Patrioti pro Evropu: Babiš a Orbán oznámili velkou novinku. Kdo se k nim ještě přidá?
Sdílet článek:

HSP

Svobodná strana Rakouska (FPÖ), Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a česká strana ANO Andreje Babiše vytvořily v rámci Evropské unie novou politickou alianci. Zároveň zvou další strany, aby se k ní připojily.

V neděli to ve Vídni prohlásil šéf FPÖ Herbert Kickl, TASR informuje podle agentury Reuters a rakouských médií.

„Přebíráme zodpovědnost za spuštění této nové platformy a nové frakce. Chci dát jasně najevo, že tohle je náš cíl,” řekl Orbán

ANO, Fidesz a FPÖ vyhráli ve svých domovských zemích volby do Evropského parlamentu (EP). Jejich „Vlastenecký manifest“ má ambici vytvořit novou politickou skupinu v Evropském parlamentu. K tomu však potřebují 23 europoslanců ze sedmi různých zemí. ANO získalo sedm mandátů, samotný Fidesz má 10 a FPÖ šest. Europarlament bude mít v tomto volebním období 720 poslanců.

Dosavadní či nové frakce v europarlamentu musí svůj název a složení oznámit do 15. července. Od 16. do 19. července bude ve Štrasbugu ustavující plenární zasedání EP, kde si europoslanci zvolí předsedu a 14 místopředsedů, kvestorů, předsedů a místopředsedů výborů a delegací.

Opoziční hnutí ANO opustilo po volbách liberální frakci Renew i evropskou stranu ALDE. Populisticko-nacionalistický Fidesz po řadě konfliktů opustil nejsilnější frakci Evropské lidové strany (EPP) v roce 2021. FPÖ po volbách spolu s francouzským Národním sdružením (RN) dominovalo frakci Identita a demokracie (ID).

“Pokud vše půjde podle plánu a dá-li Bůh, do konce roku patrioti v celém západním světě budou mít většinu,” řekl Orbán v sobotu. Zároveň reagoval i na slabé vystoupení prezidenta Joa Bidena v televizním souboji se svým vyzyvatelem Donaldem Trumpem. “Včera USA také učinily velký krok ke změně,” uvedl.

Maďarsko od 1. července přebírá rotující předsednictví v Evropské unii. Veřejný odpor Orbána (od roku 2010 vládne s ústavní většinou) k politice a postojům EU dlouhodobě frustruje ostatní členské státy a vytlačilo ho to na okraj hlavního politického proudu. Předsednické motto Maďarska – Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou) – se inspirovalo sloganem exprezidenta Donalda Trumpa.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. ANO, tj. Babiš, jsou “kam vítr, tam plášť”. Budou vlastenci, když to bude vypadat výhodně, budou globalisti, když to ponese. Babiš byl u všech sviňáren, které na nás v minulosti ušili – covid a digitální “očkovací” průkazy, greendeal atd. Jestli se tohle dá označit za podporu vlastního národa, tak potěš koště.

  2. Jestli ten chuj Babiš udělal v poslední době něco užitečnýho pak je to vstup do téhle frakce. Je to pragmatický krok a uvidíme jak se budou chovat dále, doufám že ty zbývající 4 potřebné země se najdou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*