentně obrovské množství válečného vybavení darovaného pro armádu se objevuje na dark netu (asi jen 30% zbraní se objeví na frontě) a je tak prodáváno zločincům a  teroristům.

Co se asi děje se všemi těmi miliardami zahraniční finanční pomoci a půjček do státní kasy? Vzhledem k rozšířené korupci a „samoobslužné“ mentalitě lze s jistotou předpokládat, že nemálo lidí na vrcholu ukrajinského potravinového řetězce si v tuto chvíli řádně plní kapsy. A i nehorázné zvýšení platů poslanců o 70 procent je jen pouhou třešničkou na dortu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Samoobslužná mentalita”, to je trefné. Ještě bych přidal nacionání aroganci a nesnášenlivost. A ještě zcela v osobní rovině, nepamatuji si, že bych někdy viděl Ukrajince, který by se úplně obyčejně, srdečně usmál.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*