Papežova výzva na obranu křesťanských zemí




Sdílet článek:

D. TOLAR

Zazněla 27. listopadu roku 1095 a pronesl ji papež Urban II. na shromáždění v Clermontu ve Francii. Byla reakcí na řádění seldžuckých Turků v dobyté Byzantské říši.

Prohraná bitva u Mantzikertu v roce 1071 n.l. znamenala pro křesťanskou Byzantskou říši začátek trvalé ztráty vlivu. Za pouhých dvacet let dobyla muslimská Seldžucká říše řadu významných měst na území dnešního Turecka a stála na dohled od Konstantinopole.

Ztráta měst jako Efez nebo Antiochie, ve které působil svatý Petr, zotročování křesťanů Turky na nově dobytých územích a systematické ničení křesťanských symbolů vyvolalo v Evropě pobouření. Byzantský císař Alexios I. Komnenos zaslal do Evropy dopis, ve kterém mimo jiné píše (překlad autor):

Posvátná místa jsou znesvěcována a ničena mnohými způsoby. Ctihodné dámy a jejich dcery, okradeny o všechno, jsou znásilňovány jedna po druhé jako zvířata. Někteří znásilňují panny před jejich vlastními matkami a nutí je zpívat obscénní a zvrhlé písně, dokud s nimi nejsou hotovi.

Pozn. autora: Někteří historici zpochybňují autenticitu dopisu.

Shromáždění v Clermontu

Papež Urban II. byl znepokojen událostmi na východě a svolal shromáždění do města Clermont ve střední Francii, kterého se zúčastnila řada církevních hodnostářů. Byť shromáždění řešilo církevní záležitosti tehdejší doby, nejvýznamnější událostí byl projev papeže, kterým setkání ukončil. Vyzval v něm všechny evropské křesťany, aby se chopili zbraně a vyrazili na pomoc svým bratrům na východě, kteří úpí pod nájezdem Turků.

Záznam ze shromáždění se neuchoval, ale existuje několik záznamů přímých účastníků, kteří zapsali, co zaznělo z papežových úst. Toto je jedno z nich:

Překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Vaši bratři, kteří žijí na východě, potřebují urgentně vaši pomoc. Jak totiž většina z vás slyšela, Turci a Arabové na ně zaútočili a dobyli území daleko západním směrem až k pobřeží Středozemního moře. Zabili a zajali mnoho lidí, zničili kostely a zpustošili říši. Prosím, abyste to jako Kristovi hlasatelé všude zveřejnili a přesvědčili lidi jakéhokoli postavení, pěšáky i rytíře, chudé i bohaté, aby těm křesťanům neprodleně pomohli a vyhnali tu ohavnou rasu ze země našich přátel.

Krutý osud

Přišla smutná zpráva, že lidé z Persie, cizí národ, vtrhli do zemí těchto křesťanů a zpustošili je mečem, násilím a ohněm. Některé křesťany odvedli jako otroky, jiné usmrtili. Kostely buď zničili nebo proměnili v mešity. Obřezávají křesťany a krev z obřízky vylévají na oltáře. Některé zabíjejí strašlivým způsobem tak, že jim rozříznou břicho, vyjmou část vnitřností a přivážou je ke kůlu. Pak je bijí a nutí je chodit, dokud z nich nevypadnou všechny vnitřnosti a nespadnou na zem. Některé používají jako terče pro své šípy. Další nutí, aby vystrčili krk, a pak zkoušejí, jestli dokáží setnout hlavu jedním úderem meče. Je lepší raději nic neříkat o jejich strašlivém zacházení se ženami.

Od řecké říše si vzali tak velké území, že zabere déle než dva měsíce, chcete-li je přejít. Čí je to povinnost získat tu půdu zpět, když ne vaše?

Nepřikazujeme, aby šli staří nebo slabí nebo ti, kteří nemohou nosit zbraň. Bohatí ať pomáhají chudým a vezmou je s sebou.

První křížová výprava

Papež Urban II. nebyl prvním papežem, který vyzval k obraně křesťanů na východě. Když se zvěsti o porážce křesťanů u Mantzikertu dostaly od Evropy, snažil se jeho předchůdce papež Řehoř VII. získat podporu pro vojenskou expedici, která by pomohla získat zpět ztracená území. Neuspěl.

Projev papeže Urbana II. z roku 1095 n. l. inicioval první křížovou výpravu a byl počátkem období křížových výprav, které probíhaly dalších dvě stě let.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*